IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górskie miasta i miasteczka

2015-10-28 //Wstecz
Górskie miasta i miasteczkaMałopolska jest miejscem, gdzie bogata kultura, tradycja sięga korzeniami daleko w historię regionu. Mnóstwo tu miejsc o zdrowotnym wpływie na ludzi ale i gdzie niejeden polski król piechotą po tych górach chadzał .

Jako jedne z nielicznych gór - Pieniny przyciągają turystów nie tylko latem. Prawdą jest, że czas letniej kanikuły sprawia, iż atrakcji jest tu sporo, a już spływ Dunajcem flisackimi tratwami jest hitem samym w sobie. Cechą charakterystyczną tych gór jest jednak to, że aby wędrować po nich nie potrzeba świetnej kondycji a do tego - Pieniny zdecydowanie należą do najpiękniejszych gór w naszym kraju. Zimą natomiast tłumów nie ma, nie trzeba też czekać w mega kolejkach do wyciągów i to nawet w największym ośrodku narciarskim Pienin, tj.Szczawnicy. Na tutejszy szczyt na Palenicę wjeżdża się wygodną czteroosobową kanapą, skąd zjechać można czerwoną, kilometrową i  dość jednak stromą trasą w dół lub pokusić się na jeszcze większe doznania i wjechać wyciągiem orczykowym na coś około 20 metrów wyższą Szafranówkę. Stąd w dół prowadzą już 2 kilometry łagodnego, niebieskiego zjazdu. Nawet jeśli ktoś nie czuje się dobrym narciarzem czy snowboardzistą, co zrozumiałe, to na Palenicę pokusić się jednak i tak warto. Widoki na Tatry Wysokie na Słowacji, a także na najważniejsze z pienińskich szczytów: Trzy Korony i Sokolicę są stąd absolutnie najpiękniejsze w całych Pieninach.

Pieniny 

Zima zimą i ma ona swoje wyjątkowe atrakcje ale za to jesień w Pieninach to już kwintesencja oryginalnego piękna. Brąz, żółć, zieleń wzajemnie się mieszają tworząc fantastyczne obrazy, które są natchnieniem dla fotografów, malarzy ale i radością dla naszych oczu, które w tym niezwykłym pejzażu po prostu odpoczywają.

Pieniński Park Narodowy ze swoją aleją świerków wysokich na kilkanaście, czasem na kilkadziesiąt metrów, ze strzelistymi i rozłożystymi bukami, klonami, dębami i całą plejadą innego drzewostanu sprawia, że zbocza Pienin mają jesienią odcień tęczy. 

Pieniny

W leżącej na obszarze Pienin Niedzicy można cieszyć się niezwykłym jak na górski pejzaż widokiem na Jezioro Sromowieckie i Czorsztyńskie, rozdzielone betonową tamą. Po przeciwległych stronach sztucznie utworzonego zbiornika wznoszą się dwa oryginalne zamki, jeden leży w Czorsztynie i strzegł niegdyś granic Polski, drugi stał na straży bezpieczeństwa królestwa Madziarów – to zamek Dunajec w Niedzicy. Czas nie oszczędził zamku czorsztyńskiego, z którego kiedyś czujnym okiem strzegł naszych rubieży rycerz Zawisza Czarny a teraz to tylko ruiny. Zamek Dunajec również z bogatą historiografią szczęśliwie dotrwał do naszych czasów w dobrym stanie, a legenda głosi, że spoczywa w nim skarb Inków, to jeden, i drugi są zabytkami, dość romantycznie położone, a ku uciesze turystów ponoć straszy w nich od zmierzchu do świtu.


Niewielkie Pieniny jesienią są górami nieco opustoszałymi i dla przykładu w powszedni dzień na bardzo atrakcyjnym szlaku prowadzącym na Sokolicę nie spotykamy raczej nikogo. Tak jak całe Pieniny tak i Sokolica bardzo wysoka nie jest, wznosi się można powiedzieć-raptem na 747 m n.p.m. Ale gdy dotrze się na jej szczyt, widoki jakie nam on oferuje rekompensują trudy dość stromego jednak podejścia. Tu właśnie ponad 300-metrowym urwiskiem Sokolica opada w dolinę rwącego dołem Dunajca. Stąd doskonale widać rzekę wijącą się w dole i pasma Pienin rozrzucone po stronie słowackiej. Jest tu również znana chyba większości miłośników gór reliktowa, zmyślnie powyginana i poskręcana sosna.

