IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pamiętać o zmarłych i żyć dla żywych

2015-10-30 //Wstecz
Pamiętać o zmarłych i żyć dla żywychWzmożony ruch wokół miejsc wiecznego spoczynku trwa. Kwiaty, znicze są też na tych położonych w górach grobach, gdzie leżą wielce zasłużeni dla kraju.

Zbliża się 1 listopada, dzień niezwykły, pełen zadumy, wspomnień i osobliwych spotkań. Każda rodzina w tym dniu kieruje swoje myśli ku tym, którzy odeszli z tego świata, pozostawiając po sobie ból, wspomnienie i pamięć.

Tablica ku czci Jana Kwiecińskiego-Gorce 
 

Tak długo ci nieobecni są jednak pośród nas jak długo o nich pamiętamy. Pamięć, to wspomnienie, zapalona świeczka na grobie, chwila zadumy nad życiem tego, którego już koło nas nie ma. Przebywając w różnych miejscach widujemy tablice pamiątkowe, obeliski poświęcone ludziom zasłużonym, o których pamiętać należy.

Wypada w takim miejscu oddać symboliczny pokłon, chyląc na moment głowę, zdejmując z niej nakrycie , by chociaż w taki sposób oddać należną cześć. Podhale nie odstaje w tej mierze niczym od innych regionów naszego kraju. Tu również są tablice, obeliski, pomniki ale i groby.

 Gorce-Podhale

Przykład Stanisława Marusarza jest znamienny, był to wielki sportowiec, wspaniały Polak, który zapisał się na trwałe w annałach polskiego sportu a swój ostatni skok oddał w wieku 66 lat na Wielkiej Krokwi, która przybrała Jego imię – obierając go jako swojego patrona. Skakał mając 53 lata na otwarcie Konkursu Czterech Skoczni w Ga-Pa w 1966 r. Przez 30 lat kariery, jak skrupulatnie podliczono, ów Wielki, wykonał ponad 10 tysięcy skoków i przebył ponad 700 km w powietrzu na nartach. Ot, to jakby zaczął w Zakopanem a skończył w okolicach Gdańska.

Nie zawsze los Mu sprzyjał, gdy w 1938 r. na Mistrzostwach Świata w Lahti odbierał srebro, to reakcja obecnego tam świata sportowego była po Jego stronie, bowiem oddał i skok dłuższy i lepszy niż rywale. Dla kibiców było jasne, kto powinien odbierać laur zwycięzcy i gromko fetowali niedoszłego zwycięzcę, a buczeniem nagrodzili zdezorientowanego nominalnego mistrza świata. Taki jest sport, taka jest jego cecha podstawowa - rywalizacja.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku 

Osiągnięć tych Stanisław Marusarz miałby niewątpliwie więcej, gdyby nie wojenna zawierucha, która i zatrzymała wszelką sportową rywalizację ale i rękami oprawców spod znaku swastyki, mordowała prominentnych polskich przedstawicieli sportowego świata sportowego, którzy, jak m.in Bronisław Czech, pełni patriotycznych intencji działali na rzecz wolnej i niepodległej Polski i ponieśli w walce o Nią śmierć.

I chociaż skala zwycięstw i sukcesów Stanisława Marusarza nie sposób przecenić , bo startując w 1939 r. w Zakopanem na rozgrywanych tam mistrzostwach świata, nie dość, że miał złamany obojczyk, to zajął wspaniałe 5 miejsce w skokach oraz 7 w kombinacji, to Jego wielkość objawiła się już dużo wcześniej, bo w 1935 r. na znanej nam z dokonań będących udziałem innego naszego współczesnego Mistrza - Adama Małysza - Planicy, poszybował na olbrzymią jak na ówczesne możliwości techniczne odległość - 97 m.Nie było tak spektakularnej reakcji kibiców jaką teraz obserwujemy, to jednak Stanisław Marusarz mistrzem był nie byle jakim.

