IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Ratunkiem na smog w mieście są góry

2015-11-12 //Wstecz
Ratunkiem na smog w mieście są góryJesień ma swoje dobre i złe strony. Smog w mieście jest z gatunku tych gorszych stron. Ratunkiem są wyżej położone górskie tereny, gdzie świeże powietrze wolne jest od cywilizacyjnych atrakcji. Masz wolne-jedź w góry.

Po letnich, pełnych słońca i ruchu dniach, które szczególnie podczas tegorocznych wakacji w górach dawały przyjemność atrakcyjnego odpoczynku nadeszły też i te nieuniknione z deszczem i chłodem. Nic jednak nie powinno nam zasłaniać naturalnego dążenia do ćwiczeń, co można osiągnąć przez ruch. Nawet jeśli nie wiemy, kiedy ostatnio energicznie poruszaliśmy się, to można przecież szybko nadrobić te zaległości -niezależnie od tego, ile mamy lat i jaka jest nasza aktualna kondycja. Spacery, nordic walking, bieganie, pływanie i jazda na rowerze- to obecnie ciągle dostępne formy aktywnego sposobu na nasz jesienny dzień. Nawet krótki weekend w górach, to dobry pomysł na zrzucenie ciężaru jaki na co dzień nam doskwiera. Nie trzeba od razu zdobywać szczytów, wystarczy wybrać to, czego pełne cywilizacyjnego chaosu – współczesne miasta, nam nie zaoferują, poza smogiem.

Gorce-Podhale 

Nie ma mowy o morderczym treningu. Zwiększyć dawkę ruchu- to meritum. Przed TV i komputerem tego nie osiągniemy, co najwyżej zasięgniemy porady, zainspirujemy się. To co jednak najważniejsze, to przełamać lenistwo i po prostu wyjść z domu. Systematyczne działanie sprawi, że z czasem aktywny wypoczynek stanie się naszym nawykiem. Z takimi nawykami nie będziemy walczyć, one usuną, te które nam na co dzień dokuczają i nas ograniczają. Tytoń, alkohol, bezruch, stres.

Gorce-Podhale 
  • Jak walczyć z tymi nieproszonymi gośćmi? Jedyny skuteczny sposób to wyjście na spacer i poprawienie tym samym kondycji całego organizmu.

Ale żeby nie była to sama sztuka dla sztuki i ów trud miał właściwości zdrowotne, musimy przestrzegać kilku prostych zasad. Spacerując utrzymujmy poprawną postawę, więc trzymajmy się prosto i wymachujmy na przemian rękami w rytm kroków – to zwiększy nasze tętno. Patrzmy przed siebie nie na czubki własnych butów.
Maszerujmy pełnym energii krokiem, z czasem - stopniowo wydłużając trasę oraz zwiększając jej tempo.

Podhale-Gorce 

Co to da? Lista korzyści jest przekonywująca- tylko 3 godziny spaceru tygodniowo w spokojnym rytmie i o 30% zmniejszymy ryzyko wystąpienia u nas zawału serca i udaru mózgu spowodowanych np. nadciśnieniem. Jeśli tempo marszu zwiększymy do tzw. szybkiego kroku, wówczas i rezultat będzie lepszy, bo ryzyko wystąpienia powyższych chorób zmniejszy się nawet o połowę.

Gorce-Podhale 

Przez spacer, który nie obciąża zbytnio szkieletu, a stymuluje wzrost kości i przyczynia się do zwiększenia ich gęstości, a także wzmacnia mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha-otrzymamy prosty ale efektywny trening dla wszystkich narządów wewnętrznych.

Gorce-Podhale 
  • Dla aktywnych wypoczynek w stylu nordic walking

Ten trening mobilizuje prawie wszystkie nasze mięśnie, skutecznie odciążając stawy oraz kręgosłup. Prozaiczny wydawałoby się spacer z kijkami jest czymś pomiędzy spacerowaniem a chodzeniem na biegówkach. Dla zaczynającym przygodę z nordic walking, polecamy kupić kije teleskopowe – dzięki regulowanej wysokości może z nich korzystać cała nasza rodzina.

Podhale 

Lista korzyści ze spaceru z kijkami w dłoniach jest zaskakująca- wymuszają wyprostowaną sylwetkę. Tylko w czasie godzinnego treningu możemy spalić ok. 400 kcal dla porównania z 280 kcal podczas tradycyjnego spaceru, a do tego mniej się męczymy. Ten rodzaj sportu szczególnie dedykowany jest osobom ze schorzeniami układu kostno-stawowego, zestresowanym, kobietom w ciąży i seniorom. Osoby mające kłopoty z odbieraniem siebie samych, bo widzą każdy zbędny milimetr i gram swego ciała, to bardzo optymistyczna perspektywa- uciążliwy balast znika sam.

Podhale-Gorce 

Miejmy przy tym na uwadze, że zbyt agresywny trening to możliwe źródło kłopotów zdrowotnych i chociaż nie ma przeciwwskazań aby spacerować, to należy bacznie obserwować swój organizm. Zmęczenie nóg jest normalnym objawem, ale już nie ostry ich ból. Gwałtowny, uciążliwy ból w łydce – może być sygnałem pojawienia się chociażby choroby naczyń krwionośnych- żylaków.

