IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jesienny spacer w górach

2015-11-06 //Wstecz
Jesienny spacer w górachSkrajem lasu, pośród malowniczo położonych zielonych pastwisk i zalesionych wzgórz, w dolinie wpadającej do Dunajca rzeki Grajcarek wiedzie urokliwy górski szlak.

Jesień zachwyca każdego dnia i mami ciepłem oraz kolorami. Przebarwiające się liście drzew a także zmieniające ubarwienie igliwie modrzewiów tak licznie porastających górskie lasy sprawiają, że spacer w tak niezwykłym otoczeniu to przenosiny w świat baśni jednej i tysiąca nocy.

 W drodze na Przehybę

Szelest suchych liści, które obficie ścielą się na szlakach i ścieżkach górskich szlaków i ta woń mokrego od rosy poszycia z odgłosem sunących po wyżłobionych w ścianach wąwozów potoków koi nerwy i wypełnia płuca ozdrowieńczym, bo czystym powietrzem. Jeżeli macie chociaż mała, niewielka chwilkę na zasłużony przecież relaks, to ogarnijcie to i owo i bez większych ceregieli wpadajcie do Szczawnicy, która jest dobrym punktem wypadowym w wiele rejonów górskich, w tym m.in. na Przehybę w Beskidzie Sądeckim.

Widok na Pieniny 

Ze stolicy Pienin można do niej dotrzeć dwoma dwoma szlakami - niebieskim i zielonym, a oba zapewniają wspaniałe widoki, choć przecież różniące się od siebie.

Widok na Beskid Sądecki 
 

Szlak niebieski jest łagodny, prowadzi przez zalesione tereny, nadaje się także dla początkujących. To w zasadzie szeroka arteria o utwardzonym podłożu, kręta z widokiem na Pieniny i w oddali połyskujące w słońcu lekko ośnieżone Tatry. Strzeliste buki, rozłożyste modrzewie i delikatne brzozy wprawiają w osłupienie swoją różnorodnością barw.

Niebieski szlak 
 

Szlak zielony posiada bardziej strome podejścia, o nieustabilizowanym kamienistym podłożu, czasem dość wąskie, kręte i również z możliwością podziwiania interesujących widoków. 7.5-kilometrowym szlakiem zielonym można z urokliwej Szczawnicy nad Dunajcem wejść na szczyt , co nie jest zbyt trudne albo odbyć drogą w odwrotnym kierunku.

Zielony szlak 
 

Szlaki te łączą się na szczycie, dzięki czemu można skorzystać z obu tras podczas jednej wycieczki. Jedna podejście drugą zaś zejście. Szlak niebieski to ok 3.10 h wspinaczki (2.10 h w dół), szlak zielony 3.30 h (2.30 h w dół).

Idąc szlakiem niebieskim można zwiedzić urokliwy wodospad Zaskalnik, który z małego potoczku przybiera całkiem spore rozmiary, towarzysząc wędrowcom przez cały odcinek szlaku. To za sprawą tego potoku w parowie, którym przebiega szlak jest miły chłód a połyskujące w słońcu wody dodają jeszcze większej oprawy całości.To również bardzo wygodny trakt rowerowy.

Zaskalnik 
 

Miasto Szczawnica dysponujące znakomitą bazą turystyczną i jako uzdrowisko oferuje szereg atrakcji. GDy jednak zaplanujemy dłuższy niż kilka godzin pobyt na szlaku w górach, to przenocować można na szlaku można w schronisku PTTK, które działa na Przehybie.

Przehyba to 1175-metrowy szczyt w Beskidzie Sądeckim.Należy ona do Pasma Radziejowej . Umiejscowiona na jej grzbiecie,otwarta halajest mimo to doskonałym tarasem widokowym, z którego można obserwować panoramę Pienin. Na górze działa schronisko PTTK. Jest ona też miejscem, w którym krzyżuje się wiele okolicznych szlaków turystycznych.

Wędrówka w te rejony Beskidu dostarczają niezwykłych wrażeń, gdyż większość szlaków wiedzie bądź skrajem lasu, mijając pagórkowate łąki i nieco oddalone i w dole leżące osady. Trasy malowniczo położone są wśród zielonych pastwisk i zalesionych wzgórz, w dolinie wpadającej do Dunajca rzeki Grajcarek.

Ku Przehybie 
 

Schodząc w dół ku Szczawnicy po chwili znajdziemy się we wsi Szlachtowana wschodnich przedmieściach Szczawnicy. Dominują tu typowe dla pienińskich miejscowości turystycznych, wysokie wille ze spadzistymi dachami, obszernymi balkonami. Duża część z nich jest pensjonatami lub ma do zaoferowania pokoje gościnne, są zadbane i przyciągają wzrok swoją obfitą kolorystyką.

Beskid Sądecki 
 

Zejdziemy do ulicy Samorody, przechodzącą potem w ulicę Szalaya, aż do centrum Szczawnicy. To stare miasto uzdrowisko urzeka swoimi drewnianymi domami, stylowymi willami i starymi sanatoriami z XVIII i XIX w. Szczawnica oferuje doskonałą bazę noclegową i krzyżuje się w niej wiele górskich szlaków Pienin i Beskidu Sądeckiego. W zachodniej części tego miasta rzeka Grajcarek uchodzi do Dunajca.

Na niebieskim szlaku 
 
Sam spacer jest nazbyt przejmujący i trzeba mieć się na baczności. Idąc szlakiem zielonym, który charakteryzuje się dość dużą różnorodnością i jest bardziej wymagający, nagle wchodzimy na szeroką alejkę, która urzeka widokami i skutecznie potrafi utrudnić orientację i zgubić szlak z oczu, który niepostrzeżenie pnie się ku górze. Zauroczeni widokami i szeroką drogą, jaka po wąskim dotąd odcinku nieco szokuje - idziemy i idziemy aby po kilkuset metrach stwierdzić, że szlak nam przepadł. Nic wielkiego się nie stało, bo ten zielony w końcu łączy się z niebieskim i jest O.K., ale wejście na Przehybę trzeba będzie odłożyć na inny raz. Krótki jesienny dzień nie pozwala na zbyt długie marudzenie w górach. Zatem Przehybo, jeszcze do ciebie wrócimy.
 
Jacek Grzesiak

O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                      
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 
 

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Willa RoztokaWilla Roztoka
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Gość gospodarzowi świętym" - nasze motto.
Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Hotel JanHotel Jan
Szczawnica / Nocleg
Przestronne pokoje, drewniane meble, obrazy największych mistrzów malarstwa
Restauracje

Karczma MłyńskaKarczma Młyńska
Zakopane / Restauracja
Karczma Młyńska położona jest na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jes
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.

Warto przeczytać

E-kartki góry