 Cmentarz na Pęksowym Brzysku

Ostatni publicznie oddany skok Stanisław Marusarz oddał w wieku 66 lat na Wielkiej Krokwi, która przybrała Jego imię na swojego patrona

Stanisław Marusarz, któremu wojna uniemożliwiła kontynuowanie sportowej kariery, nie zaprzestał działać na rzecz Polski i podczas okupacji pełnił rolę kuriera AK a swój najważniejszy dla siebie skok wykonał jednak skacząc przez okno z celi śmierci. Ten wzór wszelkich cnót, tak w życiu osobistym jak i sportowym pochowany został na zakopiańskiej nekropolii- na Pęksowym Brzyzku.

 Cmentarz na Pęksowym Brzysku

Chwila zadumy w tym szczególnym miejscu, ku Jego i Jemu podobnym , to oddany hołd Wielkim, którzy są wzorem, idolem i natchnieniem naszych obecnych, wspaniałych sportowców. Zakopane i Podhale, to nie tylko Krupówki, Gubałówka, Giewont, Morskie Oko. W zaciszu wiekowych drzew na niezwykłym cmentarzu spoczywają tam wielcy, którzy swoim życiem udowodnili, jakimi są wspaniałymi ludźmi. Jesteś w Zakopanem pomyśl o tam spoczywających, którzy wsławili się za swojego życia chwalebnymi czynami. Chwila spędzona na Pęksowym Brzyzku, będzie pokłonem dla Ich dokonań i wspaniałą lekcją patriotycznego wychowania.

Opracowano z wykorzystaniem m.in.doniesień prasowych oraz publikacji "Olimpijczycy spod Tatr".


Po smutnych i pełnych troski zajęciach warto rzucić się w wir życia. Taką okazję stwarza oferowane przez zakopiański Aqua Park – grupowe spalanie kalorii. Wszystkich miłośników zdrowego trybu życia Aqua Park Zakopane zaprasza na Dzień Otwarty do znajdującego się na jego terenie Fitness Clubu. W pierwszym tygodniu listopada-szóstego jego dnia odbędą się tam darmowe zajęcia fitness, które poprowadzą doskonale znane wszystkim klubowiczom instruktorki.

 Fitness

Ale to tylko część tego, co czeka na uczestników wydarzenia. Tym razem nieco na przekór panującej modzie Dzień Otwarty odbędzie się tuż przed nadejściem zimy. Spalanie kalorii rozpocznie się jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi, dzięki czemu przy wigilijnym stole nie trzeba będzie sobie niczego odmawiać. O dobrą zabawę podczas zajęć zadbają wykwalifikowane instruktorki. Organizatorzy zapraszają na:

  • step,
  • Body Sculpt,
  • zumbę,
  • pilates.

W ramach podziękowania za wspólną walkę o piękną sylwestkę uczestnicy zajęć otrzymają przygotowane na bazie świeżych, naturalnych produktów darmowe coctaile dietetyczne. Niewątpliwie z pozytywnym odzewem spotka się inicjatywa, by tego dnia karnety na zajęcia fitness i do solarium zakupić można było z dziesięcioprocentowym rabatem. Wśród partnerów wydarzenia znalazły się dwie popularne marki ­ Avon oraz Natur House. Podhalańskie przedstawicielki pierwszej z nich w godzinach od 16:00 do 19:00 zadbają o dłonie pań, zaprezentują najnowsze produkty kosmetyczne, a także rozlosują drobne upominki. W godzinach od 17:00 do 20:00 pracownicy zakopiańskiej filii Natur House dokonają darmowych pomiarów antropometrycznych ciała, badań tkanki tłuszczowej w organizmie, a wszystkim zainteresowanym udzielą cennych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia.

Szczegóły na stronie: www.aquapark.zakopane.pl/dzien-otwarty-w-fitness-club oraz na facebookowym profilu Aqua Parku Zakopane.


 

   O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu   
 

 

Jacek Grzesiak

 


 Rozkład jazdy


Noclegi

WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Leśne ZaciszeLeśne Zacisze
Murzasichle / Nocleg
Las, górski potok, cisza, miła domowa atmosfera.
Willa CzarniakówkaWilla Czarniakówka
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Czarniakówka znajduje się w centrum Zakopanego
Restauracje

Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni

Warto przeczytać

E-kartki góry