IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Góry na wyciągnięcie ręki

2015-11-16 //Wstecz
Góry na wyciągnięcie rękiNieco ponad 2 godziny jazdy "zakopianką: od Krakowa i jesteśmy w czystym ekologicznie otoczeniu gór, które są w zasięgu każdego. Na szczycie niewielkie schronisko a w nim sala z oknami na 4 strony świata.

Niedaleko Krakowa, bo wystarczy podjechać samochodem na Przełęcz Glisne, by dalej dotrzeć pieszo na sam szczyt, gdzie stoi schronisko, do którego prowadzi szlak czerwony. Natomiast Ci korzystający z komunikacji publicznej, dotrą na miejsce już w trzy godziny: "zakopianką" do przystanku Luboń Mały, a stamtąd szlakiem niebieskim.

Cóż czyni z Lubonia Wielkiego, poza tym, że jest najbliższym Krakowa schroniskiem położonym powyżej 1000 m n.p.m. tak atrakcyjnym do wędrówki miejscem. Chyba przede wszystkim to, że łatwo tu być już w dwie godziny od wyjścia z domu w Krakowie i zacząć zdrowo się poruszać, oddychać świeżym-górskim powietrzem i napawać oczy pięknymi widokami.

W drodze na Luboń Wielki

Urokliwe schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.) położone jest w Beskidzie Wyspowym - pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem. Jego oferta jest następująca-oddaje ono do dyspozycji swoich gości 25 miejsc noclegowych w tym: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. W razie potrzeby, gospodarze zapewniają możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc do spania.

W drodze na Luboń Wielki

Główny budynek-na parterze dysponuje: bufetem turystycznym, prysznicem, a na piętrze - sala wieloosobowa rzadko spotykanym gdzie indziej - unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata.

Natomiast w bacówce, na parterze są: "jedynka", dwie "dwójki" oraz świetlica, a na poddaszu - "dziesiątka". Zimą w razie potrzeby istnieje możliwość ogrzania bacówki na potrzeby turystów.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim 
 

To niewielkie górskie schronisko turystyczne odróżnia się od innych schronisk posiadaniem dużego 10-osobowego pokoju z oknami na cztery strony świata, z których rozpościera się bardzo szeroka panorama widokowa obejmująca niemal cały horyzont. I chociaż schronisko na Luboniu Wielkim ma swoje niewielkie gabaryty, to rekompensuje z nawiązką te specyfikę klimatem w nim panującym.

Widok ze szczytu na Beskidy 
 

To co rzuca się w oczy natychmiast po przybyciu do schroniska, to fakt, że w jego otoczeniu znajduje się duża stacja przekaźnikowa, stoły i ławki dla turystów, a także miejsce na ognisko. Z położonej przy schronisku polany rozpościera się wspaniały widok na północną i zachodnią stronę, a szczególnie dobrze widać stąd Szczebel, Lubogoszcz, Babią Górę i Beskid Makowski.

Bacówce usytuowana obok schroniska, to też siedziba Akademickiego Klubu Radiowo-Turystycznego „Ryjek”. Nieco poniżej schroniska przebiega rezerwat przyrody Luboń Wielki z największym w całym Beskidzie Wyspowym gołoborzem i licznymi jaskiniami.

Szczyt Luboń Wielki-stacja przekaźnikowa 
 

Obszar ten otoczony jest lasem, w jego dolnej części jest to las jodłowo-świerkowy, w górnej buczyna karpacka.

Na obszarze rezerwatu znajdują się też liczne nisze i szczeliny jaskiniowe. Opisano ich tu 13: jaskiń i schronisk skalnych, wszystkie zlokalizowane w Dziurawych Turniach. Największa z nich jest jaskinia w Luboniu Wielkim, licząca 26 m długości z deniwelacją 9 m.

Otoczenie schroniska PTTK Luboń Wielki 
 

To co nas zauroczy i pozytywnie zaskoczy na Luboniu Wielkim, to:

 • malownicza lokalizacja
 • gęsta sieć szlaków turystycznych
 • niskie ceny
 • smaczne jedzenie
 • akceptacja "czworonogów"
 • rozległa panorama (Beskidy: Wyspowy, Makowski, Żywiecki, Gorce oraz Tatry)
 • zadaszona kaplica obok schroniska
 • miejsce na ognisko
 • stała drożność zielonego szlaku turystycznego w sezonie zimowym
 • łatwy dojazd w pobliże schroniska
 • możliwość bezpiecznego pozostawienia samochodu na Przełęczy Glisne
 • rezerwat przyrody na Luboniu Wielkim
 • liczne jaskinie
 • gołoborza- rumowiska skalne występujące w górach na wskutek działalności wody, wiatru i innych czynników środowiskowych -charakterystyczne są dla starych gór
 • możliwość uprawiania paralotniarstwa
 Widoki z Lubonia W.
 