Pieniny 

Stolica Pienin -Szczawnica od 200 lat znana jest jako uzdrowisko, a znaczna część jej gości to zazwyczaj spokojni kuracjusze, którzy przybywają tu, by podreperować swe nadwyrężone siły witalne. Są tu dla nich mineralne wody, których w miasteczku jest dostatek – Wanda, Jan, Magdalena, Józefina, Stefan, Szymon… W sumie włodarze uzdrowiska serwują aż dwanaście wód na wiele różnych ludzkich dolegliwości. Gdy jedni ograniczają się do konsumpcji wód leczniczych i nie tylko, bo to kraina miodem i mlekiem do tego owczym płynąca, to inni przybyli to chociażby narciarze, a także miłośnicy dobrej rozrywki ale i doceniający walory turystyczne wędrowcy, którzy zapełniają piesze szlaki wiodące stąd m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Dzwonkówkę, Białej Wody czy do Wąwozu Homole.

Pieniny 

W Uzdrowisku działa znany wielu Dworek Gościnny, który tak w sezonie jak i poza nim jest gospodarzem wielu ciekawych imprez o charakterze kulturalnym, a gościem jego ostatnio był np. znany dziennikarz – Jarosław Kuźniar i jego projekt „Poza szlakiem”.

Urocza, zatopiono pośród Pienin Szczawnica to jak się przyjęło mówić dziecko Józefa Szalaya, który był jej właścicielem w poł. XIX w. To dzięki jego staraniom miasto nieco się unowocześniło. Są tu nadal obecne przykłady XIX-wiecznej polskiej architektury, w tym m.in. stylizowana na typową dla kraju tulipanów "Holenderkę" "Starą Kancelarię", "Szwajcarkę Górną", gdzie mieszkał tu w swoim czasie Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz "Pałac" - willę będącą obecnie siedzibą Muzeum Pienińskiego. Te historyczne domy rozlokowały się przy odrestaurowanym obecnie placu Dietla, będącym też centralnym punktem miasta. Pieniny to góry pełne wapiennych skałek, urokliwych wąwozów i przełomów rzecznych i są uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Dodatkowo na charakter rozwoju okolicy wpłynęła też obecność tu skał wulkanicznych, bo to jednak dzięki nim od ponad 200 lat przyjeżdża się tu po niezwykły łyk zdrowia. Uzdrowisko swoją zasłużoną sławę zawdzięcza przede wszystkim wspomnianym już wodom mineralnym wypływających z wulkanicznej góry Bryjarki, która nosi też miano „góry wód”.

Szczawnica-Muzeum Pienińskie 

Rodzina P.Mańkowskich, będąca właścicielami Uzdrowiska docenia znaczenie tzw. „Szczawów”w funkcjonowaniu bazy leczniczo-wypoczynkowej Szczawnicy. Właściciele podjęli skuteczne starania w celu uruchomienia linii produkcyjnej rozlewni do kartonów pięciu wód mineralnych: Jana, Heleny, Józefa, Stefana i Józefiny. To też wyróżnia Szczawnicę na tle innych uzdrowisk w naszym kraju, gdyż tylu rodzajów wód mineralnych (leczniczych) nie rozlewa żadne inne polskie uzdrowisko. Przybywający tu w celu podratowania swojego zdrowia mają możliwość ich kupna, co sprawia, że poza okresem miłego pobytu w sanatorium, mogą prowadzić dalsze leczenie po swoim powrocie do domu.

Szczawnica

Również w województwie małopolskim o przysłowiowy rzut kamieniem leży urokliwie zlokalizowana miejscowość, której nazwa brzmi nieco egzotycznie. Miasteczko położone jest zaledwie 35 km od Krakowa, 6 od Kalwarii Zebrzydowskiej. Prawa miejskie posiada prawie od 600 lat a swoją pozycję budowało od osady położonej u stóp XIV-wiecznego zamku, który miał za zadanie bronić dostępu do Krakowa i stawała się coraz bardziej znaczącym miastem o prawach równych ówczesnej stolicy. Zamek, jak wiele innych, które strzegły rubieży królestwa, ma swoją tragiczną jak i ono historię, i jest symbolem upadającej I Rzeczypospolitej. Zburzono go w przeddzień pierwszego rozbioru Polski a przez cztery długie lata bronili się w jego murach konfederaci barscy, ostatecznie jednak ponosząc klęskę.
 
