IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Przez góry na smyczy

2015-10-27 //Wstecz
Przez góry na smyczyNa parkingach Podhala można zobaczyć rejestracje aut z różnych stron kraju i świata. To przyjechali Ci, którzy doceniają nasze świeże powietrze ale i wspaniałe warunki do uprawiania pieszej turystyki. Nierzadko, a nawet bardzo często towarzyszą im ich czworonożni przyjaciele.

Pies jak dziecko potrafi tak zdeterminować nasze plany, że układane są pod niego. Przyjemność spędzania czasu ze swoim pupilem jest tak duża, że dalsze, egzotyczne podróże zostały odsunięte na dalszy plan.

Na szczęście bardzo wielu jakoś nie wyobraża sobie oddać pupila na dwa tygodnie do psiego hotelu, a nawet pod opiekę do kogoś z rodziny. Pies jedzie i już. A czy jest lepsze miejsce na wakacje z psem niż nasze góry?

 Gorce-Podhale

Chęci chęciami, ale planując wyjazd musimy sprawdzić, czy można pójść w góry w towarzystwie psa. Nie wszystkie parki narodowe honorują psie towarzystwo na swoim terenie. Poza tym toto znalezienie stosownego noclegu. Dlatego rezerwując pokój zapytajmy, czy psy są mile widziane i jaki jest koszt pobytu tego sympatycznego czworonoga. Dostając satysfakcjonująca nas i naszego pupila odpowiedź pamiętajmy jednakże, iż najprawdopodobniej nie będziemy w tym miejscu sami. Nie puszczajmy więc psa samopas po całym terenie. Po pierwsze – nie wszyscy lubią psy, a niektórzy nawet się ich boją lub maja uczulenie na ich sierść. Po drugie – nie mamy pewności, czy teren jest dobrze ogrodzony i możemy narazić się na szukanie psa po całej miejscowości. Po trzecie – jeśli pies nabrudzi, wypadałoby po nim posprzątać, bo nawet małe dziecko wie, że sprząta się po swoim psie.
Gorce-Podhale 
 

Warto też przyjrzeć się też ogólnemu stanowi zdrowia naszego psa, po co jego i siebie męczyć. Wybierając się w góry pomyślmy też o kondycji psa i jego fizycznych możliwościach. Nie każdy pies podoła trudom wymagającego szlaku. Może przed wyjazdem wydłużmy nasze codzienne spacery, co na pewno poprawi kondycję psa ale i my nie spuchniemy na szlaku.

Pakując siebie, zapakujmy do torby podróżnej koniecznie psią miskę a na dłuższą trasę lepiej zabrać kilka butelek wody mineralnej-niegazowanej dla nas i dla psa, a jeśli zabraknie nam wody dla czworonoga, uzupełnić pustą butelkę wodą z górskiego, czystego strumienia.

Gorce-Podhale 
 

Pies w górach powinien być wyposażony w porządne szelki. Tak jak my ubieramy na siebie odpowiednią odzież, tak nie zmuszajmy naszego pupila do noszenia wszelkiego rodzaju łańcuszków i kolczatek, etc. Bardzo przydatny będzie pas dogtrekkingowy ale i smycz lub linka z amortyzatorem. Tu dochodzimy do sedna sprawy. Profesjonalne podejście do tematu zaowocuje tym że wspólny wypad ma będzie dla nas i dla psa przyjemnością. Unikniemy często widywanych na spacerach w parkach sytuacji, w której pies to ciągnie do przodu i poddusza się na obroży, a my ciągniemy napiętą smycz z ręką prawie wyrwaną ze stawu, co każdy przyzna nie jest komfortowe ani dla nas, ani dla psa. Nieodzowny będzie kaganiec i przyzwyczaić też psa do jego noszenia. Chwilowe psie dąsy nie powinny nas tu zbić z tropu. Często spotyka się nakazy posiadania kagańca. Może on być wymagany np. na niektórych kolejkach linowych, a już na pewno w środkach komunikacji zbiorowej. Warto być jednak przygotowanym również na tę ewentualność. I cóż, nasz pupil musi jednak tez jeść. Jeżeli nasz czworonożny kompan ma swoją ulubiona karmę, co raczej jest bardzo wygodne, to zadbajmy o jej zabraniu ze sobą. Po drodze przydadzą się wysokoenergetyczne smaczki podawane w ramach nagrody np. Taki spacer w górach bowiem należy psu urozmaicać zabawą.