Okolica obfituje w liczne szlaki, które zaciekawią niejednego turystę:
 • z Lubnia:

zielony /czerwony - ok. 4 godz.
czarny / zielony / czerwony - ok. 4 godz.

 • z Naprawy:(przystanek PKS Luboń Mały): niebieski - ok. 2 godz
 • z Rabki:

zielony - ok. 2 godz.

 • z Rabki - Zarytego:

niebieski - ok. 2 godz.
żółty - ok. 1,5 godz.

 • z Mszany Dolnej:

czerwony - ok. 2 godz. (od Przełęczy Glisne - 45 min.)

 • z Kasinki: (przystanek PKS Krupciówka) - czarny / zielony / czerwony - ok. 3,5 godz.

Bez wątpienia jednym z najciekawszych szlaków w Beskidzie Wyspowym jest szlak żółty, prowadzący z Rabki –Zaryte na Luboń. Ma on niezwykłe walory widokowe jak i atrakcje geologiczne. Dla przykładu na trasie znajduje się jedyne w tej części Beskidów rumowisko zwietrzałych piaskowców, ponadto kilka niewielkich jaskiń i dziewicze nadal lasy bukowe, ze stromymi podejściami i skalnymi odcinkami, które nadają jej prawdziwie wysokogórski charakter.

Szlaki prowadzące z Lubonia Wielkiego

Dojazd w okolice Lubonia Wielkiego jest bardzo dogodny a najbliższe przystanki PKS znajdują się w:

 • Kasince Małej, Lubniu, Mszanie Dolnej, Naprawie (przy "Zakopiance"), Rabce, Tenczynie i Zarytem.
 • Najbliższa stacja kolejowa to Chabówka. Najłatwiej jednak dojechać w okolice schroniska autobusem lub mikrobusem z Krakowa do Mszany Dolnej lub do Rabki. Z Mszany Dolnej na Luboń Wielki prowadzi szlak czerwony (ok. 2 godz.), a z Rabki - zielony (ok. 2 godz.) Jeśli to nadal dla niektórych daleko, to można też podjechać bliżej, mikrobusem kursującym na trasie Mszana Dolna - Zaryte - Rabka.
 • Najbliższy parking znajduje się przy "zakopiance" - pomiędzy Skomielną, a Naprawą. Jest też możliwość bezpiecznego zostawienia samochodu w Rabce Zarytem oraz na Przełęczy Glisne.
 Luboń Wielki

W ten sposób można dotrzeć na początek szlaków prowadzących na Luboń od strony Rabki (zielony, niebieski, żółty). Niezwykle łatwo można też dostać się na szlak niebieski wiodący do schroniska od strony "zakopianki". Trzeba tylko wysiąść na przystanku Luboń Mały. Z kolei na Przełęcz Glisne najprościej dojść z Mszany Dolnej (szlakiem czerwonym, lub drogą)- to spacer asfaltowa drogą nieco pod górę. Dotarcie na Luboń Wielki w warunkach zimowych jest również ciekawe i możliwe, bowiem regularnie przecierany jest zielony szlak z Rabki Zarytego. Utrzymywana jest też drożność szlaku z Przełęczy Glisne.
Okolice Lubonia Wielkiego 
 
 
Czas spędzony w drodze na szczyt Lubonia Wielkiego zaowocuje wspomnieniami, pamiątkami fotograficznymi ale i czynnikiem zdrowotnym, gdyż pobyt w rezerwacie przyrody, bez wątpienia zasili nasze akumulatory.
Źródło:MSIT

Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

 

Jacek Grzesiak
 Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
Rezydencja SienkiewiczówkaRezydencja Sienkiewiczówka
Zakopane / Nocleg
Rezydencja Sienkiewiczówka jest położona w zacisznej części Zakopanego.
Hotel JanHotel Jan
Szczawnica / Nocleg
Przestronne pokoje, drewniane meble, obrazy największych mistrzów malarstwa
Restauracje

Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.

Warto przeczytać

E-kartki góry