IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Góry na niepogodę

2015-11-19 //Wstecz
Góry na niepogodęNie zawsze i nie każdemu słońce dobrze służy. Wędrówka w góry przy pochmurnym niebie, delikatnie siąpiącym deszczu też jest możliwa i ciekawa. Musi być jednak zaplanowana i przygotowana adekwatnie do panujących realiów pogodowych.

Podhale ma swoją stolicę- jest nim Nowy Targ, który leży u stóp Gorców, nad którymi góruje wysoki na 1311 m.n.p.m. szczyt Turbacz. Rozpościera się stamtąd niezwykła panorama sięgająca i Tatr, Pienin ale i Babiej Góry.

Gorce-Podhale 
 

Na szczycie stoi dość pokaźnych rozmiarów schronisko PTTK Turbacz. Położone jest ono wyjątkowo pięknie. Przy dobrej widoczności widać stąd Jezioro Czorsztyńskie, które połyskuje swoim błękitem na tle zielonych hal, lasów pełnych strzelistych różnorodnych drzew, które w okresie jesieni dodatkowo poprawiają atrakcyjność panoramy. Ta niezwykła feria barw jaką daje obecna pora jesienna, to niezapomniane wrażenia godne polecenia artystom - pejzażystom. To idealne miejsce na każda porę roku, by ukoić skołatane nerwy, nacieszyć oczy przebogatą przyrodą jak występuje na terenie Gorc, poprawić swoją kondycję, zaznać bezpośredniego kontaktu z naturą.

Na Turbacz-Gorce-Podhale 
 

Idą więc na Turbacz i starsi, i młodzi, kobiety i mężczyźni, pojedynczo i grupami. Idą też miłośnicy psów, którzy wiodą swoje czworonogi, chcą wspólnie z nimi cieszyć się pięknem przyrody. Coraz więcej widać na szlaku ludzi, którzy sięgnęli np. po dogtrekking, który jest niczym innym, jak właśnie wędrowaniem z psem. Pies jest podczas takiej wędrówki przypięty do nas za pomocą specjalnie skonstruowanej linki. Ma ona specjalny amortyzator pochłaniający energię podczas szarpnięcia. Poza linką niezbędną rzeczą jest specjalna uprząż (szelki), którą pies nosi na sobie podczas wędrówki.

Na szlaku w Gorcach-Podhale 
 

Taka często samotna wędrówka z psem- dwóch przyjaciół może trwać przez wiele dni i to bez schodzenia w dół do ” cywilizacji ", za to z plecakiem ważącym często ponad 30. Kg, w którym mamy wszystko, bo i dom, sypialnię, kuchnię, spiżarnię, garderobę i każdy przemyślany acz niezbędny przedmiot, a nade wszystko woda dla nas i naszego pupila. Psy chodzące w trudnym terenie po skalistym gruncie, powinny mieć na łapach specjalne buty, takie jakie mają psy ratunkowe. Przy niższych temperaturach i silnym wietrze psy o krótkim włosiu powinny mieć również lekki kombinezon.

Widok na Pieniny 
 

Tak naprawdę dogtrekking uprawiany jest indywidualnie i może także dostarczyć dużo ciekawych wrażeń. To też lekcja gdzie uczymy się wzajemnie siebie rozumieć, bo trzeba jednak zawsze pamiętać o psie. W naszych samotnych wyprawach musimy wykazać maksimum odpowiedzialności i znajomości wszystkich reakcji naszego psiego partnera a wyprawa naprawdę będzie ekscytująca tak dla nas jak i dla psa.

Którędy chodzić na Turbacz?

Szlaki jakie wiodą na Turbacz nigdy nie są całkiem puste. Zawsze znajdzie się tam wędrowiec, którzy chcąc zaznać przyjemności obcowania z tak piękną przyrodą wybiera się w podróż przez Gorce, ku Turbaczowi.

