IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Góra z górą się nie zejdzie...

2015-10-22 //Wstecz
Góra z górą się nie zejdzie...Brzmi jak żart na prima aprilis, ale chyba jednak tym razem naprawdę się udało. W Białym Dunajcu górale dogadali się z GDDKiA, czyli będzie most.


Tego typu wiadomości rozchodzą się lotem błyskawicy. Jak niedawno podała gazeta krakowska na swoim portalu-mieszkańcy Białego Dunajca i drogowcy dogadali się wreszcie w sprawie lokalizacji przeprawy na zakopiance.Nowa konstrukcja ma powstać w miejscu starej, przed którą regularnie tworzą się niezwykle długie korki.

Wiadomość ta na pewno ucieszy tych wszystkich kierowców, którzy choć raz utknęli w niesympatycznym korku, jaki w sezonie ale i poza nim też tworzy się na zakopiance w Białym Dunajcu. Ta trwająca już ponad siedem lat niezwykle zacięta batalia o lokalizację nowego mostu w tej miejscowości dobiega na szczęście do końca.

 Podhale-zakopianka

Budowa nowego mostu w miejscu istniejącego, to sukces górali, którzy od początku sprzeciwiali się, by nowa konstrukcja nad rzeką Biały Dunajec powstała mówiąc językiem drogowców-w tzw. nowym śladzie.

Według opinii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, z której wynika, że ewentualne obniżenie konstrukcji (względem wysokości, na której dziś jest jezdnia) byłoby możliwe. Nie ma też potrzeby budowy podpory w nurcie rzeki, którą przecież nie raz i nie dwa w razie powodzi płyną nawet całe bale drzewne.

Niezbędnym warunkiem inwestycji jest również użyczenie ziemi pod przejściową przeprawę, która musi powstać na czas budowy prawdziwego mostu. Jak wynika z zawartej umowy - nie powinno być z tym jednak problemu. Po raz pierwszy od wielu lat mieszkańcy Białego Dunajca wraz z GDDKiA usiedli do stołu i się dogadali.

Jak nieoficjalnie wiadomo porozumienie nie byłoby możliwe, gdyby nie zainteresowanie senatora Stanisława Hodorowicza. - On skłonił wszystkich do rozmów i wynegocjował akceptowalny przez wszystkich kompromis.

I chociaż sam wymieniony nie chce sobie przypisywać żadnych zasług to jak się okazuje, jedyne czego było trzeba do zakończenia tego sporu o most, to. Najzwyklejsza rozmowa, której zabrakło.

Na podpisaniu porozumienia skorzystają nie tylko kierowcy i mieszkańcy Białego Dunajca, ale też skarb państwa, gdyż budowa w starym śladzie będzie o 2/3 tańsza niż w nowym miejscu. Koszty przedsięwzięcia spadną więc z 24 mln złotych do niewiele ponad 7 mln.

Zakopianka-Podhale 
 

O potrzebie budowy nowego mostu w Białym Dunajcu mówi się już co najmniej od 2010 roku. Już wówczas okazało się, że obecna przeprawa znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, eliminującym ją z normalnej eksploatacji. Ponadto dotychczasowy most jest wąski i nie mieszczą się na nim np. dwa autobusy Dziś, chociaż auta jeżdżą po nim "wahadłowo", to nadal jest ryzyko, że ciężar dwóch samochodów doprowadzi do zawalenia się konstrukcji. Na szczęście jest szansa, że wszystko wreszcie wróci do normy.

Źródło informacji-gazetakrakowska.pl


Kierowcy zapewne już przyzwyczaili się już do długiej podróży podhalańską szosą pod Tatry. Warto jednak by pamiętali o kilku podstawowych zasadach i odpowiednio przygotowali się do podróży, a odczują kłopoty w o wiele mniejszym jednak stopniu.

Podhale-zakopianka 
 

Gdzie postoimy: 

  • Libertów:Wyjazd z Krakowa w kierunku Zakopanego bywa utrudniony z powodu serii świateł w Opatkowicach i Libertowie.
  • Lubień: kończy się tu dwupasmowa S7 i kierowców czeka zwężenie jezdni do jednego pasa.
  • Skomielna Biała zdarza się, że korek ciągnie się od Lubnia i dalej w stronę Chabówki.
  • Klikuszowa:tu na kolejnym skrzyżowaniu ze światłami lepiej korzystać z trasy objazdowej przez Czarny Dunajec.
  • Nowy Targ:Przejazd przez miasto zawsze jest utrudniony.
  • Biały Dunajec:most nie mniej znany niż światła w Skomielnej.
  • Poronin oraz sam wjazd do Zakopanego to kolejne skrzyżowania i ruch wewnątrz miasta, w którym często są tłumy turystów, albo zalegający ulice śnieg, co w oczywisty sposób sprawia duże utrudnienia.
Korzystając z elektronicznego systemu powiadamiania o korkach i utrudnieniach na drodze skorzystamy nie tylko szybciej dojeżdżając do celu ale i bez szarpania sobie nerwów. 

 O atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:   

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 

 

Jacek Grzesiak

 


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Restauracje

Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...

Warto przeczytać

E-kartki góry