IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Atrakcje podczas jesiennego urlopu w górach

2015-11-02 //Wstecz
Atrakcje podczas jesiennego urlopu w górachW górach nie tylko można się wspinać. Jest tu również łatwy dostęp do licznie występujących leczniczych wód mineralnych. Podhale ale i Spisz, Orawa pełne są dodatkowych atrakcji.Czy warto pojechać w góry poza sezonem?


Leżące na południu naszego kraju góry to nadal popularny cel podróży przede wszystkim w miesiącach letnich ale i zimowych. Dla wielu pojawiający się śnieg i temperatura bliska zeru skłania ich do wybierania się w Beskidy, Tatry, ale przede wszystkim po to, by móc oddać się tzw. białemu szaleństwu na nartach, snowboardzie czy też sankach i innych sprzętach. Po niezwykle atrakcyjnym lecie, gdy położone w górach pensjonaty pękały w szwach nadchodzi czas, gdy górskie kurorty kuszą już myśląc o zimowych feriach.

Gorce-Podhale 
 

I chociaż liczne atrakcje czekają tutaj zarówno na dzieci, jak i na dorosłych przez cały rok, to szczególnie atrakcyjne polskie góry są i latem ale i podczas pozostałych pór roku, a przede wszystkim jednak zimą, gdzie ta pora roku szczególnych przybiera tu walorów.

Każda pora roku ma swoich wielbicieli i lato w górach mamy jednak już za sobą. Nastaje z wolna najlepsza część roku na to, by czerpać garściami z możliwości, jakie dają znajdujące się tam szlaki turystyczne. Zabarwione jesienią i zapierające dech w piersiach górskie panoramy, z ich urokliwą przyrodą dookoła i podsycające emocje wyzwanie związane z koniecznością wspięcia się na szczyt to coś, co sprawia wielu przyjemność.

Gorce-Podhale

Co podkreślić warto, to że na górskie szlaki można wyruszyć bez względu na porę roku ale i na kondycję fizyczną, czy też liczbę krzyżyków na plecach. Tu dla każdego znajdzie się odpowiednia dla niego trasa. Nie zwalnia to oczywiście, wybierając ją trasę z zachowania tzw. zdrowego rozsądku.

Pomimo pojawiających się niestety doniesień, że jednak amator w tematyce taternictwa będący bez należytego przygotowania wpina się np. na tatrzańską Orlą Perć, gdzie szlak prowadzi m.in. zawieszonymi na skałach łańcuchami i stromymi, niebezpiecznymi zboczami czy też chcący zdobyć Rysy, wybierając taką trasę może zaszkodzić sobie, to wyprawa jaką podejmujemy powinna jednak być przemyślana aby w najlepszym wypadku, nie zakończyła się wezwaniem Górskiego Pogotowia Ratunkowego, co jednak dzieje się często.

Gorce-Podhale

Jaki wybrać odpowiedni szlak dla siebie, gdy jednak nie mamy dość ?

 • Najprostszy jest sposób najlepiej zabezpieczający nasze bezpieczeństwo podczas górskiej wycieczki i skorzystać z oferty przewodników po górach -dostępnych tych książkowych bądź internetowych i poczytać opisy tras polecanych dla początkujących , gdzie znajdziemy w nich zarówno informację o tym, jaką drogą przebiega szlak oraz jakie atrakcje czekają na nas po drodze,
 • Można też poprosić o pomoc eksperta wywodzącego się z górskiego środowiska, przewodnika lub pracownika GOPR czy TOPR a odwiedziwszy placówkę górskiego pogotowia ratunkowego czy też PTTK, które znajdziemy w każdej większej górskiej miejscowości w Polsce i warto tam zajrzeć i popytać. Ciekawych instrukcji udzielą nam też dostępne aplikacje mobilne, które ułatwiają poruszanie się w górach i opisują atrakcje jakie znajdziemy na naszym szlaku.