To poniżej schroniska znajduje się największe w Gorcach skupisko szlaków turystycznych: tak pieszych, jak i rowerowych, konnych oraz licznych tu ścieżek dydaktycznych. Tym samym masyw Turbacza pełni rolę zwornika. I dzięki temu możliwości dotarcia do schroniska na PTTK na Turbaczu jest naprawdę bardzo wiele.

U podnóża schroniska PTTK Turbacz-Gorce-Podhale 
 

Do wybory mamy szlaki z Nowego Targu:

  • Szlak żółty: Kowaniec – Bukowina Miejska – Kaplica Papieska–polana Wisielakówka – schronisko PTTK na Turbaczu i jest to jednak najłatwiejsza droga dojścia na Turbacz, bowiem prowadzi łagodnym duktem przez las i gorczańskie polany.
  • Szlak zielony: Kowaniec – Długa Polana – polana Upłaz – polana Sralówki – polana Długie Młaki – schronisko PTTK na Turbaczu- to z kolei najkrótsza droga na Turbacz. Jest również bardziej widokowa niż szlak żółty – ale też i niestety bardziej męcząca, szczególnie na początkowym odcinku, który miejscowi nazywają Golgotą, z uwagi na bardzo kamieniste, strome podejście. Cała trasa jest niezwykle atrakcyjna dla turysty w każdym wieku. Większość trasy odbywamy terenem odkrytym, stąd podłoże szlaku to gliniasty trakt, wyschnięty latem na beton. Na odcinkach leśnych, w wąwozach wyżłobionych przez spływającą z wyższych partii terenu wodę, podłoże jest bardziej różnorodne, od kamieni po błotnistą maź, która potrafi skutecznie utrudnić przejście na węższym odcinku. Do tego zdarzają się poprzewracane konary.

Wschód słońca widok z Turbacza 

I chociaż na terenie GPN żyją drapieżniki -wilk i ryś, to jednak stronią one od szlaków turystycznych. Wprawne oko dostrzeże też stada zwierząt kopytnych. Symbolem parku zaś jest licznie tu występująca slamandra plamista.

Szlaki są odwiedzane przez rowerzystów, którzy jednak z dużym szacunkiem odnoszą się do pieszych wędrowców. Pędzący z góry rowerzysta, bądź grupa to też ciekawy przykład ambicji i pasji. Gorzej bywa z miłośnikami quadów i motocykli.

Osiągnięcie celu, jakim jest schronisko PTTK Turbacz stojące na Hali Długiej, da nie tylko satysfakcję oraz pozwoli zdrożonym piechurom zrelaksować się, ale także umożliwi posilenie się, bo ta chata w jadło jest bogata. Zapewne nasz węch skusi kwaśnica na żeberku. Tu też można po nabraniu sił wracać do Nowego Targu i wybrać szlak odmienny od tego, którym się wspinaliśmy.

Widok z Turbacza 
 

Możemy też zejść niebieskim szlakiem do Łopusznej, gdzie mamy też Gajówkę Mikołaja – jest to funkcjonujący od 2010 roku obiekt edukacyjno – wystawienniczy Gorczańskiego Parku Narodowego w Dolinie Łopusznej. Położony jest przy południowej granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, na trasie spacerowej oznakowanej biało-czerwonym kwadratem, prowadzącej od Muzeum Dwór w Łopusznej na polanę Żubrowisko, położoną głęboko w dolinie. Do odwiedzenia Gajówki warto przygotować się jak na wycieczkę terenową. Znaczna część trasy wiedzie drogą gruntową, która w wielu miejscach szczególnie jesienią jest kamienista i błotnista, dlatego trzeba mieć odpowiednie na tę porę roku obuwie turystyczne. W pobliżu obiektu znajdują się dwie atrakcyjne ścieżki przyrodnicze: „Partyzancką ścieżką na Turbacz” i „Z Łopusznej na Jankówki” oraz szlak spacerowy na polanę Żubrowisko..

