IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jesień w górach, czyli bajeczne krajobrazy

2015-10-23 //Wstecz
Jesień w górach, czyli bajeczne krajobrazyPo upalnym lecie i tłoku na turystycznych szlakach Podhala, nastała jesień,która charakteryzuje się i ciekawą pogodą ale i pięknymi widokami w górach.

Jeśli ktoś nie zna powodów, dla których warto by w góry wyruszyć właśnie jesienią, niech przeczyta poniższy tekst, a zrozumie, że jesień w polskich górach to okres najbardziej stabilnej pogody. Kolejny powód to mniejszy ruch na szlakach. Zdecydowanie przeważają wówczas miłośnicy indywidualnych wędrówek. I ostatni powód - góry jesienią są po prostu najpiękniejsze.
 
Jesień w Gorcach-Podhale 
 

Rabka Zdrój to miejsce dlatego ze jest tam wszystko czego turyście potrzeba. Jest świeże powietrze, są czyste potoki, wspaniałe widoki, lasy pełne runa leśnego i niezliczonej liczby szlaków dla większych i mniejszych wędrówek. Jakże niezwykle pięknych wrażeń dostarczyć może wyprawa na najrzadziej chyba jednak odwiedzany szczyt w Gorcach - Gorc – stąd dalekie widoki na piękne polany i ta samotność na szlaku. Tego też czasem szuka się w górach.

Jesień w Gorcach-Podhale 
 

Idealnym miejscem na wypoczynek dla rodzin z dziećmi i zwierzętami jest okolica wokół jeziora Czorsztyńskiego. Stąd wieczorami rozpościera się ze wzgórza widok na całe oświetlone Podhale. W pogodne dni widać stąd Tatry. U bacy zakupić można świeży ser i bryndzę dla smakoszy tych owczych rarytasów. W lasach grzyby. Taki wyjazd w Pieniny to frajda dla dorosłych i dla dzieci. Gwarantują to nam liczne tam trasy wycieczkowe, których widoki są zachwycające o każdej porze roku. Punktów obowiązkowych do zdobycia jest niemało. My wskazujemy na wyprawę na Trzy Korony. Widać z nich między innymi Tatry oraz Czerwony Klasztor, który może być kolejnym punktem do zwiedzania. Do Czerwonego klasztoru fajnie jest pojechać ze Szczawnicy rowerem. Jeśli lubimy zwiedzać zamki mamy tu aż dwa- jeden w Czorsztynie, a drugi Niedzicy. Okolica kusi mnóstwem atrakcji, takimi jak: trasa rowerowo-spacerowa, letni tor saneczkowy, wyciąg krzesełkowy na Palenicę, z której roztacza się bardzo malowniczy widok.

Pieniny-jesień 
 

Słowo Tatry budzi ostre jak granit skojarzenia. Pamiętając, że aura w Tatrach może o tej porze roku zaskoczyć, namawiamy na wyprawę do Hali Gąsienicowej, do schroniska Murowaniec (1505 m n.p.m.). Widać stąd np. kilku wierzchołkową grań Kościelców, która oddziela kocioł Czarnego Stawu Gąsienicowego od stawów rozrzuconych po Dolinie Gąsienicowej. Na Hali Gąsienicowej wznosi się schronisko Murowaniec. Chętni na dalszą wyprawę w Tatry powinni koniecznie zasięgnąć opinii dyżurujących tam ratowników TOPR, którzy udzielą wszelkich informacji na temat pogody, stopnia zagrożenia lawinowego, pokrywy śnieżnej i oblodzenia na szlakach. To już ta pora, gdy na tatrzańskich szlakach zalega śnieg.

Tatry 
 

Równie ciekawą wycieczką jest ta na trasie Wielka Krokiew – Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Siklawica – Polana Strążyska – Czerwona Przełęcz – Dolina Białego, która jest trasą łatwą i dostępną dla każdego turysty. Taką wycieczkę skierowaną do jednej z dolin reglowych, położonych najbliżej Zakopanego, rozpocząć można w samym Zakopanem, w pobliżu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Trasa wyprawy prowadzi ścieżką biegnącą wzdłuż ogrodzenia skoczni, następnie obok wyciągów narciarskich i dalej Drogą pod Reglami, która jest piękną trasą spacerową łączącą wyloty dolin polskich Tatr Zachodnich. Szlak ten prowadzi mozolnie pod górę po kamiennych stopniach a ścieżka jest na tym odcinku dodatkowo zabezpieczona drewnianymi barierami.

