IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jesienny urlop w górach

2015-10-19 //Wstecz
Jesienny urlop w górachJesienny,ciepły powiew wiatru, kolory przebarwiających się buków, brzóz, dębów. Szelest i zapach listowia a do tego pejzaże niczym z bajki. Najlepsza pora na urlop w górach.

Mamy jesień, a to w przekonaniu wielu bardzo dobra pora na urlop. Skąd ta opinia? Otóż nie ma tłumów turystów, nie ma dokuczliwych upałów, wszędobylskich owadów a ciepło może utrzymywać się do listopada, nawet ceny sprzyjają turyście, a przecież mimo wszystko nie brakuje promocji, a ponadto jest niezwykle pięknie. Problem, gdzie pojechać w Polsce jesienią, żeby cieszyć się pięknym czerwono-pomarańczowo-żółtym krajobrazem raczej rozwiązany, w góry.

Gorce-Podhale 

Chociaż wiele osób nie wyobraża sobie po prostu urlopu w innym okresie niż lato, bo to i wakacje i dzieci maja zajęcie, to nie zważając na skwar jadą bo niejednokrotnie muszą. Wybierają wtedy jak sądzą mniejsze zło i zażywają plażingu. Sa i inni co cenią wiosnę za jej wybuch pełen soczystej zieleni i pełnię życia po zimowym dla wielu marazmie, zima zaś to narty, miło skrzypiący śnieg i obligatoryjnie bałwany, a jesień, hm, któż nie uwielbia jesieni za feerię barw, ciepłą paletę żółci, czerwieni i brązów, za kolorowy dywan z liści skrzypiących pod stopami, za ścielące się w dolinach mgły, za zimne poranki też i nagrodę w postaci ciepłych dni, i za prawie puste szlaki górskie, za błogi spokój, za ciepłą herbatę w schronisku, młode wino …

Gorce-Podhale 

Wbrew wszelkim pozorom, jesień to wcale nie jest czas na jakąś tam depresję, ale właśnie na podróże te dalekie i bliskie. Proponujemy kilka szlaków gdzie warto spędzić urlop jesienią, gdzie zażyjemy w pełni relaksu, wypoczynku i przyjemności z obcowania z przyrodą.

Jest wiele gatunków turystów, którzy lubiąc aktywny wypoczynek wybierają co zrozumiałe góry. Dla zakochanych w Tatrach , co to nie wyobrażają sobie odpoczynku od wysokich gór nawet na tydzień czy dwa, jadą jesienią w Tatry i mają chyba najwięcej pożytku z nich, bowiem wakacyjne tłumy są już wspomnieniem, co sprzyja odpoczynkowi podczas wędrówki i w schroniskach a góry wydają się być jeszcze bardziej majestatyczne, bo gama kolorów jest wtedy najpełniejsza, dominuje ciemna zieleń kosodrzewiny, świerków i limb, złotawo-żółte brzozy, czerwono-rdzawe trawy, bielejący się tu i ówdzie pierwszy śnieg, a skrzące się o poranku pajęcze sieci uzupełniają piękno i do tego to nigdzie nie spotykane błękitne niebo, bo tu właśnie jesienią zazwyczaj jest najlepsza widoczność. Dlatego jesienią miłośnicy Tatr wybierają się m.in. na szlaki w Tatrach Zachodnich. Tam całe pasmo wygląda wtedy oszałamiająco.Poza niewartymi uwagi dniami z deszczem, jesień w górach to na ogół gwarancja stabilnej pogody i dużej przejrzystości powietrza. Wspaniałe widoki na Tatry rozpościerają się też m.in. z Pienin i Gorców.

Gorce-Podhale 
 

Niezwykle oryginale w swojej istocie, bo wapienne turnie Pienin wyglądają o tej porze roku równie przepięknie, jeśli nie najpiękniej, bo przebijają się tu czerwono-żółte buki i lipy, zielone jodły, świerki i modrzewie. Zazwyczaj pełne turystów w lecie szlaki na Trzy Korony i Sokolicę teraz jesienią są niemal puste.