Schronisko PTTK na Turbaczu-Gorce-Podhale 
 

Ciekawą ale za to bardzo ambitną alternatywą jest zejście do Rabki Zdrój szlakiem czerwonym. Wędrówka ta trwa jednak ok. 6 h. Wiedzie przez urocze schroniska Stare Wierchy i Na Maciejowej. Wędrówka prze Gorce zapewne jednak usatysfakcjonuje każdego, kto lubi długie i pełne niezwykłych widoków spacery. Taka marszruta zapewne nie będzie obojętna na nasze zdrowie, gdyż nie tylko wchłoniemy niczym nie skażone, pełne eterycznych leśnych olejków powietrze, ale i spalimy zbędne nam kalorie.

 W drodze nas Kalatówki

Teraz, gdy Tatry są raczej niedostępne dla turystyki pieszej, bo i szybko zapada zmierzch a zmienna o tej porze pogoda sprawia różne mało przyjemne figle, to możemy wdrapać się przez Kuźnice do schroniska na Polanie Kalatówki.

Trasa prowadzi niebieskim szlakiem turystycznym, który wiedzie z Kuźnic przez Polanę Kalatówki i Dolinę Kondratową aż na Giewont. Dla rowerzystów udostępniony tylko odcinek z Kuźnic do schroniska na Polanie Kalatówki.Droga prowadzi "depresją za grzbietem bocznej moreny lodowca Bystrej", dostrzeżonej w r. 1843 a opisanej w 1856 przez Ludwika Zejsznera, który zapoczątkował glacjologię tatrzańską. Obok mijamy m.in. elektrownię urządzoną przez hr.Zamoyskiego w murach tzw. górnej papierni. Przed nami Kalacka Turnia (1383m), podobna do ruin zamczyska i zwana też Zamkiem Zakopiańskim.,

Hotel Kalatówki 
 

Z Polany Kalatówki roztaczają się przepiękne widoki z dominującym nad okolicą szczytem Kasprowego Wierchu. Możemy też obserwować majestatycznie sunące po linach wagoniki PKL wiozące turystów na szczyt Kasprowego Wierchu. Na tej jednej z najpowabniejszych polan tatrzańskich, nazwana tak od sołtysiego rodu Kalatów można w spokoju zrelaksować się, nabrać sił oraz zaplanować kolejne wycieczki po TPN.

Długość całej trasy to ok.1,4 km. Na wysokości 1198 m.n.p.m.stoi schronisko PTTK z restauracją gdzie w spokoju zjemy coś zdrowego i smacznego ale i odpoczniemy. Zza okien rozpościera się piękny widok na granitowe Tatry.

Widok z Kalatówek 
 

Każda wycieczka w góry, to obowiązek wykazania się zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Kilka prostych porad ze strony doświadczonych ratowników GOPR powinno ustrzec nas przed niejednym przykrym zdarzeniem.

W razie wypadku:

Spróbuj skontaktować się ze służbami ratowniczymi

Dzwoń na numer telefonu ratunkowego w górach 601 100 300

Przed wyjściem w góry zakoduj go w swoim telefonie

Poinformuj, że zgłaszasz wypadek

Przedstaw się i podaj numer telefonu z którego dzwonisz

Określ miejsce wypadku - dokładny opis

Określ rodzaj wypadku, urazu i w jakim stanie znajduje się poszkodowany

Podaj planowaną trasę przejścia

Podaj czy jesteś przy poszkodowanym a jeśli nie to czy ktoś przy nim pozostał

Jeżeli zawiadamiasz z innego miejsca niż zdarzył się wypadek to opisz którędy schodziłeś do miejsca w którym się znajdujesz.

Masz smartfon, bezwzględnie zainstaluj w nim apkę RATUNEK, jest tak niezbędna jak dobre buty, które w górach to podstawa.


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

 

Jacek Grzesiak
 
 

Rozkład jazdy


Noclegi

Dom Wczasowy U ANUOŁKADom Wczasowy U ANUOŁKA
Murzasichle / Nocleg
Góralskie Wczasy U Aniołka. Zapraszamy!
Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Restauracje

Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry