IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Dawni nieobecni wracają- przybędzie stacji narciarskich w górach

2015-10-24 //Wstecz
Dawni nieobecni wracają- przybędzie stacji narciarskich w górachNa nizinach jesień a w górach już za to leży śnieg i to w sporej ilości. Za mało go na uruchomienie stacji narciarskich ale przypomina o konieczności przygotowania się do zbliżającego się sezonu narciarskiego w górach.

Tylko patrzeć jak z lamusa wyciągnięte zostaną akcesoria zimowe, by dać przyjemność na stoku. Po zasiedziałym nieco trybie życia, który chyba niejednej i niejednemu ostatnio dał się we znaki, bo i pogoda nieco uprzykrzała życie ale i czasu może mało, warto zanim sięgniemy po gogle poprawić nieco naszą oklapłą troszkę jednak sprawność ruchową. 

Gorce-Podhale

Nie warto przecież zaczynać sezonu od zakwasów, kontuzji etc. Jak ważne są dobrze przygotowane mięśnie i ścięgna, które mają duże znaczenie dla sportów zimowych powie każdy instruktor narciarski. Gdy jeździsz na nartach lub na snowboardzie, to silne nogi, a zwłaszcza w ich górnych partiach, pomogą wytrwać dłuższy czas na stoku. I chociaż na jakiś wysublimowany trening nie każdy ma czas, to na szczęście wypracowanie mięśni nóg jest o dziwo bardzo proste. Jeżeli więc zaczniesz ćwiczyć mięśnie nóg na dwa miesiące przed urlopem zimowym, to zauważysz już ogromną różnicę podczas pierwszego kontaktu z nartami. Zastosowanie się do kilku raptem wskazówek, pozwoli optymalnie wybrać ćwiczenia, tak by dobrze przygotować nasze nogi do sezonu narciarskiego i snowboardowego.

Gorce - Podhale 
 

Niejednokrotnie doświadczamy dziwnego zmęczenia naszych nóg, gdy pokonujemy zdawałoby się bez większego wysiłku zwykłe schody. Często nogi mamy jak z kamienia. Ze zdziwieniem stwierdzamy wówczas, że to co zazwyczaj nie sprawiało nam żadnego dotąd kłopotu, to czasem jednak daje to i owo znać o sobie. Chwila refleksji wystarczy, by uświadomić sobie, że tak naprawdę, to poza chodzeniem nie wzmacnialiśmy w żaden inny sposób naszej kondycji. A poprawiając swoją wydajność, będziesz w stanie nie tylko dłużej wytrzymać na stoku ale i w pełni korzystać z uroku gór zimą. Po to przecież jedziesz w góry z deskami, by je używać.

Gorce-Podhale 
 

Co się przyda zatem, do podniesienia naszej sprawności ruchowej przed sezonem zimowym i pobytem na stoku?

  • Bieganie poprawi wytrzymałość i wzmacnia nogi.
  • Ćwiczenia na siłowni zwiększają naszą wytrzymałość.
  • Przysiady-raz na jednej raz na drugiej nodze dadzą poprawę równowagi dynamicznej, ale staraj się zachować pozycję pionową podczas wykonywania ćwiczeń. To również doskonałe ćwiczenia na uda, ścięgna, pośladki i mięśnie łydek. One wszystkie są mocno eksploatowane podczas szaleństw na nartostradach.
  • Podnoszenie ciężarów nogami wzmocni je.
  • Rób wypady, które podobnie jak przysiady angażują praktycznie wszystkie mięśnie nóg.
  • Rozruszaj stawy a także swój kręgosłup i nogi, aby zwiększyć ruchomość stawów i ułatwić ich ruch. Czyń to np. ćwicząc na sucho wioślarstwo, co również doskonale poprawia wytrzymałość nie tylko nóg.

 

 Podhale

Te kilka ćwiczeń pozwoli na uczynienie z nas elastycznymi, co na stoku górskim bardzo się przecież przyda. Do tego celu możemy skutecznie wykorzystać coraz powszechniej dostępne w parkach przyrządy do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Nie potrzeba wydawać pieniędzy, dusić się w ciasnych salkach fitness a wystarczy spacer z rodziną, psem aby codziennie kilka minut przeznaczyć dla poprawy naszej kondycji. Zimą będzie jak znalazł. Tego nie można odkładać na ostatnią chwilę, a zbyt forsowne ćwiczenia tylko pogorszą sytuację. Tu trzeba rozwagi i czasu. Teraz na to najlepsza pora.

FitPark-Nowy Targ-Podhale 
 

Źródło-www.gazetakrakowska.pl


 Miłośnicy narciarstwa najogólniej rzecz ujmując mają z góry już upatrzone dla siebie górskie ośrodki narciarskie. Czasem jednak sytuacja zmienia się na tyle, że ponownie do dyspozycji turystów i mieszkańców stawiane są te, które wypadły z obiegu z tej lub innej przyczyny. Wielu zapewne ucieszy fakt, że po dwóch długich latach przestoju, w tym roku ponownie ruszyć ma stok na Maciejowej w Rabce Zdrój.

Widok z Maciejowej 

Niestety, ta kultowa dla wielu trasa narciarska w 2013 r. została przegrodzona płotami. Nieporozumienia do jakich doszło pomiędzy właścicielami działek doprowadziły do tego, że wzdłuż stoku poustawiano płotki. Liczni zbulwersowani takim obrotem sprawy narciarze nadali Maciejowej przydomek rabczańskiej Gubałówki. Porównanie jak najbardziej na miejscu, bowiem ta zakopiańska góra jest najlepszym w Polsce przykładem bezdusznego zablokowania stoku narciarskiego.

 W drodze na Maciejowa z Rabki Z.

Miło zatem móc poinformować, ze spory na Maciejowej udało się w końcu ku ogólnemu dobru pokonać. W tym sezonie wyciąg ponownie ruszy. Wiele osób przez poprzednie dwa lata dopytywało się dlaczego na Maciejowej nie można jeździć. Teraz mają szansę wrócić na swój ulubiony stok, który położony jest prawie, że w centrum Rabki. Warto pamiętać, że przeznaczony jest dla zaawansowanych narciarzy, którzy mają do dyspozycji dwa wyciągi orczykowe. Dłuższy z nich ma 850 m i obsługuje trasę o długości bez mała 1 kilometra. 

Maciejowa widok na okolicę 
 

Poza tym w nieodległej Chabówce czynny będzie też wyciąg narciarski "U ŻURA", który również cieszy się dużym wzięciem a pozwala zaspokoić oczekiwania mniej wprawnym narciarzom. Z każdym dniem będzie przybywało wieści o kolejnych stacjach, które szykują się do bieżącego sezonu narciarskiego.                                                                                        O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

  • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu       

 

                                                                                                                                                                                                                                          Jacek Grzesiak

.

 

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
OSW LIMBAOSW LIMBA
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na noclegi, konferencje, szkolenia, spodkania integrac
Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Restauracje

Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...

Warto przeczytać

E-kartki góry