IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Obszary Natura 2000 w górach

2015-11-05 //Wstecz
Obszary Natura 2000 w górachZadaniem programu Natura 2000 jest chronić tereny najcenniejsze przyrodniczo,Lokalna społeczność zamieszkała na terenach objętych programem wykorzystuje i tworzy dodatkowe źródło dochodu o charakterze agroturystycznym, a zwłaszcza ekoturystycznym.

Na terenie Podhala mamy liczne obszary sklasyfikowane jako Natura 2000, które to tereny uznawane są za najważniejsze dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierząt czy charakterystycznych siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych Europy, czyli tzw. różnorodności biologicznej.

Przedstawiamy kilka takich miejsc, gdzie człowiek widząc szkodliwy wpływ cywilizacji wkracza, by chronić to co piękne ale i udostępnia innym ukazując piękno w czystej postaci.

Podhale 
 

Masyw Babiej Góry położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego i stanowi drugie co do wysokości po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Grzbiet Babiej Góry jest obszarem wododziałowym pomiędzy zlewnią Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Występują tu charakterystyczne piętrowe układy roślinności. Dominuje buczyna karpacka, bory jodłowe i jodłowo - świerkowe, las świerkowy. Na najwyższych z piętrach roślinnych Babiej Góry mamy ubogą roślinność z występowaniem muraw alpejskich oraz zbiorowisk porostów naskalnych. Spośród rzadko tu występujących gatunków zwierząt żyją endemity karpackie: gryzoń - darniówka tatrzańska i chrząszcz- sichrawa karpacka. Najbardziej cennymi z europejskiego punktu widzenia zwierząt bytują tu niedźwiedź brunatny, ryś, wilk. Ostoja ma również duże znaczenie dla ochrony ptaków m.in. kuraków leśnych - głuszca i cietrzewia oraz sów - puszczyka uralskiego i puchacza.

Babia Góra-widok 

Głównym ośrodkiem turystyczno wypoczynkowym w okolicy ostoi jest Zawoja, położona niedaleko Suchej Beskidzkiej, przy granicy ze Słowacją. Zagrożenia:

Czarna Orawa- położona na wysokości 600 – 660 m npm .Rzeka tu płynie przez otwarty krajobraz rolniczy a jedynie miejscami jej brzegi porastają lasy łęgowe. Ostoja leży w pobliżu drogi Kraków - Chyżne. Obszar ten przecinają liczne tu szlaki turystyczne i rowerowe. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest brzeg rzeki , Czarna Orawa wijąca się przez Harkabuz do ujścia Lipnicy wraz z dopływam. Jej brzeg jest płaski, porośnięty zaroślami wierzbowymi, jedynie miejscami brzegi stają się urwiste. W ostoi występuje m.in. 5 gatunków ryb, w tym minoga ukraińska. Ponadto stwierdzono tu inne rzadkie gatunki ryb, a także kumaka górskiego. Cały ten obszar położony jest w bliskim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego.

Babia Góra-widoki 
 

Dolina Białki- tu ostoję stanowi fragment doliny rzeki Białki , która przyjęła nazwę od potoku zwanego Białką a rozpoczynającego swój bieg na Słowacji i płynącego przez Bukowinę Tatrzańską, Białkę Tatrzańską, aż wreszcie wpadającego do Jeziora Czorsztyńskiego. Całość polskiej części znajduje się w województwie małopolskim. Rzeka ta zachowała swój górski charakter. Cały obszar charakteryzuje się występowaniem dużych deniwelacji terenu wahających się pomiędzy 530 a 885 m n.p.m. Rzeka Białka należy do najczystszych rzek na Podhalu.

