IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Proekologiczna inicjatywa młodych górali

2015-10-16 //Wstecz
Proekologiczna inicjatywa młodych góraliPodhalańskie Dni Elektrorecyklingu, to wydarzenie nie tylko dla osób wrażliwych na stan środowiska naturalnego prowadzone są równolegle z akcją Włącz Eco Wyobraźnię. Mieszkańców gór czeka kilka atrakcji z tego tytułu.

Jak się okazuje, niestety nie każdy nasz rodak wie, że zgodnie z normami UE, powinniśmy co roku zbierać minimum 4-5 kg elektro-śmieci na osobę, co się jak dotąd nie udaje. Więcej różnorakich brudów znajdujemy w lasach aniżeli oddajemy do recyklingu. Jest szansa aby zmienić ten wstydliwy i do tego nas ośmieszający stan rzeczy. Jak kraj długi i szeroki lokalne, wrażliwe na problem elektro-śmieci społeczności organizują spontaniczne akcje mające na celu zmianę stopnia świadomości, chcą uwrażliwić dorosłych angażując do zabawy dzieci.

A skala problemu jest ogromna. Zimne i nieskłonne do mrugania okiem statystyki alarmują - każdy Polak urodzony w 2006 roku wytworzył w ciągu życia aż 4 tony elektroodpadów. A gdyby było mało, to jak obliczono, co roku ilość tego typu odpadów rośnie o dalsze 5% rocznie.

Szykujące się Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu, to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla osób wrażliwych na stan środowiska naturalnego. Jest to bliźniacza akcja organizowana już kolejny, bo po raz siódmy w Polsce. Podobne realizacje miały miejsce we Wrocławiu (4 edycje), Warszawie i Krakowie. 

Nasi organizatorzy za cel biorą zmotywowanie mieszkańców gór do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem Podhalaskich Dni Elektrorecyklingu i ma miejsce w Nowym Targu a rozpocznie się Happeningiem na Rynku we wtorek 20 października, o godz. 12.00. Wówczas uczniowie lokalnych szkół przebrani za "elektroodpady" będą „protestować” i domagać się „oddania do recyklingu”. Dzieci występując w "imieniu elektroodpadów walczyć będą o prawo do drugiego życia" – ten kolorowy eko-pochód zapewne zostanie odpowiednio zauważony przez mieszkańców i przyjezdnych, bo przejdzie z rynku do szkoły Muzycznej, gdzie odbędzie się dalsza część wydarzenia.

Atrakcji będzie więcej, bo dodatkowo w ramach animacji – kilkadziesiąt cheerliderek z lokalnych zespołów zatańczy w koszulkach z hasłem nawołującym do selektywnej zbiórki elektroodpadów, a mieszkańcom Nowego Targu rozdamy poradnik ekologiczny w formie ulotki-książeczki.

Również 20 października, od 13.30 do 15.30 w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu rozpocznie się Gala Ambasadorów Projektu "Włącz Eco Wyobraźnię". Zainauguruje ona projekt edukacyjny realizowany w kolejnych tygodniach przez uczniów.

Podczas odbywającej się Gali młodzież ma okazję poznania tajników przetwarzania ZSEiE oraz dowie się jak powinno się prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – aby skuteczniej chronić środowisko. Dzieci otrzymają też materiały pomocnicze dla szkoły. Do projektu zgłosiły się wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z Nowego Targu oraz kilka z terenu gminy.

Uczestnicy zaproszeni zostaną na film edukacyjny oraz 40 minutowy koncert Recycling Band -finalisty programu "Mam talent". Niewątpliwą ciekawostką występu będzie fakt, że występujący artyści zagrają na instrumentach wykonanych z odpadów promując zasady upcyclingu.

 

Liderzy – ambasadorzy projektu Włącz Eco Wyobraźnię zostaną poproszeni o przeprowadzenie akcji edukacyjnej wśród uczniów swojej szkoły. Przygotowując Akcję będą mogli korzystać z materiałów, jakie otrzymają od Organizatorów: tj. zestaw 12 plansz edukacyjnych, film, ulotki i inne.

Na przeprowadzenie kampanii będą mieli czas około 2 miesięcy. Po tym czasie będą poproszeni o opisanie przebiegu Akcji i wypełnienie formularza konkursowego, a także przesłanie dokumentacji fotograficznej. Za najlepiej przeprowadzoną akcję – szkoła otrzyma atrakcyjny sprzęt RTV do wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych.


Organizatorzy: 

  • Firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
  • Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Paluch, Poseł na Sejm RP, członkini Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
  • Wsparcia organizacyjnego udzielił Organizatorom Urząd Miasta w Nowym Targu, w szczególności Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Burmistrz Miasta. 

Akcja nie odbyłaby się również bez czynnego zaangażowania młodzieży, dyrektorów szkół oraz zespołów tanecznych (cheerleaders) z okolic Nowego Targu.

Źródło informacji-Artur Guziak-Koordynator projektuO innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły:  

Rozkład jazdy


Noclegi

DW U Tośki 2DW U Tośki 2
Murzasichle / Nocleg
Jedną z wielu atrakcji w domu wczasowym są występy orkiestry góralskiej.
Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.
Restauracja LechaletRestauracja Lechalet
Murzasichle / Restauracja
Legendarna rzekomo włoska knajpa założona przez góralkę po powrocie z Włoch

Warto przeczytać

E-kartki góry