IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jest śnieg w górach, jest i zagrożenie

2015-11-23 //Wstecz
Jest śnieg w górach, jest i zagrożenieNiektóre wyżej położone miejsca w górach już są ośnieżone, Śniegu przybywa a niska temperatura sprawia, że nie zniknie tak szybko. Kierowcy zmieniają opony na zimowe w swoich samochodach, turyści powinni przestawić się mentalnie na nowe w górach warunki


Ten weekend w Tatrach i na Podhalu upływał pod znakiem z wolna postępującej z gór ku niżej położonym terenom zimie. Chociaż tłumów na szlakach w górach nie ma, to jednak nadal liczba wejść do Morskiego Oka i na kolejne oblegane zazwyczaj w Tatrach miejsca - doliny Kościeliską i Chochołowską jest znaczna, i tutaj ten czas w górach spędza sporo osób złaknionych górskich wędrówek. Co charakterystyczne, to ciekawie położone w innych równie pięknych miejscach w Tatrach szlaki mają znacznie mniejszy ruch turystyczny.

Tatry 
 

Wystarczy dobrze zaplanować trasę, aby uniknąć marszu w ścisku. To fakt, że człowiek w tłumie czuje się jednak najbezpieczniej a tłum zwyczajowo podąża tam gdzie szlaki są najłatwiej dostępne i popularne. Poza tym idą inni idę i ja. Czyli są to -Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Kasprowy Wierch i Giewont. Jeśli więc nie lubimy ciżby, drażni nas hałas prowadzonych wokół nas przez komórki rozmów, warto wybrać się w  mniej uczęszczane dolinki.

Tatry 
 

W Tatrach jest obecnie mało słonecznie. Sporo osób czeka jednak w kolejce do kolejki na Kasprowy Wierch. Nie muszą tego robić, bo już od jakiegoś czasu działa rezerwacja miejscówek on-line. Na szczycie widoki może mało zachwycające, bo pułap chmur jest dość niski o tej porze roku, to jednak świeże, wysokogórskie powietrze działa niczym magnes.

Tatry 
 

Bilety na Kasprowy Wierch dostępne są:

  • online w sklepie internetowym
  • w Biurze Obsługi Klienta pod Gubałówką lub na Krupówkach
  • w biletomatach

 

Obecny czas, to raczej niekorzystny moment na wycieczkę w góry, gdyż oblodzenie szlaków jest już dość znaczne a zmienność pogody jest wręcz nieprzewidywalna.

Wiele osób nie doceniwszy należycie powagi Tatr, idzie na żywioł, nie zastanawiając się nawet, że ryzykują swoim ale nie tylko, zdrowiem i życiem. Przypadki zagubienia szlaku, utknięcia na szczycie z powodu wyczerpania lub odniesionych kontuzji są niestety nadal częste i ratownicy TOPR mają co robić. Często interweniować musi śmigłowiec TOPR-owców, który transportuje poszkodowanych do okolicznych szpitali. To ukazuje skalę zagrożenia, tym bardziej, że niewielu turystów uważa za zasadne używanie w strefie wysokogórskiej kasku, czy stosownego na tę porę roku obuwia. Coraz liczniejsze zdarzenia z urazami głowy, zwichnięcia nóg pokazują jak ważne jest, by kask, który nie jest wymogiem, stał się jednak podstawowym elementem naszego górskiego ekwipunku, bo jego posiadanie nie zaszkodzi.

 Tablica Informacyjna-Tatry

To samo tyczy dobrania odpowiednich do obecnych warunków pogodowych-butów. Wielu turystów będąc nienależycie przygotowanym do wyprawy, nie chce nawet zapoznać się z trasą przemarszu i zdarza się, że znalazły się w miejscu, gdzie ani nie było dalszej drogi, ani nie było odwrotu. Tak właśnie np. może przydarzyć się w rejonie Żlebu Kulczyckiego, gdzie już niejeden turysta zabłądził i utknął. Niezbędna wówczas okazuje się interwencja ratowników TOPR.

Tatry

  • Ci, którzy wolny czas chcą spędzić w górach - nie tylko nad Morskim Okiem, ale i w strefie wysokogórskiej, powinni się dobrze przygotować. Specjalny ochronny kask dla dorosłego ale i dla dziecka, to podstawa prawidłowego osprzętowania. Ponadto aplikacja RATUNEK dostępna na smartfony, to tak ważny element wyposażenia jak dobre buty.

 

 Tatry

Ratownicy TOPR, którzy na co dzień stykają się z ludzką bezmyślnością, brakiem wyobraźni i nonszalancją, i zwykłym infantylizmem mają jednak nadzieję, że podobnie jak narciarze czy rowerzyści, tak i zaawansowani turyści coraz częściej będą korzystać z kasku i sprzętu do autoasekuracji ale i do ułatwiających lokalizację w górach aplikacji. Zanim przypniemy narty, wdziejemy stosowną odzież, zaplanujmy naszą wyprawę, szczególnie tę, która wiedzie powyżej linii górskich schronisk.

 Tatry

Jak podkreślają ratownicy TOPR właśnie dlatego m.in. na Orlej Perci, która przyciąga wielu amatorów górskiej wspinaczki, tego typu wyposażenie minimalizuje ryzyko groźnego wypadku i uratowało już niejednego przed ciosem spadającego kamienia w odkrytą głowę, co wiąże się z utratą przytomności lub zamroczeniem a w efekcie spadkiem w przepaść.Szczególnie teraz powinniśmy mieć to na uwadze, gdy zabieramy ze sobą też dzieci, które widząc nasze zachowanie, będą nas naśladowały. Możliwość skorzystania z szybkiej pomocy czasem jest na wagę życia i warto mieć RATUNEK na wciśnięcie palca. Niech to będzie dobry dla nich przykład.

Widok z Kasprowego Wierchu na Babią Górę 
 

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili alarm lawinowy. To apel do turystów, by zachowali szczególną ostrożność w rejonach grani i górskich ścian na wysokości powyżej 1800 metrów. Z upublicznionego na stronie TOPR komunikatu dowiadujemy się, że lawina może wystąpić wyłącznie przy "dużym obciążeniu dodatkowym wnielicznych miejscach wbardzo stromym, lub ekstremalnym terenie". Istnieje możliwość zsuwania się małych ilości śniegu. Najbardziej jednak trzeba uważać naekstremalnych ibardzo stromych stokach. Naogół panują dobre warunki do wędrówek turystycznych pod warunkiem, że jesteśmy do nich należycie przygotowani. Uszanujmy też prawa naturalnych mieszkańców gór. Kilka wskazówek na ten temat dostępnych jest pod tym linkiem.

Widok na Tatry 
 

Zima idzie wielkimi krokami i niedługo ruszy w pełni sezon narciarski, zadbajmy by podczas jego trwania ani nam ani też naszym najbliższym, w tym dzieciom nie przydarzyło się nic niedobrego. Kilka słów o tym, jak tego dokonać znajdziemy tutaj.

Źródło: TOPR
 
Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na https://www.facebook.com/Otopodhale- dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak
 

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Górski Ośrodek Wczasowy ZbójnikGórski Ośrodek Wczasowy Zbójnik
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle to malownicza miejscowość położona w pobliżu Zakopanego.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Ośrodek Wypoczynkowy WeronikaOśrodek Wypoczynkowy Weronika
Poronin / Nocleg
Ośrodek Wypoczynkowy "Weronika" jest nowym, stylowym obiektem.
Restauracje

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…

Warto przeczytać

E-kartki góry