IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Perełki rozrzucone pośród gór

2015-11-20 //Wstecz
Perełki rozrzucone pośród górGórskie miasteczka są nie tylko malowniczo położone ale kryją też w sobie ciekawą historię a nierzadko też leczą. Położone na turystycznych górskich szlakach opasane są siecią klimatycznych schronisk i bacówek

Idąc szlakiem wiodącym przez górskie miasta i osady-Rabki, Olszówki, Nowego Targu czy Obidowej, to dotrzemy do miejsca, które jest bardzo dobrze znane turystom, przewodnikom czy ratownikom. Ci, którzy mieli okazję poznać Gorce i od czasu do czasu przemierzać to pasmo górskie bywali tu nie raz, nie dwa i zawsze wracają , bo to jeden z celów ich wycieczki. 

Gorce

Niezwykłość tego miejsca, bierze się również stąd, że było w swojej bogatej historii świadkiem m.in. zbójeckich napadów i hulanek , gdyż w XVI wieku, przez Stare Wierchy biegła tzw. Droga Królewska krzyżując na tej polanie cały ówczesny ruch kołowy. Kupieckie karawany przemierzały więc leśne dukty a ja zwykle to bywa, tam gdzie jedni maja coś cennego inni chcieliby to od nich przejąć, nie zawsze w uczciwy sposób. Jak można więc dowiedzieć się z podań historycznych, to istniała tutaj również przydrożna karczma, w okolicy miały miejsce hrabiowskie polowania, bo tereny te należały do hrabiego Wodzickiego, a wojenna zawierucha z czasów ostatniej wojny światowej uczyniła z tego miejsca stanowisko stacjonowania partyzantów, dla których był to świetny punkt wypadowy i sanitarny. 

Gorce

Współczesne pokolenie zna to miejsce z bardziej przyjemniejszych do odwiedzin okazji, gdyż odbywają się tu liczne imprezy turystyczne, takie jak rajdy, wycieczki, ogniska, etc. ale i również to doskonałe miejsce do jazdy na nartach biegowych a także po prostu przystanek dla turystów wędrujących czerwonym szlakiem beskidzkim na Turbacz lub dalej.

Gorce 
 

Wielu z byłych żołnierzy z tzw. "Armii Sikorskiego" przeszło przez Stare Wierchy, gdyż funkcjonowało tu tajemne stanowisko stanowiące pośredni punkt przerzutu żołnierzy polskich na Węgry i dalej do Francji. W dalszych latach okupacji była tu baza lokalnego ruchu partyzanckiego, bo okolica stanowiła doskonały punkt wypadowy do różnych akcji dywersyjnych organizowanych w rejonie szosy zakopiańskiej, linii kolejowej Chabówka – Zakopane jak i w samej Rabce. Koniec końców schronisko na Starych Wierchach zostało przez Niemców w 1945 r. podpalone.

Gorce 
 

Na swoje nowe wcielenie schronisko czekało do 13 stycznia 1974 roku, kiedy znowu zostało oddane do użytku. Kolejne lata to dla schroniska kolejne przebudowy i remonty, m.in. otrzymało stałe połączenie telefoniczne, podłączone zostało do sieci elektrycznej, wykopano dodatkowe studnie, wygospodarowano pomieszczenie na łazienki oraz wymieniono pokrycie dachowe i zainstalowano charakterystyczne solary. Poziom obsługi ruchu turystycznego w tej części gór stale się poprawiał.

Gorce-widok na Rabkę Zdrój 
 

Spacer, wędrówka przez malownicze Gorce nie mogą być w pełni satysfakcjonujące, a za takie uchodzą odwiedziny schroniska PTTK na Starych Wierchach. Niemal przez cały rok tętnią one życiem, stanowiąc wspaniały punkt wypadowy w Gorce ale i do nieodległej Rabki, z której kuracjusze często idą na "spacer" w góry.

Historia Rabki sięga XIII wieku kiedy nazwa „Rabka” po raz pierwszy użyta została w dokumencie księcia Bolesława Wstydliwego z 1254 r.