Lanckorona-ruiny zamku 
 
Do dnia dzisiejszego istnieje mogiła, ogrodzona drewnianymi belkami – jest ona jednym z obiektów tzw. Szlaku Konfederatów Barskich, wytyczonego na pograniczu gmin: Lanckorona i Budzów. Wewnątrz mogiły znajdują się, obramowane kamieniami, groby ziemne, położone po obu stronach kilkusetletniej lipy z kapliczką, przedstawiającą św. Michała. Prawdopodobnie pochowano tu około 300 konfederatów poległych w bitwie stoczonej z wojskami rosyjskimi w 1771. Zamek ufundował Król Kazimierz Wielki, który polował też w tych stronach. Po nim gościem na zamku bywał też inny znamienity polski monarcha- Władysław Jagiełło. Forteca miała strzec Krakowa przed wrogimi zapędami jakie groziły Królestwu Polskiemu ze strony Królestwa Czech a przede wszystkim jej lennika –księcia oświęcimskiego.
 
Lanckorona-ruiny zamku 

Urok miasteczka i okolicy nie pozostał bez wpływu na ludzi z artystyczną duszą, którzy w tym pięknym miasteczku o bogatej, z patriotycznymi elementami historii widzieli natchnienie. Śpiewał swego czasu o Lanckoronie nieodżałowany bard Krakowa-sam mistrz-Marek Grechuta.


Spacer w te jesienne dni, gdy spoza mgieł wdziera się w górski krajobraz radosne słońce, czy to po Pieninach czy górskich grzbietach otaczających Lanckoronę, to pamiętajmy o podstawowych zasadach, jakie obowiązują mijających się na szlaku turystów.

Zasady są proste a stosowanie się do nich zapewni nie tylko nam dobre samopoczucie:

  • Dzień dobry, cześć, siema, hello…wypada powiedzieć szczególnie na wyludnionych szlakach, co powinno być normą. Okazywanie sobie szacunku, oferowanie wzajemnej pomocy, zwłaszcza w sytuacjach ratowania zdrowia i życia, również powinno być dla nas oczywistością.
  • Nie brudź, bo zapłacisz karę. O góry musimy wspólnie dbać. Szczególnie dotyczy to kwestii śmieci i zgodnie z zasadą, że jeżeli coś po sobie zostawiamy to tylko ślady stóp. Przykre, że tylko świadomość kary potrafi niektórych powstrzymać od odruchu śmiecenia. Coroczne akcje pod hasłem „Czyste góry” uwidaczniają skalę zjawiska, wolontariusze znoszą tony śmieci pozostawione przez brudasów.
  • Cisza w górach.Góry to dla bardzo wielu tu odpoczywających szczególne miejsce, gdzie chcą zaznać wyciszenia i naładowania baterii. Nie psujmy innym przyjemności cieszenia się tymi niezwykłymi miejscami swoim głośnym zachowaniem- krzykami, głośną muzyką czy odrażającym publicznym obdzwanianiem wszelkich znajomych jak czasami ma to miejsce wgórach w Polsce. Schroniska to też szczególne miejsca, gdzie należy dostosować się do panujących tam nieraz dla nas oryginalnych zasad. Na takich noclegach powinniśmy przede wszystkim uszanować prawo innych do wypoczynku, nie wszyscy śpią do południa a pobyt w schronisku to nie miejsce alkoholowych libacji. W górach bardzo często na szlak wychodzi się skoro świt.
Jesien w górach

Udając się w góry szanujmy wszystkich, którzy razem z nami tworzą wielką rodzinę miłośników gór.
Źródło:MSIT
 

   O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu                                                                                                                                                                                                                                           

 

                                                                                                                                                                                                                                            Jacek GrzesiakRozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
Zakopane / Nocleg
Ośrodek jest położony w samym centrum miasta i wszędzie blisko.
Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Restauracje

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.

Warto przeczytać

E-kartki góry