IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Balonem ponad góry

2015-10-21 //Wstecz
Balonem ponad góryGdy jedni unoszą się ponad dachami Paryża, my możemy ponad górami. W najbliższą niedzielę da się to zrobić.


Miasta naszego Podhala to urokliwe miejsca o unikalnej historii. Ich punktem centralnym są zazwyczaj ryneczki o bardzo ciekawej architekturze. Lokalne społeczności dokonują cudów by ożywić te miejsca, nadać im specyficznego smaczku . Służy temu nowoczesne wykończenie z gustownymi ławkami, klombami pełnymi kolorowego kwiecia, z kawiarenkami o estetycznych ogródkach.

Podhale-Nowy Targ

Nasz nowotarski Rynek stanowi dobry przykład, jak z gnuśnego miejsca można stać się centrum kulturalnym miasta. Rozbrzmiewa często radosnymi głosami przebywających na nim ludzi, którzy cieszą się jego walorami szczególnie gdy dzieje się na nim coś ciekawego.

Jak każdy Rynek tak i ten tętni życiem, bo organizowane są tu m.in. słynne na całe Podhale-

Juwenalia studentów PPWSZ,

Jarmark Podhalański,

Targi Bożonarodzeniowe,

Targi Wielkanocne.

Inne okolicznościowe imprezy jak chociażby wręczenie sztandaru dla nowotarskiego garnizonu policji ale i festiwale w tym smaku.

Nowy Targ-Podhale 

Zimą z kolei lokuje się na nim m.in. sztuczne lodowisko pod chmurą.

Oczy ciekawskich przyciąga przesiadująca na kamiennej ławeczce kamienna postać lodziarki. Jej obecność uświadamia, że Nowy Targ ma najlepsze na Podhalu tradycyjne lody.

Oryginalnym wianuszkiem oplatają Rynek w Nowym Targu znane na całe Podhale lokale, jak chociażby kawiarnia-De Ja Vue, bar i restauracja Villa Toscana, pizzeria „Primavera", czy restauracja Polska Kuchnia. Jest tu też Pub ADHD. W sąsiednich uliczkach skrywają się nieodległe od centralnej płyty Rynku lokale jak np.- pizzerie, w tym np."U Jana", "Kebbab bar Copacabbana", a także "El Mariachi" z oryginalną meksykańską kuchnią, czy bezalkoholowa "KsiążKawiarnia" z bogatą kolekcją ciekawych książek i mnóstwem niesamowitych smakołyków z niezwykle sympatyczną obsługą.

 Nowy Targ-Rynek

Wielu z tych wydarzeń, które corocznie organizowane są na płycie nowotarskiego Rynku, towarzyszy atrakcja jaką jest balon, taki na ogrzane powietrze, z koszem wiklinowym o prawdziwą załogą. Ten obiekt latający, jest własnością nowotarskiej firmy –producenta wyśmienitych wyrobów wędliniarskich- PCD Salami, a zarządza nim tutejszy aeroklub. W niedzielę 25 października 2015 r. będzie okazja na odbycie bezpłatnego lotu balonem PCD Salami na uwięzi, co możliwe będzie w godz. od 12.00 do 17.00.
Podhale-Nowy Targ-Rynek 
 
  • Człowiek od zawsze zadzierał głowę do góry i z zazdrością obserwował swobodny lot ptaków. Jak to zwykle w życiu bywa i tu w obaleniu ptasiej dominacji w powietrzu pomógł przypadek. Pierwszy polski w historii balon zaistniał w grudniu 1783r. Polska była jednocześnie pierwszym krajem, zaraz po Francji, w którym zaczęto czynić eksperymenty z balonami. Pierwszy odnotowany jako załogowy lot balonowy w Polsce, odbył się 10 maja 1789 roku z trenów ogrodu Foksal w obecności monarchy króla „Stasia”. Jego lot zaś trwał 45 minut.
  • I chociaż na przestrzeni dziejów zmieniały się konstrukcje balonów, to jedno pozostało bez zmian. Do swobodnego przemieszczania się balonu wykorzystujemy wiatr, który unosi nas w przestworzach. Czyni to z baloniarstwa sport o mocnym zabarwieniu lotniczym, podobnym do lotniarstwa, paralotniarstwa oraz szybownictwa. Z racji wykorzystywania palników gazowych, które podgrzewają powietrze w czaszy balonu, nocą taki balon to niezwykły widok na ciemnym niebie.

Widok sunącego ponad naszymi głowami majestatycznego balonu budzi podziw ale i wyzwala u wielu chęć odbycia podróży takim statkiem lub nawet powoduje, że wielu chce zostać jego pilotem. Współcześnie loty balonami należą do coraz modniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jak do każdej podróży, tak i tu trzeba poczynić stosowne przygotowania.

 Rynek-Nowy Targ-Podhale

Dla uspokojenia przyszłych uczestników lotu balonem informujemy, że powłoka współczesnego balonu jest pokryta tworzywem impregnowanym specjalnym środkiem niepalnym. Wytrzyma ona temperaturę nawet do 130 stopni.
 
Balon nad Podhalem-Nowy Targ 
 

Warto zacząć latać balonem a swoją z nim przygodę najlepiej zacząć od wejścia na pokład tego statku powietrznego i zasmakowanie tego chociażby na uwięzi. lotu turystycznego. Pozwoli to nam się przekonać czy to nam w ogóle odpowiada. Natomiast na lot turystyczny balonem zabiera się od 2 do 4 osób - wszystko zależy od ich wagi. Jeśli nam się spodoba taki lot, a mamy przecież bezpośredni wgląd na to co czyni pilot, który stoi koło nas, to możemy pomyśleć o byciu pilotem balonowym. Aby nim zostać, najlepiej zgłosić się do aeroklubu lub innego środka oferującego loty balonowe i naukę latania. Do kursu balonowego możemy przystąpić po ukończeniu 16 roku życia (potrzebna pisemna zgoda rodziców). Egzamin na pilota balonowego może zdać osoba, która skończyła 17 lat. Przed przystąpieniem do szkolenia potrzebne są aktualne badania lotniczo – lekarskie klasy 1 lub 2. Przyszły pilot musi być zdrowy, posiadać dobry wzrok i słuch. Takim miejscem, gdzie szkoli się przyszłych kandydatów na pilota balonowego jest zlokalizowany na Podhalu Aeroklub Nowy Targ.

Lotnisko Nowy Targ-Podhale 
 

Rynek ma i tę zaletę, że czasem...strzelają tu z szampana chociażby w kawiarnianym barku i choć walnęło jak z armaty, aż z Ratusza spadły kwiaty, a spłoszone poleciały hen gołębie, a niejeden góral z wrażenia zamknął język w gębie, to tylko nowotarska lodziarka niczym nie zrażona, na rynkowej ławce siadła jakby lekko spacerem z lodem w ręce - zdrożona..


 


O innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:
 
 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

 

 

 

 Jacek Grzesiak

 

 

 

 


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa BystryWilla Bystry
Zakopane / Nocleg
Stylowa zakopiańska willa.
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.
Ośrodek Wypoczynkowy WeronikaOśrodek Wypoczynkowy Weronika
Poronin / Nocleg
Ośrodek Wypoczynkowy "Weronika" jest nowym, stylowym obiektem.
Restauracje

Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.

Warto przeczytać

E-kartki góry