Urocza jest przede wszystkim Sokolica-jej szczyt wznosi się na 1367 m.n.p.m. i położony jest w głównym grzbiecie Pasma Babiogórskiego między Przełęczą Krowiarki (1012 m.n.p.m) i Babią Górą (1725 m.n.p.m.). Charakterystyczny szczyt Sokolicy opada kilkunastometrową pionową ścianą ku północy, a urwisko to powstało kilkaset lat temu na skutek potężnego obrywu. Jak wieść niesie w II poł. XIX w. gnieździły się tu orły, które miejscowa ludność brała za sokoły, stąd tez i nazwa szczytu. Gdy jedni w Polsce poszukują „złotego pociągu”, to dla innych mamy też dobrą wieść, wg legendy ukryto tu bowiem 12 beczek z pieniędzmi dla spragnionych jedną z winem, których strzec miało troje drzwi te kamienne, żelazne i cisowe. Otwierać się miały one tylko w noc zakwitania paproci, przez bardzo krótki czas między ukazaniem się słońca i jego oderwaniem od horyzontu.

 Gorce-Podhale

Tajemniczości doda wyjątkowej urody okolica, gdyż w dolinach górskich jesienią bardzo często ścielą się mgły, co wygląda absolutnie odlotowo.
 
Podhale 
Gdy już mowa o legendach, topewien diabeł zbudował dla zbójnika zamek w górach i kiedy zapiał kogut to cała budowla runęła i zabiła zbójnika, i tak powstała Babia Góra. Jej szczyt znany jest z pięknych wschodów i zachodów słońca oraz rozległych widoków sięgających Tatr a nawet Krakowa. Babia Góra ma 1725 m.n.p.m. i jest najwyższy w całych Beskidach, to drugi po Tatrach najwyżej wzniesiony obszar w Polsce. Posiada ona kilka wierzchołków, a najwyższy nosi nazwę Diablaka. W XIX w. otrzymała zaszczytne miano Królowej Beskidów, a wskutek gwałtownych załamań pogody, które nawiedzają ten rejon bywa górą niebezpieczną.
Babia Góra 
 

Niezwykłe pochodzenie jej nazwy wyjaśniają ciekawe ludowe podania, i tak podobno jest to kupa śmieci wysypana przez babę-olbrzymkę- oryginalna to nieco wersja ale z kolei inna opcja legendy mówi, ze jest to kochanka zbójnika, tzw. frajerka, która skamieniała z żalu na widok zabitego ukochanego. Na jej szczycie czarownice miały odprawiać też sabat.

Okolice Babiej Góry 
 

Inną ciekawą wędrówkę można odbyć po pełnych liściastych drzew Gorcach, co o tej porze roku skutkuje niezwykłymi widokami. Taką wyprawę można rozpocząć w Lubomierzu. Wieś ta założona została przez Sebastiana Lubomirskiego – właściciela ogromnego majątku – w tym klucza Porębskiego, który zdobył zarządzając krakowskimi żupami solnymi. Miłośnicy geologii powinni zainteresować się wycieczką czarnym szlakiem z Lubomierza przez polanę Jastrzębie, Kudłoń, Kopę do Koniny. Na przejście tej trasy miejscami jednak dość forsownej, przeznaczyć trzeba minimum ponad 4 godz. W czasie sprzyjającej jesiennej aury w górach z polan możemy podziwiać rozległe panoramy widowiskowego Beskidu Wyspowego, Pasma Babiogórskiego i Tatr.

Podhale 
 

We wspomnianym już Lubomierzu na przełęczy Przysłop rozpoczyna siężółty szlak prowadzący na Turbacz przez polanę Jaworzynkę, Kudłoń, przełęcz Borek i Halę Turbacz.Został wyznaczony w 1926 roku przez księdza Walentego Gadomskiego, twórcę tatrzańskiej Orlej Perci, a nazwany został szlakiem dziesięciu polan. Na jego przejście trzeba mieć co najmniej 5 godzin. I tu z polan możemy podziwiać niezwykle urodziwe o tej porze roku panoramy Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, Niskiego, Beskidu Makowskiego, Pasma Babiogórskiego i Tatr.

Gdy jedni spacerują i cieszą oczy niezwykłymi widokami, to inni w trosce o bezpieczeństwo ale i udostępnienie niezwykłych walorów turystycznych udają się na szlaki, by je…. remontować. Aż 3 mln 393 tys. zł wyda w tym roku Tatrzański Park Narodowy na niezbędne remonty szlaków turystycznych. Prace w minimalnym stopniu będą kolidowały z ruchem turystycznym.

Tatry 

Specyfiką remontów tatrzańskich szlaków jest to, że mogą być prowadzone tylko wówczas, kiedy nie zalega na nich śnieg, dlatego często prace prowadzone są w czasie wakacji ale i po nich też. Kontynuowany jest np. duży remont szlaku wiodącego przez Czerwone Wierchy, gdzie konieczne jest wykonanie zabezpieczenie przed erozją. Tej samej operacji poddany został slak popularnej ścieżki pod Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Małej Łąki. Nastąpi też odnowa traktu w jednej z najbardziej popularnych Dolin - Kościeliskiej.

Tatry 
 

Zanim ruch turystyczny w tym roku wystartował na dobre, to w czerwcu wyremontowano m.in. końcowy odcinek szlaku na Giewont, gdzie od uderzenia pioruna zerwał się łańcuch zabezpieczający szlak. W tym roku m.in. zainstalowano też nowy łańcuch na trawersie Buczynowych Czub,w okolicy Przełęczy Nowickiego.


Na remont górskich szlaków TPN pozyskał 2 mln zł ze środków unijnych oraz z Funduszu Leśnego – ponad 800 tys. Reszta kwoty to środki parku narodowego pochodzące z wpływów za bilety wstępu na teren Tatr.

Remonty są nieodzowne, gdyż Tatry należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju. Rocznie nasze najwyższe góry odwiedza bisko 3 mln turystów. W Tatrach dostępnych dla turystów jest 275 km znakowanych szlaków o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. Kolory nie wskazują trudności szlaku jak niejednokrotnie błędnie uważają turyści.

Tatry 
 

Wstęp na teren TPN jest płatny. Osoby dorosłe muszą kulić bilet za 5 zł. Można też zakupić bilety siedmiodniowe za 25 zł oraz grupowe – 45 zł dla 10–ciu osób. Dzieciom, uczniom, studentom, emerytom i rencistom przysługują bilety ulgowe. Pieniądze pozyskiwane tą drogą służą m.in. remontom i utrzymaniem w należytym stanie całej tej niemałej przecież sieci szlaków. Widząc na swojej drodze wykonujących te prace ludzi, pozdrówmy ich życzliwie, bo wykonują prace, przez niektórych nazywaną syzyfową, ale za to niezbędną. Spacer odnowionym szlakiem pozwala skupić się przede wszystkim na walorach krajobrazowych, bo o bezpieczeństwo zadbał już kto inny.


 

O innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu 

                                                                                                                                                                                                               Opracowano w oparciu o MSIT

Jacek Grzesiak

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Restauracje

Zajazd FurmańskiZajazd Furmański
Zakopane / Restauracja
Nasza restauracja to idealne miejsce dla miłośników znakomitej kuchni
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Restauracja U StudniaraRestauracja U Studniara
Murzasichle / Restauracja
Wyśmienita kuchnia polska i włoska, sale o niepowtarzalnym wystroju...

Warto przeczytać

E-kartki góry