IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pomysł na oryginalny wypoczynek w górach

2015-11-07 //Wstecz
Pomysł na oryginalny wypoczynek w górachCzy w dzisiejszych czasach sam nocleg i wyżywienie wystarczą, by przyciągnąć gości? Nie wystarczą piękne górskie widoki. Liczy się jeszcze pomysł.

Do najbardziej atrakcyjnych zakątków naszego województwa zjeżdżają miłośnicy świeżego powietrza, pięknych widoków i smacznej kuchni. Jeszcze z czasów PRL-u wielu z nas zna tzw."Wczasy pod gruszą", które oznaczały ni mniej ni więcej ale pobyt w ramach urlopu u gospodarza na wsi. Obecnie nowa formuła nieznacznie się różni od swojej poprzedniczki. To co się zmieniło to na pewno baza jak i forma wypoczynku- reszta pozostaje bez zmian, sielska polska wieś z jej wszystkimi atrakcjami. Szczególnie te górskie wsie nadal trzymają styl i najłatwiej można tu wypocząć delektując się tym czym góralska chata rada. A rada by nam nieba przychylić.

Podhale 
 

Współcześnie gospodarstwo agroturystyczne może jest dla rolników dodatkowym źródłem dochodów.

Agroturystyka to zorganizowanie najogólniej mówiąc-przez rodzinę rolniczą na wsi wypoczynku we własnym gospodarstwie rolnym. Są jednak ściśle określone warunki jakie trzeba spełnić, by zakwalifikować swoje gospodarstwo do grona agroturystycznych-rolnik nie może przeznaczyć na wynajem więcej niż pięć pokoi, ponadto warunkiem nieodzownym są też związane z tym atrakcje, które dany region lub gospodarstwo może zaoferować. Mamy jednak i drugą formę, która trochę mylona jest z agroturystyką a jest nią tzw. turystyka wiejska. Pojęcie turystyki wiejskiej oznacza, ściślej rzecz ujmując, wynajmowanie więcej niż pięciu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych, które znajdują się na obszarach wiejskich, ale również wynajmowanie sprzętu turystycznego, prowadzenie pól namiotowych, ponadto świadczenie innych usług związanych z turystyką. Istotnym kryterium jest też osiąganie przez gospodarstwa nie więcej niż 50 proc. dochodów z działalności rolniczej.

Pieniny 
 

W ilości gospodarstw tego typu Małopolskę wyprzedza tylko województwo zachodniopomorskie, więc wstydzić się więc nie ma czego. Tym bardziej, że tendencje są wzrostowe, bo biorąc pod uwagę atrakcyjność terenu, rozdrobnienie gospodarstw, które zmusza do szukania alternatywnych źródeł utrzymania i tradycje historyczne, to możliwości są jednak znacznie większe.

  • W samym województwie małopolskim aktualnie zarejestrowanych jest około 1600 gospodarstw agroturystycznych.

Najwięcej gospodarstw agroturystycznych zlokalizowanych jest w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, suskim, gorlickim, bocheńskim i tarnowskim. Polska Federacja Turystyki Wiejskiej prowadzi kategoryzację gospodarstw, np.: 

  • małopolska wieś dla dzieci, 
  • małopolska wieś dla seniora, 
  • małopolska wieś pachnąca ziołami itd.

 

 Beskid Sądecki

Dzisiaj turyści wybierający tę formę wypoczynku mają sprecyzowane oczekiwania, którym agroturystyka musi sprostać, bo i pokoje muszą być o odpowiednim standardzie z osobnym wejściem, łazienką, aneksem kuchennym, taki odpowiednik na poziomie hoteli z trzema gwiazdkami. Właściciele gospodarstw oprócz zapewnienia spokojnego i wygodnego wypoczynku oferują szereg atrakcji, które dodatkowo mają przyciągać gości. Są to: jazda konna, hipoterapia, łowienie ryb w przydomowym stawie. Te dysponujące większym zapleczem i lepiej wyposażone logistycznie a zarejestrowane jako edukacyjne – przyjmują wycieczki szkolne i prowadzą pokazy jak wygląda życie i praca na wsi.Nierzadko gospodarze występują w roli przewodników, proponują zwiedzanie znajdujących się w okolicy atrakcji.

Pieniny 
 

Gospodarze pokazują, jak powstają przetwory, wspólnie pieką chleb wiejski, robią biały ser, opowiadają o tradycjach, organizują biesiady przy grillu , co turysta nie może być pozostawiony samemu sobie. Trzeba mieć różne propozycje, na różną pogodę.

Podhale

Powód, dla którego liczba takich gospodarstw w obszarach górskich stale zwiększa się jest oczywisty Sprawia to lokalizacja gospodarstwa na terenie uznanym za atrakcyjne turystycznie i to stanowi podstawowy punkt wyjścia. Szanse powodzenia zwiększa ponadto podstawowy w tej działalności składnik rzutujący na atrakcyjność a jest nim górski krajobraz. Ciekawe, że turyści nie mniejszą uwagą zwracają także na krajobraz wsi, czyli rodzaj zabudowy a nie tylko na ten naturalny, Nie od dziś zaś wiadomo, że góralskie domy mają to coś w sobie, co przebija wszystkie inne oferty. 

Dominujący tradycyjny, wiejski styl do tego czyste środowisko i przyjaźni gospodarze to następny podstawowy warunek do osiągania dochodów. Poprawa warunków bytowych w górskich miejscowościach w tym istnienie wodociągu, punktów handlowych i usługowych, a także cała infrastruktura turystyczna - bo przecież goście muszą mieć zapewnioną rozrywkę również w niepogodę lub poza sezonem grzybowym, a coraz więcej jest ofert, gdzie turysta ma do dyspozycji rowery, skutery śnieżne, quady etc. sprawiają że są mocną stroną agroturystyki, która do tego oferuje atrakcyjne ceny, konkurencyjne w stosunku do cen w pensjonatach, domach wczasowych czy hotelach, a także co nie jest bez znaczenia-smaczne, domowe posiłki, z których można, choć nie musi się korzystać. 
 
Na Dunajcu 
 

To czy oferta spędzenia urlopu w górach w bazie agroturystycznej zaciekawi nas i skłoni do przyjazdu musimy odpowiedzieć sobie sami, ale jeśli średnia cena pokoju w gospodarstwie agroturystycznym kształtuje się obecnie w granicach 40-50 zł dziennie, z całodziennym wyżywieniem 60-70 zł od osoby, to chyba jednak poza wyżej już wymienionymi aspektami, to te ekonomiczne przemawiają za tym, by pokusić się o wyjazd na podhalańską wieś.
 
Źródło -www.strefaagro.pl
O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                      
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 
 
Jacek Grzesiak
 


Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Restauracje

AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."

Warto przeczytać

E-kartki góry