IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jesienna szaruga w górach nam niestraszna

2015-11-21 //Wstecz
Jesienna szaruga w górach nam niestrasznaZa oknami deszcz, wieje wiatr, spada temperatura. Idealnym miejscem na relaks, odstresowanie jest pobyt w górach, które chociaż teraz nie zachęcają do spacerów, to ich bogata baza wypoczynkowa pełna jest miejsc, gdzie zaokienne wariacje nie są nam straszne
 
Nie tylko obcokrajowcy jako jedną z większych atrakcji naszego kraju wymieniają polskie góry a tam poza fenomenalnymi widokami – termy.
 
Podhale 
 

Już 50 km przed Zakopanem na Podhalu mamy niezwykłe Gorce - fantastyczne, prawie dziewicze tereny na miarę Bieszczad . Ich największa zaletą jest to, że tym rejonie nie ma zbyt wielu dróg, a są tylko szlaki, przede wszystkim zaś piesze, ale i te oznakowane jako rowerowe. Są one wręcz idealne do technicznej, wymagającej jazdy rowerem i jest z tego niezła frajda bo z tych Gorców jest widok na dalekie Tatry niezwykły.

Podhale 

Przyjazd w góry stawia przed mieszkańcami nizin całkiem nowe, wysokie wymagania. Jest tu obniżone ciśnienie atmosferyczne, występują znaczne i częstsze wahania wilgotności i temperatury powietrza, sprawiają, że organizm musi się przystosować.

Interesująco wygląda aktywność przyjezdnych i zaskakuje to, że jedynie 34 procent spośród osób przybywających na Podhale przyjechało tu by iść w góry. Jaki zatem jest ich dzień codzienny w górach? Duża ich część woli korzystać z różnych dostępnych w górach atrakcji, takich jak chociażby poszaleć w dyskotekach czy odwiedzać karczmy, gospody, puby, bary. Dla wielu z turystów bardziej niż tatrzańskie szlaki atrakcyjniejsze są termy w Białce, Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach. Szczególnie teraz, gdy pogoda robi co chce i nie zawsze po naszej myśli oferta basenów termalnych Podhala jest jak najbardziej warta zastanowienia, tym bardziej, że pobyt na takim obiekcie to nie tylko kąpiel w basenie ale i cały pakiet kulturalnych atrakcji.


Oferta basenów termalnych z roku na rok powiększa się iod kilku lat zyskują one w Polsce coraz większą popularność. Jeśli jesienią i nastawiamy się na relaks, a nie zwiedzanie, czy spacery po górskich szlakach, to doskonałym wyborem będą właśnie termy.

Podhale oferuje Termy Bania, Bukowina i Szaflary.Wybór w nich mamy nie tylko między zbiornikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ale także szaloną strefą głośną i relaksującą cichą a także uformowanych w postać górskich potoków.Leżą na znacznej wysokości w odległości niewielu kilometrów od Zakopanego. Zasilane są wodą termalną, której temperatura wynosi 30-38 stopni Celsjusza i odznacza się najlepszą mineralizacją wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych na Podhalu.


Badania ujawniły, że zaledwie jedna trzecia z przyjezdnych turystów w sezonie letnim wybrała się na jakiś spacer po górach, jeszcze mniejsza rzesza turystów robi to jesienią, gdy warunki do uprawiania pieszej turystyki górskiej są niesprzyjające.

Co ważne -Polacy ale nie tylko oni nadal widzą duży potencjał turystyczny tkwiący na Podhalu ale i w Pieninach.

Podhale 
 

Poza nastawionym na ruch wypoczynkiem znajdziemy też tu kilka ciekawych ofert kulturalnych:

2015-11-21//czytaj całyto rumuński artysta muzyczny Twórca Hitów: I'II Do You like a Truck, Booma Yee, Na Ru Ney, Morena, Bailando Conga.

2015-11-21//czytaj cały a koncert będzie miał miejsce w Starym Kościele przy ulicy Kościeliskiej 4 w Zakopanem.

2015-11-21//czytaj cały- Katarzyna Wiwer i Rafał Monita są założycielami Wydawnictwa Astraia, które w ostatnich latach stało się miejscem, gdzie pomysły na książki związane z tematyką pienińską i podtatrzańską realizowane są z wielką pasją i wynikają z zamiłowania tego regionu.

od 2015-04-30 do 2016-06-07//czytaj cały -punktem odniesienia wystawy jest zagadkowy Nikifor Krynicki.


 

Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na https://www.facebook.com/Otopodhale- dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak
 

 
Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Apart-Center Ogrody GórskieApart-Center Ogrody Górskie
Zakopane / Nocleg
Apart-Center Ogrody Górskie zaprasza.
Pensjonat BacaPensjonat Baca
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego.
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim

Warto przeczytać

E-kartki góry