Podhale-Gorce 

Dużym uproszczeniem jest mówienie, że w górach można się tylko wspinać. Otóż z pewnością nie. Ci, którzy poszukują raczej mniej wysiłkowych form rekreacji bo to i wiek, stan zdrowia, czy też obecność małych dzieci, co należy rozumieć jako mierzenie sił na zamiary, to jednak znajdą w górskich kurortach zawsze coś ciekawego dla siebie.

 • Przede wszystkim dobry mikroklimat, a w górach znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych i gdzie jak nie w górach świeże powietrze sprzyja dobremu samopoczuciu i pozwala zrelaksować się od zgiełku wielkiego miasta,
 • Jest tu również łatwy dostęp do licznie tu występujących leczniczych wód mineralnych - szczególnie występujące i udostępniane w miejscowościach uzdrowiskowych.
 • Bogactwo kultury lokalnej, która obfituje w wiele festiwali, koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych - także o charakterze folklorystycznym. Szczególną oprawę przybiera okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
 • Niezmiennym atrybutem gór jest regionalna kuchnia - tak tatrzańska, jak i beskidzka czy sudecka, bo w górach z łatwością można nadal znaleźć wiele naturalnych produktów a przoduje tu przede wszystkim nabiał, w tym tradycyjnie wyrabiane sery, kozie mleko i więcej. Wszystko to w połączeniu ze świeżym powietrzem, bogatymi źródłami wód mineralnych oraz bogatego folkloru smakuje najlepiej i pozwoli dostarczyć organizmowi całej mocy witamin i naładować baterie kolejny rok.
 • Wielokulturowość górskich miejscowości sprawia to, że i Podhale ale i Spisz, Orawa pełne są dodatkowych atrakcji. Coraz więcej z nich posiada chociażby Aquaparki połączone np. ze źródłami wód termalnych, czy też parki rozrywki dla dzieci bądź całej rodziny. A to tylko kilka z licznych atrakcji, z których można skorzystać. Nieraz doby mało, bo zasmakować w każdej z tych atrakcji.
Podhale-Gorce

Planując wypad w góry – nie ważne, czy to z myślą o długich wyprawach górskimi szlakami, od schroniska do schroniska, czy o wypoczynku w kurorcie, to zawsze warto przemyśleć ten wyjazd i tym samym być dobrze przygotowanym na ten pobyt, by móc skorzystać w całej rozciągłości z udostępnianych nam górskich atrakcji:
 • na pewno przyda się obuwie odpowiednie do przemierzania górskich szlaków
 • nieodzownym elementem naszego ekwipunku będzie plecak wygodny i dobrze wyważony do tego taki, którym zmieści wszystkie podręczne akcesoria,
 • nie zapominajmy o niby tak banalnej rzeczy jak nakrycie głowy i dobre okulary przeciwsłoneczne
 • bez ciepłych ubrań długo i do tego komfortowo nie wytrzymamy w górskim klimacie, który jest przecież bardziej surowy, a wieczory spędzone na przemierzaniu miasta czy chociażby w schronisku górskim mogą być już dość chłodne.

Argumentów przemawiających za tym, by właśnie teraz wybrać się w góry jest zatem całkiem sporo. Jesienią to doskonałe miejsce na wypoczynek tak dla tych, którzy mają chęć spędzić urlop, pieszo przemierzając piękne górskie szlaki, jak i korzystać z regionalnej kultury. Myśląc o zbliżającym się urlopie, warto na poważnie rozważyć pobyt w jakiejś górskiej miejscowości. Jedno jest pewne -doskonała zabawa i relaks gwarantowane.


   O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 
 

 

Jacek Grzesiak

 
 


Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat Willa SzarotkaPensjonat Willa Szarotka
Kluszkowce / Nocleg
Nasz Pensjonat oferuje Państwu 75 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 - osob
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracje

Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!
Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.

Warto przeczytać

E-kartki góry