IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Gdzie się zatrzymać w górach?

2015-10-31 //Wstecz
Gdzie się zatrzymać w górach?Polskie góry cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów. Tu sezon trwa niemalże cały rok. Przybywają tutaj goście nie tylko Polski, ale również zza granicy. Dlatego często może być trudno o znalezienie wolnego miejsca noclegowego. Jak wybierać, by dobrze wybrać?

Kierunek - góry to najczęstszy wybór turystyczny  nie tylko latem ale i w okresie zimowym. Kuszą piękne krajobrazy z możliwością spędzania wypoczynku w aktywny sposób. Właśnie tam w górach czujemy się dobrze i znajdujemy ukojenie od pośpiechu czy nadmiernego stresu towarzyszącego w pracy. Wybierając się na wczasy, bez względu na porę roku, bo sezon w górach trwa cały rok, warto jednak pomyśleć o rezerwacji miejsca noclegowego.

Podhale-noclegi 

Rozpatrując kwestię noclegu w górach stwierdzamy, że możliwości jest tu bardzo wiele. Dostępna jest szeroka baza noclegowa o bardzo zróżnicowanym standardzie. Gdy wybór jest duży to przekłada się na wybór takiego noclegu, który spełni oczekiwania zarówno pod względem komfortu, warunków bytowych w odniesieniu do kosztów. Relacja cena –standard jest bardzo istotna i często decydująca.

Szukając noclegu, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. To one w sposób zdecydowany będą wpływać na nasz odbiór przyjemności z wypoczynku w górskim klimacie.

Podhale-noclegi 
  •  Przede wszystkim lokalizacja

Przed rezerwacją miejsca noclegowego, należy zwrócić uwagę na usytuowanie obiektu. Zastanówmy się, czy ma to być nocleg w samym centrum? A może na peryferiach? Co jest dla nas ważniejsze, bliskość do centrum, czy ważniejsza jest lokalizacja blisko szlaków, stacji narciarskich?

  • Nie mniej ważny jest standard

Przeglądając oferty noclegów w górach zauważymy, że różnią się one między sobą między innymi standardem. Wielu właścicieli pensjonatów, hoteli, etc. zwraca uwagę na coraz wyższe wymagania stawiane przez klientów i stąd coraz częściej miejsc noclegowych dedykowanych jest osobom, którym zależy na podwyższonym komforcie, otrzymując również dostęp do wielu udogodnień jak chociażby darmowe WiFi.

  • Najważniejsze jednak są jednak koszty

Z kosztami jest ten problem, że są one ściśle powiązane z lokalizacją oraz standardem świadczonych usług noclegowych. Zasada jest prosta-im lepsze usytuowanie obiektu oraz wyższy jego standard, tym wyższej ceny należy oczekiwać za wynajem. Cena uzależniona jest również od rodzaju obiektu. Stosunkowo najtaniej zapłacą turyści wynajmując kwatery prywatne, nieco więcej już za domki ale w zależności od liczby gości, bo cena dzielona jest przez liczbę wynajmujących a najwięcej relatywnie zapłacimy za nocleg w hotelu, gdzie otrzymamy za to wiele udogodnień gdzie indziej niedostępnych.

Podhale-noclegi 
 
  • Wybierając się w góry w większym gronie najlepiej wynająć domek
Te urządzone w góralskim stylu pozwalają wczuć się w prawdziwie górski klimat. Być przez moment bacą. Buzujący w kominku ogień, który sami rozpalamy i kontrolujemy, to namiastka życia jaki jest tu chlebem powszednim.

Dobrym rozwiązaniem są wolnostojące domki, które doskonale sprawdzą się przy pobycie obliczonym na kilka osób planujących wspólny pobyt w górach. Tego typu obiekty przeznaczone są najczęściej dla grup minimum 4-6-osobowych. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się i domki, które pomieszczą nawet 12 osób. Nieskrępowana niczym swoboda, brak ciekawskich oczu i kąśliwych uwag, że za głośno sprawiają, że to doskonały wybór dla zabawy w większym gronie.

Standard domków jest zazwyczaj różnorodny ale i wysoki a są w pełni wyposażone - posiadają kuchnię, dając możliwość przygotowania posiłków we własnym zakresie. Najczęściej przed domkiem znajduje się niewielki teren zielony, pozwalając na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ognisko przed domem to zawsze miły akcent dla udanego wypoczynku.

Niewątpliwie dużą zaletą takiego rozwiązania jest duża swoboda jego mieszkańców, którzy nie są uzależnieni w żaden sposób przez właścicieli obiektu. To również możliwość przyjazdu ze swoim czworonogiem.

