IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Bieg w górach, w szczytnym celu

2015-10-17 //Wstecz
Bieg w górach, w szczytnym celuVIII Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2015. Do biegu włączyła się Fundacja Udaru Mózgu (FUM) – organizator kampanii zapoBIEGAM udarowi mózgu i Żyj z POMPĄ! na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Każdy uczestnik może solidaryzować się z podopiecznymi Fundacji wbiegając na Kasprowy Wierch  

Dobroczynny wpływ klimatu górskiego na nasz organizm znany jest nie od dziś. Pobyt w klimacie wysokogórskim stawia przed mieszkańcami nizin, całkiem nowe, wysokie wymagania. Jest tu obniżone ciśnienie atmosferyczne, występują znaczne i częstsze wahania wilgotności i temperatury powietrza, a jego nieco inny skład z niedoborem tlenu sprawiają, że ludzki organizm musi się do tych warunków przystosować. W odruchu obronnym przestraja więc rytm pracy układów krążenia i oddechowego, ponadto zmienia funkcjonowanie układów nerwowego i hormonalnego.

 Na Kasprowy Wierch -Tatry

  • Nasz organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, rośnie również stężenie hemoglobiny we krwi, a rozszerzone w związku z tym naczynia krwionośne przyspieszają transport tlenu i składników odżywczych. Nasze samopoczucie i kondycja odczuwalnie poprawiają się. Tak dzieje się już podczas pobytu na wysokości przekraczającej 1.tys. metrów n.p.m. Jeśli ten pobyt połączony jest z dostosowaną do naszego stanu zdrowia i możliwości fizycznych aktywnością, to efekt ulegnie jeszcze wzmocnieniu.

 Na Kasprowy Wierch-Tatry

Jednak na jakich wysokościach nie będzie szkodliwych dla naszego zdrowia reakcji?

  • Specjalistyczne badania jakie podjęto na potrzeby sportowców wykazały, że najkorzystniejsze i do tego długotrwałe rezultaty przynosi umiarkowana aktywność fizyczna na wysokości 1800-2500. Takie optymalne warunki znajdziemy na przykład na uroczym skrawku naszego kraju - w Tatrach.

 Tatry

Są one miejscem licznych zawodów sportowych, gdyż biorąc pod uwagę wyżej sformułowane zdrowotne uwarunkowania, pobyt z tych czy innych względów w górach jest ze wszech miar pożądany. W najbliższy weekend w grach odbędzie się bieg w szczytnym celu na Kasprowy Wierch.

W sobotę, 17 października, o godzinie 10:00 z Ronda Jana Pawła II w Zakopanem, ruszy VIII Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2015. 
  • Do biegu włączyła się Fundacja Udaru Mózgu (FUM) – organizator kampanii zapoBIEGAM udarowi mózgu i Żyj z POMPĄ! na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. 
  • Każdy uczestnik może solidaryzować się z podopiecznymi Fundacji wbiegając na Kasprowy Wierch w koszulce jednej z kampanii, które FUM będzie rozdawać 16 i 17 października przy punkcie rejestracyjnym. 
  • Pierwszy zawodnik, który w koszulce Żyj z POMPĄ przekroczy metę otrzyma piłkę z autografem siatkarza, Piotra Gruszki.

Odbywająca się kampania edukacyjna "Zapobiegaj Udarowi Mózgu" przypomina, że każdy z nas może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru poprzez odpowiednią dietę, porzucenie palenia papierosów ale i zwiększenie aktywności fizycznej. Dlatego Fundacja Udaru Mózgu, organizator kampanii włącza się w maratony i biegi promując ruch i zachęcając Polaków do zmiany stylu życia na bardziej aktywny.

 Tatry

  • Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyną śmierci osób powyżej 60 roku życia. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że powszechnie występujące choroby układu krążenia bezpośrednio wiążą się z ryzykiem udaru mózgu.

 Tatry

Jak pokazują wyniki badania INTERSTROKE opublikowane w magazynie Lancet w 2010 r. za 90% ryzyka wystąpienia udaru mózgu odpowiada zaledwie dziesięć czynników, w tym nadciśnienie tętnicze, choroby serca, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta i otyłość. Migotanie przedsionków (najczęściej występująca arytmia serca) może prowadzić do udarów o szczególnie ciężkim przebiegu.

Żródło: fum.info.pl; www.alpinsport.pl


Kampania "Żyj z pompą!", zainicjowana jest przez organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, jest poświęcona podniesieniu świadomości na temat osiągnięć w leczeniu MPD. Zwraca uwagę na problem braku wiedzy - zarówno wśród pacjentów, ich bliskich, ale także w środowisku medycznym – o nowych, lepszych i refundowanych metodach leczenia. Przykładem jest pompa baklofenowa, która jest refundowana od 3 lat, niestety wciąż niewiele osób o tym wie. Pompa nie tylko łagodzi objawy spastyczności (nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni), ale także daje pacjentom możliwość poprawy jakości życia.

  • Kampanię wspierają charytatywnie Barbara Kurdej-Szatan i Piotr Gruszka:

 Tatry

"Jako sportowiec wiem, jak ważna jest sprawność fizyczna i treningi. To dzięki nim isilnej woli, można osiągnąć sukces. Ale, aby tak się stało, potrzebne jest wsparcie sztabu specjalistów i dostęp do nowoczesnego sprzętu. Podobnie jest w przypadku osób z MPD - ich ogromny wysiłek i rehabilitacja przyniosą lepsze efekty, jeśli - dzięki nowoczesnym terapiom - zmniejszy się spastyczność mięśni,
z którą się borykają. Popieram kampanię "Żyj z pompą!" i włączam się wdziałania na rzecz promocji postępu medycyny" – mówi Piotr Gruszka. 

Opracowano w oparciu o materiał udostępniony przez Paulinę Wójcicką - PRIMUM Public Relations -Partner Media Consulta International


 

O innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu

 

Jacek Grzesiak

 

Rozkład jazdy


Noclegi

Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Restauracje

Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.

Warto przeczytać

E-kartki góry