IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Góry jesienią są piękne ale i niebezpieczne

2015-10-29 //Wstecz
Góry jesienią są piękne ale i niebezpieczneJesień w górach to też okres, gdy poza niezaprzeczalnie bajecznym krajobrazem góry są znacznie bardziej niebezpieczne niż w lecie, gdy przywykliśmy do nieco innych tu zachowań.


Jesień w przyrodzie to nie tylko złoto i brąz na drzewach, babie lato na gałęziach. To również szczególnie nocą niskie temperatury, za dnia w górach oblodzone szlaki, do tego szybko zapadający zmrok i obniżająca się temperatura. Te i inne czynniki sprawiają, że zwiększa się zagrożenie.

 Morskie Oko-Tatry

Jesień w górach to również mniej ludzi na szlakach, nawet podczas weekendów w górach dotąd pełne turystów trakty turystyczne świecą zazwyczaj pustkami. Dobrze to i źle, gdyż bezpieczniej jest tam, gdzie przebywa więcej osób, np. na popularnych szlakach. Wówczas gdy tam zdarzy się niestety wypadek, czego wyeliminować nigdy się nie da i nawet najbardziej wytrawni turyści mają czasem przykre zdarzenia, to zostaniemy w miarę szybko zauważeni i pomoc ma szanse nadejść błyskawicznie. Nie zwalnia nas to jednak ze wzmożenia czujności i nie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w górach.Gdy uprawiamy górską turystykę w warunkach już zimowych, bo to i śnieg na stokach, zdradliwe oblodzenia i niskie temperatury, to siłą rzeczy znajdujemy się w miejscach mniej uczęszczanych lub wręcz odludnych. Śmiałków, którzy właśnie teraz wybierają się na wycieczki w góry jest niewielu, co nie oznacza, że ich nie ma.

 Zakopane-Krupówki

Decydując się na taki spacer, który nie ukrywajmy jest bardzo atrakcyjny i marzy o nim wielu tzw. letnich turystów, to musimy nade wszystko zadbać o własne bezpieczeństwo i mieć przede wszystkim właściwe wyposażenie, a także poinformować właściwe osoby- naszych najbliższych telefonicznie a pracowników schroniska lub gospodarzy pensjonatu o naszych planach wraz z prognozowanymi czasami dotarcia do punktów trasy, do tego poznać dokładnie teren i zapoznać się z prognozą pogody. Dostęp do sieci jest raczej bezproblemowy i nie ma problemów z uzyskaniem informacji o warunkach pogodowych, które udostępniają GOPR i TOPR. Odwiedzając stronę internetową schroniska dowiemy się, jakie w jego pobliżu są warunki pogodowe.

 Mapa pogodowa

Jednym z najczęstszych powodów popadania w kłopoty w górach jest wychłodzenie ciała, a pogoda w Tatrach ale i w całych górach jest zmienna. Szybko zapadający teraz zmrok skutecznie ogranicza turystyczną aktywność w górach dlatego tak ważny jest właściwy ubiór. Często lekceważymy np. dobór odpowiednich butów, a powinny one sięgać powyżej kostki, być dobrze dopasowane tak, aby w grubej skarpecie nie czuć ucisku, powinny być też zaimpregnowane przeciw wilgoci ze sprawnymi sznurówkami, których zapasowy komplet jest nieodzowny. Ubranie powinno być warstwowe aby przy zmianie pogody można było swobodnie regulować ilość warstw izolacyjnych, zapewniając sobie konieczny komfort termiczny. Podstawową zasadą jest fakt, że ubrania nie grzeją. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie ciała przed utratą ciepła. Dodatkowo wilgoć sprawia, że maleje ich zdolność izolacyjna. Rozsądny turysta, idący jesienią w góry ma w plecaku komplet suchej bielizny. Nieodzowna jest też ochrona głowy. Jeśli używamy kasku to przyda się kominiarka z polaru, ale jeżeli nie korzystamy jednak z kasku, to wystarczy ciepła czapka, najlepiej z tkaniny typu polar. Czułe na zimno ręce powinny być chronione rękawicami a te najlepsze są z polaru. Posiadanie kurtki przeciwdeszczowej jest bezdyskusyjne tak jak i nieprzemakalny pokrowiec na plecak, w którym przechowujemy nasze skarby.

Zakopane-jesień 
 

Idąc w góry, gdzie będziemy eksplorować kolejne szlaki zadbajmy o takie rzeczy jak śpiwór, karimata, latarka, zapałki, mapy, naładowany telefon komórkowy, termos z gorącym napojem, menażka, apteczka, dokumenty to podstawa. W zasadzie nie powinno się wychodzić w góry samemu. Pamiętać jednak należy, aby dobierać towarzysza wędrówki według jego możliwości fizycznych. Wymuszenie na współtowarzyszu zbyt ekstremalnego dla niego tempa, czy trasy może mieć opłakane skutki. Nie dość, że celu wędrówki nie osiągniemy, to do tego nasze wzajemne relacje ulegną pogorszeniu.

Zakopane 
 

Minimum szpanu maksimum realizmu, uczmy się i swoich najbliższych, przyjaciół, znajomych bezpiecznego wędrowania w górach.

Źródło: GOPR
 

 

 O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu                                                                                                                                                                                                                                           

 

                                                                                                                                                                                                                                            Jacek Grzesiak


 


Rozkład jazdy


Noclegi

WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
Dom Wczasowy U ANUOŁKADom Wczasowy U ANUOŁKA
Murzasichle / Nocleg
Góralskie Wczasy U Aniołka. Zapraszamy!
Restauracje

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce

Warto przeczytać

E-kartki góry