IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Widok z gór

2015-11-09 //Wstecz
Widok z górPodejście jedną ze ścieżek zajmuje ok. 3.10 godz. w dół 2.10 godz., natomiast drugą w górę-3.30 godz. w dół 2.30 godz. Szlak prowadzi m.in. obok niewielkiego bo na ok. 5 m wysokości wodospadu Zaskalnik na Sopotnickim Potoku, a następnie przez szczyt Sewerynówki. Widoki ze szczytu przepiękne.

Jesienna wizyta Szczawnicy to wspaniała okazja, aby zdobyć jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego – Przehybę.

 Beskid Sądecki

Odnalezienie drogi prowadzącej na szlak nie stanowi większego problemu. Start na szlak ma miejsce ze Szlachtowej, z której to części miasta prowadzą dwa szlaki: niebieski i zielony. Pierwszy z nich jest to dosyć łagodny, prowadzi głównie lasem co dal jednych jest plusem dla drugich minusem.Niebieski szlak połączony jest ze szlakiem rowerowym, taką autostrada, jest na nim miejsce na dwa wygodne, szerokie pasy ruchu a podłoże twarde o wyprofilowanych łukach. Drugi obfituje w strome podejścia, lecz można z niego podziwiać wspaniałą panoramę Pienin. Pozwala na małe co nie co w połączeniu z podziwianiem na krajobraz, który zachwyca.

 Beskid Sądecki-wodok na Pieniny

Trasa na Przehybę jest tak zmyślnie poprowadzona, że na szczęście ona szlaki tworzą swoistą pętlę, tak więc trasę wycieczki wyznaczyć możemy wedle własnego uznania i wejść na szczyt jedną drogą, a wrócić drugą, by nie powielać widoków.

Beskid Sądecki- widok na Pieniny 

Podejście szlakiem niebieskim zajmuje ok. 3.10 godz. (w dół 2.10 godz.), natomiast ścieżką zieloną 3.30 godz. (w dół 2.30 godz.). Niebieski szlak prowadzi obok niewielkiego (ok. 5 m wysokości) wodospadu Zaskalnik na Sopotnickim Potoku, a następnie przez szczyt Sewerynówki.

 
 Beskid Sądecki

Trasa zielona przebiega z kolei w rejonie wierzchołków Gabanki, Kuniego Wierchu i Łysin. Oba szlaki łączą się w jedną drogę w pobliżu szczytu Czeremchy i dalej prowadzą już wspólnie pod samą Przehybę.

 Na Przehybę

Przehyba znana też jako Prehyba, Przechybai  ma 1173 m.– to szczyt położony w zachodniej części Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego, skąd rozpościerają się dla wędrowca niezwykłe widoki . Przed patrzącym z tarasy schroniska najpierw są zielone o każdej porze roku wzgórza Pienin a za nimi majestat granitowych, odcinających się na tle nieba Tatr. Z Hali Przehyba dostępne są piękne widoki, od południa na Tatry i Pieniny i od północy na Kotlinę Sądecką. Z uwagi na dość łatwą dostępność miejsce jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów pieszych i rowerzystów.
 
Ku Prehybie 

Dawniej tam gdzie jest teraz schronisko na Przehybie znajdowała się rozległa hala, lecz dziś szczyt zarośnięty jest w większości lasem przez co widoki są mocno ograniczone. Idealnym z niewielu dobrych punktów obserwacyjnych jest właśnie wspomniany m.in. taras przed schroniskiem, z którego zobaczyć można panoramę Pienin i Tatr. Wspomniana hala nazywana była kiedyś Prehybą i określenie to odnosiło się także do samego szczytu.

Na Prechybę 
 

Nazwa szczytu Prehyba oznacza przełęcz. Jest to nieco zruszczona nazwa pochodzenia słowackiego, nadana przez Rusinów, którzy zamieszkiwali sąsiadującą z tymi terenami Ruś Szlachtowską.

Na Przechybie-Prehybie-Prechybie 

Sam szczyt jest dość łatwo dostępny. Prowadzą tędy liczne szlaki turystyczne, ale i piesze oraz rowerowe, które prowadzą do Szczawnicy, Krościenka, Starego Sącza, Rytra, Piwnicznej- Zdroju i Jazowska. Dochodzi też tutaj m. in. droga asfaltowa z Gabonia.

Na Prehybie 
 

Widocznym z daleka jest charakterystyczny punkt Przechyby, którym jest Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Wysoka na kilkadziesiąt metrów stalowa konstrukcja doskonale naprowadza wędrowców na sam szczyt.

Ku Przechybie 
 

Schronisko PTTK na Przehybie jest pierwszym schroniskiem, które powstało tutaj w 1937 r. W 1938 r., po rozbudowie budynku, schronisko oferowało 52 miejsca noclegowe. Nadano mu imię Kazimierza Sosnowskiego.

Na Przehybie 
W okresie okupacji schronisko funkcjonowało do roku 1943. W 1944 r. opuścił je gospodarz włodarz, który był volksdeutschem, budynek przejęły grupy partyzantów. Stało się to powodem zniszczenia schroniska przez Niemców, najpierw budynek został ostrzelany z działka przeciwlotniczego, a następnie resztę zabudowań spalił oddział Wehrmachtu.
Schronisko PTTK Przechyba 
 

W latach powojennych kontynuując piękny rozdział turystycznej działalności Przehyby-PTTK postawiło w tym miejscu najpierw tzw. schron turystyczny, a w 1958 r. wybudowano już schronisko z prawdziwego zdarzenia. Murowany budynek posiadał jak na owe czasy dość dostatnie wyposażenie a w tym: centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, oświetlenie elektryczne oraz telefon. Zły los nie szczędził obiektowi szturchańców i niestety, w grudniu 1991 r., budynek uległ częściowemu spaleniu. Na szczęście udało się go odbudować w 1998 r. Równolegle prowadzono budowę nowego schroniska tzw. Jaśkówki.

Schronisko PTTK na Prehybie 

Schronisko PTTK na Przehybie znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 1150 m n.p.m. Jest idealną bazą wypadową w Beskid Sądecki. Schronisko posiada 30 miejsc noclegowych, miejsce na pole namiotowe, organizowane są ogniska, obozy letnie, rajdy piesze i rowerowe.

 Szlaki z Prehyby

Jest tu dostępnych wiele ciekawych i atrakcyjnych szlaków pieszych , rowerowych, narciarstwa biegowego m.in.:

  • szlak turystyczny czerwony to Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Rytra do Krościenka;
  • szlak turystyczny niebieski Rytro - Przehyba - Szczawnica;
  • szlak turystyczny zielony Szczawnica - Gabańka - Przehyba - Jazowsko;
  • szlak turystyczny żółty Stary Sącz - Moszczenica Wyżna - Przehyba.


Jesień w górach, gdy słońce nadal rozpieszcza a ciepło wręcz ujmuje- warto wybrać się na tę kilkugodzinną wyprawę ponad Szczawnicę, by nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami ale i chłonąć niezwykły aromat lasów bukowych, mieszanych, gdzie rwące potoki szemrzą z czasem coraz dosadniej i posmakować uroków górskiej wędrówki.

 Prehyba-schronisko PTTK

Szczególnie dla stawiających na aktywność miłośników gór, ten skrawek Beskidu Sadeckiego stanowi wspaniałą bazę wypadową na atrakcyjne szlaki turystyczne.


O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                      
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 
 
Jacek Grzesiak
.

 Rozkład jazdy


Noclegi

DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego kurortu wypoczynkowego.
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu

Warto przeczytać

E-kartki góry