 Gorce-Podhala

Tak nam jak i psu przyda się na początek tzw. aklimatyzacja i pierwsze dni pobytu w górach przeznaczmy na tzw. rozchodzenie nas i psa. Pamiętajmy, że pies jednak idzie boso, więc wszystko zaplanujmy z głową. Spacer w upalny dzień trzeba pokierować ścieżkami biegnącymi w cieniu, często poprzecinanymi strumieniami lub innymi ciekami wodnymi.

 Gorce-Podhale

Wielu ze spacerujących po leśnych duktach turystów puszcza swojego psa luzem. Ma to być niby sposób na wyszalenie się psa, aby ten wrócił do domu wybiegany. Co innego gdy znamy teren ale w obcym nam środowisku pod żadnym pozorem pies nie powinien biegać luzem. Uszanować należy przede wszystkim to, że możemy wejść do lasu z psem, który często jak się okazuje może być parkiem krajobrazowym czy narodowym.

Poza tym na szlaku niekoniecznie jesteśmy przecież sami. Mogą być tu dzieci, które boją się psów albo są też ze swoim pupilem i nie ma co powodować. W górskim lesie żyje też sporo dzikich zwierząt, których zapachy są i niezwykle kuszące dla psa ale i powodują, że pies nagle może zniknąć nam z oczu, a w pagórkowatym terenie to raczej nieuniknione. Pies o silnym instynkcie łowieckim zwęszy być może szaraka, sarnę i zapomni się a my nie odnajdziemy pupila. Straż leśna może go też, pozbawionego opiekuna po prostu odstrzelić, a tego byśmy nie chcieli.

Gorce-Podhale 
 

Obecnie sporą popularność nie tylko w Europie ale i w naszym zyskuje styl spacerów zwany dogtrekking. Tak jak jedni chodzą z kijkami w nordic walking, tak inni przemierzają szlaki z psem.

Moda na obcobrzmiące nazwy sprawia, że dogtrekking, który jest spacerem z psem, może z powodzeniem stać się waszym sposobem na spędzanie wolnego czasu w górach. Szczególnie teraz gdy jesień raczy nas piękny słońcem a górskie szlaki są w zasadzie puste, wyprawa z psem jest jak najbardziej wskazana.

Gorce-Podhale 
 

Dogtrekking charakteryzuje się bogatą paletą dostarczanych wrażeń oraz ciągłym sprawdzianem naszej i psa kondycji zarówno psychicznej jak i fizycznej. Opiera się ona głownie na współpracy z psem, o którym zawsze trzeba pamiętać, aby go zbytnio nie eksploatować i dbać o jego potrzeby. W zamian odwdzięczy się on w najbardziej niespodziewanym momencie a Wy czerpać będziecie niesamowita frajdę z tego co robicie. Gorce pełne są turystów, którym towarzyszą czworonogi, są one jednak zazwyczaj utrapieniem, bo np. w GPN, nie wolno puszczać psa bez uwięzi i kagańca czego ich właściciele nie przestrzegają.

Gorce-Podhale 

Gości Podhala namawiamy na wypad z Nowego Targu szlakami: żółtym i czerwonym, gdzie można wspaniale przemieszczać się w kierunku Turbacza, aby stamtąd bądź zejść do miasta lub kontynuować wędrówkę wybierając spośród licznych szlaków, jakie oferują Gorce. Zabierając ze sobą naszego psa, z którym zaznamy przyjemności spędzania wspólnie czasu okażemy też szacunek przyrodzie, bo dogtrekking, to nic innego jak koegzystencja turysty, jego psa i matki natury. Co ciekawe- to ten rodzaj aktywności fizycznej ma już swoich sportowych przedstawicieli.


   O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach. 
 
                                                                                     
                                                                                                Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu                                                                                                                                                                                                                                          

 

                                                                                                                                                                                                                                            Jacek Grzesiak

 
 
 

Rozkład jazdy


Noclegi

SOLAR SPA HOTELSOLAR SPA HOTEL
Szczawnica / Nocleg
Solar Hotel Spa położony jest w sercu Pienin, w samym centrum Szczawnicy.
Willa LabelleWilla Labelle
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Labelle położony jest przy popularnych Krupówkach.
Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy StaszelówkaOśrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Staszelówka
Ząb / Nocleg
Piękny widok na całe Tatry. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i grup zorg
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...

Warto przeczytać

E-kartki góry