Właściwości zdrowotne Rabki znane były już od XIII w. ale dopiero w drugiej połowie XVI w. nastąpiło prawdziwie narastające zainteresowanie rabczańskimi solankami, co spowodowało, że król Zygmunt August wydał w 1568 r. zezwolenie dla Jerzego Grossmana na poszukiwanie i wydobycie soli, co było przedsięwzięciem chybionym, ponieważ wody solankowe nie mają nic wspólnego ze złożami soli, co udowodniły późniejsze badania.

Gorce 
 

Upadek państwowości polskiej był również preludium dla takiego samego losu dla Rabki, która znalazła się w zaborze austriackim i padła ofiarą troski decydentów z Wiednia o ich państwowy monopol na sól. Austriacy nakazali w 1813 r. po prostu zasypać źródła dobroczynnych wód.

Czas klęsk nieurodzaju, głodu i dziesiątkującej ludność cholery na szczęście odszedł i nastał lepszy okres dla mieszkańców Rabki. W XIX w. Julian Zubrzycki utworzył tutaj uzdrowisko a stało się to możliwe dzięki badaniom dr. Fryderyka Skobla, który w 1858 r. na zlecenie Komisji Balneologicznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego przeprowadził analizę chemiczną solanki i skutków jej używania. Potwierdzono, że rabczańska solanka zawiera wysokie stężenia jodu i bromu. Dalszego impulsu w rozwoju uzdrowiska dała budowa galicyjskiej kolei transwersalnej, na szlaku której 16 grudnia 1884 r. znalazła się także stacja Rabka. Podróże retro składem pod parą tym urokliwym odcinkiem traktu tej kolei, to nadal duża atrakcja dostępna dla turystów w każde wakacje ale i w inne miesiące też.

Gorce-okolice Rabki Zdrój 
 

Wybuch II wojny światowej powstrzymał uzdrowiskową ekspansję Rabki i w latach 1939–1945 uzdrowisko było nieczynne, a okupant zanieczyścił źródła, a aparaturę zniszczył lub wywiózł do Rzeszy. Miejsce kuracjuszy w pensjonatach zajęli ranni żołnierze niemieccy. W dniu 28.01.1945 r. miasto wyzwoliły wojska radzieckie.

Duże spustoszenia jakich doznało społeczeństwo polskie podczas niemieckiej okupacji w zakresie stanu zdrowia sprawiły, że tuż po zakończeniu wojny w Rabce podjęto zaplanowaną na szeroką skalę akcję leczenia rozprzestrzeniającej się gruźlicy, zwłaszcza wśród dzieci. W dniu 21.09.1953 r. rozbudowująca się Rabka otrzymała prawa miejskie a jej ośrodki lecznicze były na bieżąco unowocześniane, powstał też nowy park zdrojowy, a także kino i szkoły. W uznaniu zasług za pracę na rzecz dzieci w dniu 1.06.1996 r. Rabka otrzymała, nadany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego, tytuł "Miasta Dzieci Świata". Od 1999 r. nazwa miasta i gminy nosi nazwę Rabka-Zdrój, co podkreśla jej uzdrowiskowy charakter.

SAchronisko PTTK Stare Wierchy 
 

Z Rabki-Zdroju blisko jest zarówno w Gorce jak i w Beskid Wyspowy. Jak bardzo turyści i miłośnicy pieszych wędrówek ten fakt docenili widać na szlakach turystycznych wiodących z i do miasta. Rabka stała się tym samym ważnym ośrodkiem turystyki górskiej. Czyni to z niej wspaniałe miejsce na weekendową wycieczkę w góry. Stąd jest zaledwie 3 godziny marszu na Stare Wierchy. Po drodze mijamy bacówkę na Maciejowej. Bardziej ambitni mogą dotrzeć do schroniska PTTK na Turbaczu, skąd zejść można do Nowego Targu bądź Łopusznej. Rabka ma stałe połączenie za pośrednictwem busów z okolicznymi miejscowościami- Nowy Targ, Zakopane, Mszana Dolna, Jordanów, z których wiodą równie atrakcyjne szlaki turystyczne w góry.

Źródło-MSIT
 

Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na https://www.facebook.com/Otopodhale- dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

 

Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Willa MagnatWilla Magnat
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na wypoczynek do Villi Magnat położonej w Białce T.
DW KasprowyDW Kasprowy
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Restauracje

Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska

Warto przeczytać

E-kartki góry