Podhale 

Gorce Ostoja -dolina obejmuje górne fragmenty pasma Beskidów Zachodnich (Gorców) od wysokości 600 m npm po szczyty Jaworzyna 1288 m npm, Kudlonia1276 m npm i Mostownica 1251 m npm. Cały ten obszar jest częścią zlewni kilku niewielkich rzek w tym głównie Kamienicy. Szczególne znaczenie na tym terenie ma populacja dzięcioła zielonosiwego, dzięcioła trójpalczastego, dzięcioła białogrzbiety, głuszca, muchołówki małej, puchacza, sóweczki, jarząbka, włochatki i puszczyka uralskiego.Do rzadkich roślin występujących tu należą wawrzynek wilczełyko, śnieżynka przebiśnieg, dziewięćsił bezłodygowy, szafrany, liczne gatunki goryczek i storczyków. Obszar należy do Gorczańskiego Parku Narodowego. Dla turystów udostępniono szlak turystyczny - ścieżkę dydaktyczną z wieżą widokową na wzgórzu koło wsi Karczunek, przygotowaną przez GorczańskiPark Narodowy. Na terenie całego tego pasma można swobodnie poruszać się po licznych szlakach. Niewątpliwie dużą atrakcją jest udostępnienie gorczańskich szlaków dla górskiej turystyki rowerowej. Niezwykle korzystne ukształtowanie grzbietów z licznymi polanami oraz znajdujące się tutaj wyciągi narciarskie powodują, że również zimą Gorce stanowią interesujący teren dla miłośników narciarstwa.

Podhale-Gorce 
 

Górny Czarny Dunajec – to obszar obejmujący dolinę Dunajca od mostu na trasie Chochołów-Podczerwone w miejscowości Koniówka do południowej granicy ostoi Tofowiska Orawsko-Nowotarskie. Na tym odcinku rzeka ma kamieniste dno, również słabo porośnięte brzegi. Powstaje z połączenia dwóch potoków: Chochołowskiego i Kościeliskiego. W Czarnym Dunajcu jest gospodarstwo rybne w którym hodowane są pstrągi. Ta ostoja, oraz sąsiednia: Torfowiska Orawsko-Nowotarskie to kraina lipienia – ryby rzadko spotykanej w Polsce.

Górny Dunajec - ostoję Górny Dunajec z dopływami tworzą:

  1. rzeka Dunajec na odcinku od ujścia Białego Dunajca do mostu na trasie Harklowa-Knurów,
  2. rzeka Czarny Dunajec (od płn.granicy ostoi „Torfowiska Orawsko-Nowotarskie” do ujścia do Dunajca) wraz z potokiem Lepietnica (od mostu na trasie Morawczyna - Nowy Targ w miejscowości Trute do ujścia).Są to prawie naturalne, małe rzeki fliszowe, o kamienistym dnie i słabo porośniętych brzegach.
na Dunajcu-Podhale

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie położone są na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Są one jednym z największych w Polsce kompleksów torfowiskowych. To także obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej, unikalnym w całej Europie. Niemal 10% powierzchni terenu obejmują tzw. torfowiska wysokie zwane są przez miejscową ludność puściznami.Torfowiska Orawsko - Nowotarskie znajdują się na południowy - zachód od Nowego Targu, przy granicy ze Słowacją. Przez teren torfowiska przepływają liczne potoki, wzdłuż których rosną łąki ostrożeniowe. Spośród rzadkich i chronionych gatunków roślin naczyniowych na terenie ostoi występują: kosodrzewina, bagno zwyczajne, wełnianka pochwowata, rosiczka długolistna i okrągłolistna, żurawina błotna oraz wiele gatunków mchów torfowców. Rośnie tu również cenny z europejskiego punktu widzenia storczyk - obuwik pospolity. Na terenie ostoi występuje również kilka gatunków rzadkich motyli związanych z torfowiskami: czerwończyk nieparek, modraszek nausitous i szlaczkoń torfowiskowy. Znajduje się tu jedno z trzech w Polsce stanowisk ważki - łątki turzycowej. W ciekach natomiast bytują rzadkie rasy (podgatunki) ryb uznane za specyficzne dla tych wód: płoć karpacka, kiełb dunajski i certa.
 
Bór na Czerwonem -Podhale

Źródło-ze strony internetowej Ministerstwa Środowiska

http://obszary.natura2000.org.pl


 

O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  
 

 

Jacek Grzesiak


 Rozkład jazdy


Noclegi

JÓZEFINAJÓZEFINA
Ochotnica / Nocleg
Gdy na wczasy wraz z rodziną czas na kontakt z Józefiną.
DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Restauracje

Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska
Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry