IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Po zdrowie w góry

2015-11-03 //Wstecz
Po zdrowie w górySpecyfiką górskiego klimatu jest, że w górach ciśnienie powietrza obniża się w miarę wzrostu wysokości.Im wyżej, tym powietrze jest chłodniejsze i suchsze, wolne od zanieczyszczeń.W górach nasz organizm przechodzi cały skomplikowany proces uzdrawiania a sprawcami są ruch i tlen.

Jaki sobie sprawić prezent, po całorocznym pełnym gonitwy i stresu okresie w naszym życiu? Coraz częściej z niepokojem obserwujemy u siebie te czy inne oznaki starzenia się, przyrost wagi, która niebezpiecznie zaczyna pokonywać coraz to kolejne zdawałoby się nie do przebicia granice.

Tatry 

Pomysł na prezent jest prosty a jest nim urlop w górach. Tym samym sprawimy, że uczynimy ważny krok dla poprawy naszego stanu zdrowia, urody i sylwetki. Skąd takie pozytywy w urlopie spędzanym w górskim krajobrazie? Prawda jest oczywista-górski klimat koi nie tylko skołatane nerwy i jak żaden inny wzmacnia nasze zdrowie. Pobyt w górach wymusza na ludziach tu przebywających ruch. To podczas spacerów po górach niewątpliwie podreperujemy kondycję tak ważnych dla naszej sprawności- stawów i mięśni, do tego pozbędziemy się nadwagi, a do tego nabierzemy odporności. Ruch to zdrowie.

Tatry 

Wyjazd w góry sprawia, że staje się on świetną okazją, aby skutecznie poprawić naszą kondycję i ogólny stan zdrowia. Taki wyjazd dedykowany jest zwłaszcza gdy doskwiera nam ten czy ów problem zdrowotny. Zmiana klimatu – tak często rekomendowany zabieg jako remedium na chociażby marazm i podatność na łapanie uciążliwych infekcji, słusznie postrzegana była i jest jako skuteczny środek w walce z tymi przykrymi dla naszego zdrowia problemami. Zatem, gdy mamy kłopoty z układem oddechowym, tarczycą czy nadwagą, to decyzja o wyborze wyjazdu w góry, to prezent dla naszego zdrowia. 

Tatry 

Czemu lekarze kierują w góry osoby cierpiące na niedokrwistość, mające problemy z drogami oddechowymi i nadczynnością tarczycy?

  • W górach występują częste skoki temperatury i ciśnienia i to zmusza organizm do ciągłego przystosowywania się do nowych warunków, a dzięki temu staje się on odporniejszy na choroby. 
Tatry

  • W górach oddychamy szybciej a z anatomii wiemy, że dzięki głębszym oddechom płuca zwiększają swoją wydolność co w prosty sposób przekłada się na zmiany w składzie krwi. Ze środowisk medycznych płyną wyraźne sygnały, że człowiek po pewnym czasie spędzonym w górach liczba ma zwiększoną liczbę czerwonych ciałek i zawartość hemoglobiny we krwi. Jest to w prostej linii następstwo tej wzmożonej aktywności narządów krwiotwórczych w szczególności szpiku kostnego. 
Tatry-Podhale

Medycyna, która od dawna przecież szuka skutecznych i nieinwazyjnych metod w leczeniu różnych ludzkich dolegliwości wysnuła i ten wniosek, że na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. powietrze będąc tak czyste, że pozostaje wolnym od uciążliwych bakterii i alergenów. Ta prosta oczywistość dobroczynnego wpływu świeżego powietrza na ludzki organizm sprawia, że wędrówki po górach są tak doskonałą metodą dla cierpiących na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, a także tych, którzy szybko łapią infekcje. Nawet prosta i czysto amatorska obserwacja pozwala skonkludować tezę, że czyste górskie powietrze sprawia, że jednak mimo nagłych zmian temperatury i wilgoci, to turyści rzadko się tu w górskim klimacie przeziębiają.
 
 
 Tatry

Każdy, kto chociaż raz był w górach wie, że wymuszają one aktywny wypoczynek, co daje największe szanse, by pozbyć się gnębiącego nas napięcia i po prostu się zregenerować. Po górach przecież chodzi się wolnym, równym krokiem, każdy tu powinien mierzyć siły na zamiary i poruszać się tak by nie dostać zadyszki i taki rodzaj aktywności daje najszybciej efekt oczekiwanego rozluźnienia. Przyjeżdżając w góry jako swoisty kłębek nerwów, tu doznajemy stanu ukojenia, każdy dzień, to dalsza, skuteczna rekonwalescencja naszego systemu nerwowego i jednoczesnego wzrostu energii. 
 
Tatry 

Dla poszukujących skutecznych metod w walce z otyłością pobyt w górach jest działaniem niezwykle dobroczynnym, gdyż poprzez ruch jaki tu jest oczywisty, to spalamy więcej energii niż na nizinach, nawet gdy odpoczywamy, co nie oznacza ze otyłość zwalczymy siedząc.

Potwierdzeniem tych skutecznych sposobów są przeprowadzane badania, które dowodzą, że u jednych osób już na wysokości 1500 m n.p.m., a u innych dopiero powyżej 2500 m.n.p.m. gwałtownie przyśpiesza tempo przemiany materii. Wniosek sam się nasuwa się -jeśli więc chcemy skutecznie schudnąć, wybieraj wypoczywaj w górach.

Źródło:nazdrowie.pl, wformie24.pl


 

 O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu  
 

 

Jacek Grzesiak


 Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
Restauracje

Restauracja WiniarscyRestauracja Winiarscy
Nowy Targ / Restauracja
Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.

Warto przeczytać

E-kartki góry