Dużym minusem takiego rozwiązania jest jednakże fakt, że ciężko wyszukać taki mini domek dla dwóch osób. Wynajem domku to już spore koszty, im większy jego metraż, komfort to tym większa cena, co przy dzieleniu kosztów na dwóch gości sprawia, że to bardzo mało opłacalny sposób na w miarę atrakcyjne cenowo wakacje. Opłacać się zaczyna od minimum 4 osób.

Podhale-noclegi 
 
  • Kwatery prywatne to oferta z przekazem- dla każdego coś odpowiedniego

Noclegi w górach to mnogość ofert z gatunku kwater prywatnych. Cechuje je to, ze pokoje gościnne udostępniane są najczęściej w domach zajmowanych też przez gospodarzy a Istotą takiego noclegu jest współdzielenie obiektu z innymi turystami - noclegi wynajmowane są na pokoje, które mają różny standard.

Na kwaterach prywatnych nie ma raczej problemu ze znalezieniem oferty z pokojami dwuosobowymi, które dominują ale są też pokoje 3-osobowe czy nawet 4-osobowe, niewiele jest za to jednoosobowych. Dużą popularność mają tzw. kwatery typu studio- lokum dzielone np. na dwa pokoje plus aneks kuchenny, WC oraz apartamenty.

O standardzie kwatery prywatnej w dużej mierze świadczy wyposażenie pokoi, które najczęściej obejmuje: telewizor, bezpłatny dostęp do internetu, chłodziarka, kuchenka mikrofalowa, czajnik, sztućce i podstawowe naczynia. Na jakość usługi duże znaczenie ma czy pokój posiada własną łazienkę, choć często jeszcze zdarzają się i takie z łazienką na korytarzu i tu jest duże pole manewru co do kształtowania się ceny za wynajem.

Pobyt w kwaterach prywatnych to także najczęściej dostęp do wspólnej dla wszystkich gości kuchni, gdzie można przygotować posiłki we własnym zakresie. Kwatery są dobrym rozwiązaniem dla mniejszych liczebnie grup. Niemniej jednak nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by z kwater prywatnych skorzystać w większym gronie wynajmując kilka pokoi, w których zamieszkają uczestnicy wyprawy, którzy np. wspólne nocne rodaków rozmowy odbywać będą w holu.

Niewątpliwa zaletą pokoi gościnnych jest ich bardzo zróżnicowany standard. Ale dzięki temu każdy może wybrać ofertę dopasowaną do jego indywidualnych warunków finansowych oraz własnych w tym związanych powiązanych ze standardem oczekiwań. Szeroka baza z rodzaju kwater prywatnych pozwala dokonać wyboru tego najbardziej właściwego z naszego punktu widzenia noclegu.

Podhale-noclegi 
 
  • Hotel miejscem dla wymagających turystów o dużych możliwościach finansowych

Wybierając się na pobyt w góry można znaleźć również ciekawe oferty noclegowe w hotelach. Jest ich sporo i dostępne są w różnym standardzie a mówi o tym liczba gwiazdek, co pozwala swobodnie dostosować ofertę do własnych potrzeb i oczekiwań. Nie da się jednak ukryć, że oferta hotelowa to zdecydowanie najdroższe spośród dostępnych rozwiązań.

Decydując się na hotel zyskujemy przede wszystkim możliwość wynajęcia większych pokoi oraz dostępu do wielorakich dodatkowych udogodnień będących w samym pokoju jak i w obrębie hotelu, które oferują wiele atrakcji dla ciekawego spędzenia czasu. SPA, sauny, puby, restauracje i kawiarnie a nawet kasyna gry, baseny i gabinety kosmetyczne oraz mini galerie handlowe a wszystko według życzeń, barierą jest tylko zasobność naszego konta bankowego.

Podhale-noclegi 
 
  • Jaki zatem obiekt wybrać na nasz pobyt w górach?
Jak zawsze ostateczna decyzja to wypadkowa naszych oczekiwań i możliwości, przez co czyni zeń , że to wyłącznie nasz indywidualny wybór. Wszystko zależy od wymagań wobec miejsca noclegowego a i nierzadko od dostępności. Nie można stracić z pola widzenia faktu, że te najtańsze, najlepiej zlokalizowane oraz wysokiego standardu noclegi rezerwowane są zazwyczaj w pierwszej kolejności. Stąd każdy urlop w górach warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem. A czas ku temu najlepszy, idą święta, zbliża się Nowy Rok a ferie zimowe tylko patrzeć jak nadejdą.

 

 O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu                                                                                                                                                                                                                                           

 

                                                                                                                                                                                                                                            Jacek Grzesiak

 
 

Rozkład jazdy


Noclegi

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Pensjonat BacaPensjonat Baca
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego.
Restauracje

Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Restauracja WiniarscyRestauracja Winiarscy
Nowy Targ / Restauracja

Warto przeczytać

E-kartki góry