IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górskim szlakiem I Wojny Światowej

2015-11-18 //Wstecz
Górskim szlakiem I Wojny ŚwiatowejFrancuzi mają swoje Verdun- symbol męstwa i wielkiej ofiary złożonej z życia walczących tam żołnierzy. Na terenie woj. małopolskiego mamy Małe Verdun-tak historycy określają zmagania wojenne jakie miały tam miejsce podczas I WŚ

Historia ma wielu swoich miłośników, którzy poza tym, że czytają i rozmawiają o interesujących ich zagadnieniach, to dodatkowo przemierzają szklaki, na których odcisnęła ona swoje wyraźne piętno.

Bogata oferta turystyczna południowej Polski sprawia, że turysta może podążać tu np. Szlakiem Powstania Kościuszkowskiego, i odszukać miejsca związane z Naczelnikiem-Tadeuszem Kościuszką, Bartoszem Głowackim i bitwą pod Racławicami. Innym historycznym szlakiem jest Szlak Powstania Styczniowego i miejsc ściśle związanych z wydarzeniami 1863 r. Jeszcze inny to Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w województwie małopolskim, wiedzie do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań na froncie wschodnim I Wojny Światowej.

Skrzydła Wielkiej Wojny-pokaz w Nowym Targu 
 

Wdzięcznym tematem do łączenia teorii z pobytem w terenie jest historia działań wojennych, które nie oszczędziły południa Polski. Szczególnie podczas I WŚ przez ziemie ówczesnej Galicji przetaczały się obce armie, bijąc się między sobą, zostawiały krwią pisany ślad.

Podążając takim szlakiem turyści mogą oglądać pola dawnych bitew, obiekty architektury militarnej, cmentarze wojskowe. Trasy szlaku prowadzą na północ od Krakowa, który był wówczas potężna twierdzą, na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie walki toczyły się już w listopadzie 1914 r., a następnie na południe, na pola bitewne pod Łapanowem i Limanową, i dalej ku terenom, gdzie na z początkiem maja 1915 r. miała miejsce jak się później okazało przełomowa, zwycięska dla Austro-Węgier i Niemiec bitwa pod Gorlicami, zwanymi z tego powodu Małym Verdun. Malownicze pasma Beskidu Niskiego pełne są niezwykłych wojennych pamiątek, przeważają cmentarze.

Skrzydła Wielkiej Wojny-piknik w Nowym Targu 2014 
 

Szlak obejmie m.in. trasę przemarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego, pole bitwy pod Gorlicami, forty Twierdzy Kraków, a także 86 cmentarzy w powiecie tarnowskim. Duża rozległość szlaku sprawia, że osią małopolskiego odcinka jest szlak samochodowy, który liczyć będzie aż 455 kilometrów. Cała ta trasa ma połączyć w sumie 37 miejscowości, wliczając w to Kraków, Tarnów i Nowy Sącz, ale także niewielkie ośrodki, jak na przykład Kaliś, Łowczówek czy Staszkówkę.

Skrzydła Wielkiej Wojny-piknik Nowy Targ 2014 

Samo oznakowanie i naniesienie na mapę to mało. Teraz oprócz wytyczenia szlaku samochodowego przystąpiono do budowy ścieżek pieszo-rowerowych, aby w ramach projektu wyznaczyć trzy pętle tematyczne odnoszące się do najważniejszych etapów z toczonych tu walk, jakie toczyły się podczas I wojny na terenie dzisiejszej Małopolski a, są to: „Bitwa pod Krzywopłotami”, „Cmentarze wojenne Ziemi Tarnowskiej”, „Bitwa gorlicka”. Następuje rozwój infrastruktury turystycznej obejmujący wykonanie tablic informacyjnych, ponadto renowacje zabytkowych obiektów. Ważnym jest aby fakt powołania nowego szlaku dotarł do szerszej społeczności, nie zapomniano o jego promocji – planowane jest już niebawem uruchomienie jego indywidualnej strony internetowej, ponadto wydanie przewodnika i mapy ale także przygotowanie mobilnej wystawy o historii frontu wschodniego I Wojny Światowej jaki przebiegał w Małopolsce. Ten małopolski odcinek szlaku jest gotowy od 2014 roku.

 
 Szlak frontu wschodniego IWŚ

Każdy kraj, który ma na swoim terytorium znane z racji głośnych kampanii atrakcje takie jak chociażby francuskie Verdun, miasto, na polach którego rozegrano historyczną bitwę i jest przez to powszechnie znane - to przyciąga corocznie tysiące turystów. Nie mniej krwawe były wydarzenia na froncie wschodnim I wojny a jednak związane z nimi miejsca wydają się mniej znane. Ten nowy szlak, jest na miarę Małego Verdun – jak czasami historycy określają bitwę pod Gorlicami . To okazja nie tylko pasjonatów historii militarnej, ale wszystkich zainteresowanych turystyką kulturową. Dzięki nowemu szlakowi, oferta turystyczna Małopolski wzbogaca się o niezwykle interesującą propozycję tematyczną. Sięgnięcie do tematyki z obszaru czasowego I WŚ jest jak najbardziej zasadne i pożądane. Wiedza o tamtej wojnie nieco przyblakła, wyparła je z pola zainteresowań historia II WŚ. To obecnie bardzo ważne, gdy na rynku turystycznym – w coraz większej mierze liczą się produkty niszowe, adresowane do grup odbiorców o szczególnych zainteresowaniach.

Kasina Wielka 
 

Przedsięwzięcie to doskonale wkomponowuje się w ogólnopolską inicjatywę, w którą zaangażowane są już regiony od północy do południa Polski. Województwa-sygnatariusze listu intencyjnego, w sprawie utworzenia szlaku to: małopolskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko – mazurskie.

Źródło:dziennikturystyczny.pl, malopolskie.pl


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

 

Jacek Grzesiak

 Rozkład jazdy


Noclegi

Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Ośrodek Wypoczynkowy WeronikaOśrodek Wypoczynkowy Weronika
Poronin / Nocleg
Ośrodek Wypoczynkowy "Weronika" jest nowym, stylowym obiektem.
Restauracje

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.
Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni

Warto przeczytać

E-kartki góry