Podhale-Gorce 
  • Bieganie na aktywny wypoczynek

Bieganie jest bardziej aktywną formą ruchu ale i tu również potrzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad-przed każdym biegiem zróbmy sobie prostą rozgrzewkę jak chociażby parę skłonów, przysiadów aby rozgrzać mięśnie i zmniejszyć tym samym ryzyko ewentualnej kontuzji. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka łatwo może też zniechęcić. Nic na siłę, jeśli się zmęczymy, zamieńmy bieg na marsz, a gdy odzyskamy siły powróćmy do biegania. Do biegania można dochodzić poprzez stopniowe skracanie czasu marszu na rzecz biegania. Bardzo ważne jest, żeby biegać systematycznie. Wybór miejsca do biegania jest równie ważny jak styl w jakim się ono odbywa. Oczywiście najlepiej biegać po leśnych ścieżkach, np. tych górskich, gdy naturalny poziom różnicy wysokości pozwala zróżnicować charakter biegu. Unikajmy chodników, bo są twarde, co może poważnie zaszkodzić stawom. Z dwojga złego lepszy pod tym względem jest asfalt, który na szczęście dominuje na ścieżkach rowerowo-pieszych. Unikniemy przykrych urazów jeśli jednak pobiegamy po miękkim, leśnym podłożu bez spalin i innych pieszych współtowarzyszy. To znajdziemy na górskich szlakach, wolnych o tej porze roku od nadmiaru turystów.

Gorce-Turbacz-Podhale 

Biegając, na pewno pozbędziemy się zbędnych kilogramów, wzmocnimy mięśnie, ukształtujemy sylwetkę, zwiększymy gęstość naszego kostnego szkieletu. Każdy pokonany kilometr daje coraz większą wiarę we własne siły, uczy pokory, cierpliwości i akceptacji dla własnych możliwości. Taki, często wykonywany trening skutecznie ogranicza bądź nawet zapobiega chorobom układu krążenia, żylakom, miażdżycy, odpręża i co równie istotne - uspokaja.

Turbacz-Gorce-Podhale 

Zdrowy rozsądek musi jednak brać górę nad zwykłym chciejstwem i odstąpmy od tej formy aktywnego wypoczynku, gdy dokuczają nam wady postawy, choroby stawów, kręgosłupa, płuc, nieustabilizowane nadciśnienie. Już samo silne zmęczenie lub ostry ból w klatce piersiowej powinny nakazać przerwanie biegania, bo zawał serca może być tu tylko kwestią czasu.

Gorce-Podhale 
  • Rower to prawdziwy dobroczyńca naszego organizmu

Przejechanie na rowerze już kilku kilometrów daje poczucie prawdziwego relaksu, tym bardziej, że to udana rekreacja bez względu na wiek, płeć. Kilka zasad, których i tu trzeba przestrzegać jest konieczne, by efekt był racjonalny. Ważny jest rozmiar roweru, który należy dobrać indywidualnie. Zwróćmy uwagę na ręce, one powinny być nieco ugięte w łokciach, a nogi minimalnie zgięte w kolanach. Starajmy się pedałować w ustabilizowanym i spokojnym tempie, wybrać równą nawierzchnię. Na początek wystarczy przejechanie trasy 5–10 km z czasem zwiększając dystans i oczywiście wysiłek fizyczny.

Podhale-Gorce 

Przez jednostajny ruch podczas jazdy na rowerze zwiększymy pojemność naszych płuc, poprawimy pracę serca i ogólną wydolność organizmu a przede wszystkim siłę mięśni, zwłaszcza miednicy, pośladków i nóg. To nie dość pozytywów, gdyż jazda na rowerze usprawnia przepływ krwi w nogach, skutecznie ograniczając lub nawet całkiem eliminując zagrożenie powstania żylaków. Na rower powinni też zdecydować się wszyscy Ci, którzy cierpią na cukrzycę, bowiem wysiłek jaki wymagany jest do przejechania tych kilku kilometrów zwiększa wrażliwość na insulinę. Zaburzenia równowagi powinny jednak być powodem, dla którego z roweru jako sposobu na aktywny wypoczynek-zrezygnujemy.

Podhale-Gorce 

Planując wypoczynek róbmy to tak, by wyeliminować te wszystkie elementy z naszego dotychczasowego życia jak bezruch i statyczne działanie. Godziny spędzone w pozycji siedzącej nie zawsze w zdrowej pozycji i otoczeniu, gdzie stres, hałas i pośpiech dominują, powinny być zastąpione czasem spędzanym na świeżym powietrzu, w ruchu, a który ze sposobów wybierzemy zależy już od naszych możliwości i chęci.

Ścieżka rowerowa-Nowy Targ-Podhale 

Na pewno w górach znajdziemy i ścieżki do zwykłego spaceru, nordic walking jak i biegania, czy jazdy na rowerze. Naturalne różnice wzniesień sprawiają, że można dostosować charakter naszego treningu, który z czasem może przybrać formy mieszane. Tam gdzie można spokojnie jechać na rowerze-jedziemy, gdy za ostro wiedzie pod górę lub w dół- maszerować.

Nowy Targ-Podhale 

Również spacer może być chwilami zastąpiony biegiem. Sami oceniamy co i gdzie chcemy robić. Góry to olbrzymie pole do popisu, możliwości aktywnego wypoczynku w górach jest bez liku, co ważne w naturalnym, zdrowym i atrakcyjnym krajobrazowo otoczeniu. Powrót do dotychczas praktykowanego sposobu życia będzie już raczej niemożliwy, organizm sam się będzie upominał o kolejne relaksujące go dawki a my tylko nie róbmy nic wbrew sobie.


 Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

 

Jacek Grzesiak

 

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Willa u KośleWilla u Kośle
Zakopane / Nocleg
Willa u Kośle zaprasza.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Restauracje

Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie

Warto przeczytać

E-kartki góry