Tatry 
 

Punktem obowiązkowym każdego pobytu w Tatrach jest pobyt nad Morskim Okiem – naszym największym i najpopularniejszym wśród turystów stawem w polskich Tatrach, który został również wyróżniony w rankingu "Pięć najpiękniejszych jezior świata" wg "The Wall Street Journal".

Morskie Oko - Tatry 
 

Po sąsiedzku z Podhalem leży Beskid Sądecki, który dla niektórych uchodzi za najpiękniejszą część Beskidów. Jego lesiste szczyty, pełne słonecznego światła polany, do tego przełom Popradu, i zabytkowe kościoły i cerkwie, a także folklor, to magnes, któremu nie da się oprzeć. Mamy tu kilka znanych, pięknych uzdrowisk z Krynicą-Zdrój na czele.

  • Wybierając się w góry powinniśmy pamiętać, że pokonanie latem kilometra górskiego szlaku zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 15-20 minut ale na tym samym już zaśnieżonym odcinku, możemy utknąć nawet na kilka godzin. Do tego mgła, a na zawianych śniegiem halach albo na odkrytych grzbietach często w ogóle trudno odnaleźć szlak i łatwo pobłądzić, stąd mierzmy siły na zamiary i korzystajmy z niżej położonych górskich szlaków.
  • Już teraz na tatrzańskich graniach pojawiają się pierwsze śnieżne nawisy, a gromadzące się na stokach śniegi z każdym dniem obrastają w niszczycielską siłę. Jeśli dołączymy do tego wiatr i mróz, które nadzwyczaj szybko wyczerpują, nawet wysportowanych, dysponujących dobrą kondycją ludzi, to mamy niezły górski pasztet pogodowy.
  • Niezależnie od techniki i ekwipunku, każde górskie wycieczki a jesienne tym bardziej-zawsze stanowią wyzwanie. Trzeba się do nich dobrze przygotować. Zabrać prowiant, termos z gorącą herbatą lub maszynkę do gotowania, latarkę, folię NRC.

Gdy pojawia się śnieg to grożą nam też lawiny

Gdzie się ich spodziewać, gdy jeszcze nie przywykliśmy, po upalnym lecie, że w górach jesień często jest jednak zimą? Każdy, kto wyrusza jesienią w Tatry, lub kto zbliża się do krawędzi karkonoskich kotłów, a nawet w Beskidach - gdy pnie się na Diablak północnymi stokami Babiej Góry, tam niech wie, że grożą mu lawiny.

  • Najgroźniejsze w skutkach lawiny zdarzają się zazwyczaj po obfitych opadach śniegu i silnych wiatrach, gdy temperatura powietrza jest bliska zera. Wówczas śnieg padający na zamarznięte twarde podłoże jest mokry i ciężki, łatwo się zsuwa po oblodzonym podłozu.
  • Wprawy nabiera się wraz z doświadczeniem i dlatego na początek trzeba pamiętać, żeby poruszać się, wykorzystując bezpieczniejsze, wypukłe formacje terenu. To w żlebach, rynnach i wszelkiego rodzaju depresjach prawdopodobieństwo zejścia lawin jest znacznie większe.

Każdy turysta idący w góry powinien mieć w swoim smartfonie aplikację RATUNEK, która pomaga w sytuacjach awaryjnych. Pobyt w górach, to egzamin na nasza dojrzałość- jeśli zabłądziłeś, uległeś wypadkowi bądź jesteś jego świadkiem, nie zwlekaj wzywaj ratowników, sytuacja może ulec pogorszeniu.


  

 O wielu atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 

 

Jacek Grzesiak

 
 

 

 

 

 

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
Restauracje

Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja

Warto przeczytać

E-kartki góry