IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Plany dla nowych i starych stacji narciarskich w górach

2015-10-15 //Wstecz
Plany dla nowych i starych stacji narciarskich w górachWraz ze zbliżającym się kolejnym sezonem narciarskim pojawiają się pytania o los tych istniejących ale i tych planowanych, i modernizowanych stacji narciarskich.

Ostatni atak zimy chociaż krótki to przypomniał wszystkim ,że sezon narciarski niebawem wystartuje z całą siłą. Biały puch, który na krótko zaległ na polach, stokach, ulicach pobudził wyobraźnię i oczami wyobraźni wielu już widziało siebie na stoku narciarskim. Jako, że Podhale to kraina położona w dolinie Dunajca, zamknięta do tego z czterech stron świata górskimi pasmami, z których najważniejsze są nasze Tatry będące przy tym najwyższymi polskimi górami pełna jest pięknych krajobrazów, starannie pielęgnowanych tradycji, kuchni, której smak na długo pozostaje w pamięci, a przede wszystkim niezwykłych ludzi. Mieszkańcy Podhala, zwani góralami to ludzie twardzi jak otaczające ich skały, wytrwali i pracowici, a przy tym mocno przywiązani do własnej tradycji i kultury. Przyjazd na narty w polskie góry, to dla wielu miłośników białego szaleństwa nieodzowny element ich stylu życia. Włodarze podhalańskich gmin robią co w ich mocy aby uatrakcyjnić stale unowocześnianą ofertę . Nie wszystko jednak idzie jakby się chciało.

Bania 

Nierzadko „góralska dusza”, która jest uznawana za symbol niezależności i wolności, zwanej tu, na Podhalu „ślebodą” staje się kamieniem u nogi dla tych, co patrząc na otaczające ich góry, widzą w nich miejsce na kolejne zimowe atrakcje. Docierają niestety niepokojące wieści, że oto na naszych oczach upada kolejny ambitny pomysł na budowę dużej stacji narciarskiej w regionie. Z taka opinia wystąpił niedawno burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, który poinformował, że przez sprzeciw grupy mieszkańców maleją szanse na budowę kolejki narciarskiej na górze Jarmuta w Pieninach.

 Szczawnica

Perła Pienin-Szczawnica ma chyba pecha do narciarstwa. W kurorcie działa kolej narciarska na Palenicę , która połączona jest z orczykami na Szafranówce, ale biorąc pod uwagę na to, w jak atrakcyjnym narciarsko terenie położona jest Szczawnica, to jej obecna zimowa oferta jest dalece niewystarczająca. Władze uzdrowiska od kilku lat walczą o rozbudowę Szafranówki i do tego budowę zupełnie nowych stoków na górach Durbaszka i Jarmuta. I chociaż pierwsze dwa pomysły storpedowali urzędnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, którzy zdecydowali, że Szafranówki nie można rozbudować, bo zagrozi to ponoć pewnym szczawnickim mieszkańcom-nietoperzom a kolejna stacja na Durbaszce miałaby już przeszkadzać , warto to zauważyć, że to przypuszczenie-mieszkającym w pobliżu przebiegu trasy - puchaczowi Bubo Bubo. I chociaż nikt poza urzędnikami z RDOS tych ptaków nie widział, to pomysł wybudowania w tym miejscu stacji narciarskiej padł a miasto ma już niemal gotowy plan zagospodarowania dla tej góry. Stacja na Jarmucie z kolei nie może powstać, gdyż nie chcą się na nią zgodzić właściciele działek, po których terenie przebiega środkowa część planowanego stoku. Nie pomogły obietnice inwestora, który zaproponował im udział w wyciągowej spółce lub też korzystną finansowo dzierżawę ich działek, wszystkie te oferty zostały odrzucone. Konkretnych powodów nikt nie zna. Jak to w góracg bywa, padło krótkie ale stanowcze i nieodwołalne nie,bo nie.

Szczawnica 
 

To nieodosobniony przypadek i podobne sytuacje na Podhalu zdarzają się niestety coraz częściej. Jak skrupulatnie podliczono, to ciągu ostatnich kilku lat przez protesty właścicieli ziemi na Podhalu czy w właśnie w Pieninach nie udało się zbudować bądź ponownie otworzyć aż 13 dużych stacji narciarskich. Jeśliby powstały, nasz region miałby niemal 40 km dodatkowych tras dla miłośników szusowania po śniegu.

Kolejny przykład to niestety dotąd nierozwiązana dotąd historia z Gubałówką w tle. Jedna rodzina, bowiem inni właściciele chcą tej trasy, skutecznie uniemożliwia narciarzom korzystanie z tej pięknej góry, z której widoki są jednymi z najpiękniejszych i nadal nikt nie zjeżdża z Gubałówki już od 10 lat. Przez góralskie "nie, bo nie" dla stoków cierpi też Kościelisko, gdyż zamknięto tam wyciągi na Butorowym Wierchu i Salamandrze a także nie pozwolono zbudować nowego na Pitoniówce. Poronin również wpisał się na tę czarną listę zamkniętą trasą na Galicowej Grapie, a Rabka już kolejny rok pozbawiona jest stoku na Maciejowej. Stolica Podhala-i Nowy Targ miał ambitne plany budowy stoku na Dziubasówkach, niestety tu też usłyszano owe nie, bo nie.

Wyciąg w Tatrach 

I chociaż w każdej z tych górskich miejscowości dziś mieszkańcy mogliby sporo zarabiać na narciarzach, prowadząc wypożyczalnie, karczmy, pensjonaty, tym samym ograniczyć bezrobocie, to niestety nie zostało im to dane z powodu takiej a nie innej postawy blokujących te inicjatywy górali.. Szkoda, że nie chcą pójść w ślady swoich ziomków z Białki Tatrzańskiej czy Jurgowa, których to mieszkańcy za sprawą osiągniętego porozumienia cieszą się z napływu zimowych turystów, którzy dają pracę i zarobek. Nie ma tam problemu z budową wyciągów a niemal każdego roku powstaje tam nowa kolejka.

Maciejowa-ski 
 

Nowe wyciągi i trasy narciarskie mają powstać w Zakopanem. Władze miasta obiecują rozbudowę stacji narciarskiej na Harendzie. Na chwilę obecną w ośrodku funkcjonuje jedna kolej krzesełkowa i mniejsze wyciągi orczykowe. Szczęściem spora część mieszkańców tej części Zakopanego popiera nowe inwestycje na Harendzie. Mieszkańcy, ku radości władz miasta, jednoznacznie opowiedzieli się za rozbudową tej trasy. Może nie wszyscy są do końca przekonani o słuszności planowanych prac, ale chociaż ich nie blokują. Harenda obok Polany Szymoszkowej to dwie ostatnie stacje narciarskie wybudowane w samym Zakopanem. Teraz trwają rozmowy o ewentualnej rozbudowie w pierwszej części zbocza Gubałówki.

Maciejowa-ski 
 

Jak potoczą się losy tych i innych projektów czas pokaże, jednak każda zwłoka działa tu na niekorzyść regionu, który traci z tego powodu na atrakcyjności.

Źródło: www.gazetakrakowska.pl


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Rezydencja SienkiewiczówkaRezydencja Sienkiewiczówka
Zakopane / Nocleg
Rezydencja Sienkiewiczówka jest położona w zacisznej części Zakopanego.
Ośrodek Wczasowy STASINDAOśrodek Wczasowy STASINDA
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego w Bukowinie Tatrzańskiej grupy
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Restauracje

Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.

Warto przeczytać

E-kartki góry