IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górskim szlakiem pisarzy, artystów, filozofów

2015-10-14 //Wstecz
Górskim szlakiem pisarzy, artystów, filozofówW górach na przestrzeni wieków natchnienia szukali przedstawiciele wielu środowisk twórczych. Pozostały po nich ślady materialne w ich twórczości, są też wspomnienia, anegdoty.

Góry na całym świecie działają kojąco na ludzki organizm: dotleniają go, wyciszają i odstresowują. Wymuszają na ludziach , że potęgują skupienie, jakiego wymaga wędrówka po trudniejszym szlaku, co bez wątpienia jest metodą na zapomnienie o zostawionych w domu problemach. Ludzie od zawsze lubili aktywny wypoczynek, więc trekking po górach jest doskonałym pomysłem na poprawienie ogólnej kondycji a regularnie odbywane wędrówki wpływają na poprawę kondycji, wytrzymałości organizmu ale też wyzwalają nowe siły nierzadko są też zbawienne dla ludzi twórczych, którzy w górach odnajdywali natchnienie ale i ukojenie. Ich myśli są bardziej uporządkowane a kontakt z żywą przyrodą wpływa pobudzająco.

Skalne Podhale 
 

Wybierając się na szlak "Z widokiem na góry" dotrzemy do znanych miejsc, do których zawitali popularni polscy pisarze. Ten szlak ma to do siebie, że są to pisarze, których łączy jeden istotny szczegół – wszyscy oni zakochani byli w górach i poświęcili im mnóstwo miejsca w swoich utworach.

Na trasie szlaku "Z widokiem na góry" mamy następujące miejscowości:

  • Kasinka Mała – Szczepanówka
Kasinka Mała łączy się z postacią Jana Józefa Szczepańskiego, reportera, eseisty, scenarzysty i tłumacza. Ojciec Szczepańskiego zakupił dom na wsi, w którym jego syn odpoczywał i spotykał się ze  znajomymi. W latach trzydziestych XX wieku wybuchł pożar, niszcząc budynek. Został on jednak odbudowany. Dom jest własnością prywatną inie można go zwiedzać. To wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna.

 W Gorcach-Podhale

 

  • Naprawa-Jalu Kurek
Miejscowość Naprawa stała się rozpoznawalna dzięki osobie poety, prozaika i przedstawiciela "Awangardy Krakowskiej", Jalu Kurka. Niestety, twórczość pisarza nie za bardzo spodobała się mieszkańcom wioski. Jego powieść "Grypa szaleje w Naprawie"już w pierwszych słowach opisywała "niesprawiedliwość przyrody", która stworzyła tę wieś. O ironio - lokalni politycy postanowili złożyć pozew przeciwko Kurkowi o zniesławienie. To wieś położona w dolinie Naprawki w Kotlinie Rabczańskiej, u podnóża Lubonia Małego, na pograniczu Beskidu Makowskiego i Wyspowego. Wieś leży około 4 km na wschód od Jordanowa i 8 km na północ od Rabki-Zdroju.
  • Poręba Wielka – Orkanówka
Z tym miejscem związana jest ciekawa historia znanego przedstawiciela Młodej Polski –pisarza Władysława Orkana. Jest tam nadal dom nazwany jego imieniem – Orkanówka – gdzie niegdyś mieszkał i pracował. Obecnie znajduje się tam muzeum biograficzne poświęcone jego osobie. W domu tym nie tylko powstawały najbardziej znane powieści Orkana, był on również miejscem spotkań. Orkanówkę odwiedzali m.in.Tetmajer, Staff i Makuszyński. Jest to wieś letniskowa w woj. małopolskim, w pow. limanowskim, w gminie Niedźwiedź, leży w Gorcach.

 Podhale

 

  • Ludźmierz-Przerwa Tetmajer
Ludźmierz- to tu urodził się i dorastał Kazimierz Przerw-Tetmajer. Choć dwór, w którym pisarz mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem, już nie istnieje, w pamięci czytelników pisarz zachował się w cyklu nowel pt. "Na skalnym Podhalu". Tetmajer, zafascynowany był górami i folklorem, napisał również epopeję tatrzańską zatytułowaną "Legenda Tatr". Uważany jest za  najpopularniejszego autora ostatniego dziesięciolecia XIX wieku. Ukoronowaniem sławy poety było uwiecznienie go w "Weselu" Wyspiańskiego. Urodził się w 1865 roku. Ludźmierz-to wieś, która leży w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ. 
  • Łopuszna-Tischnerówka
Jest sławna dzięki osobie księdza profesora Józefa Tischnera, poety i filozofa. Przez to miejscowość Łopuszna jest rozpoznawalna na mapie Polski. Właśnie tutaj się urodził, a później zakupił stojącą na Polanie Szumalowej starą bacówkę nazwaną Tischnerówką. Do dziś można ten stary drewniany domek oglądać. We wsi jest Izba Pamięci Ks.Prof. Józefa Tischnera. Ten budynek nosi nazwę Tischnerówki. Onegdaj do Gminnego Ośrodka Kultury dobudowana została drewniana góralska chałupa, która właśnie funkcjonuje jako Izba Pamięci Ks.Prof. Józefa Tischnera. Są tu pamiątki związane z Osobą Księdza, jego ulubione przedmioty, zdjęcia i rękopisy.

 Łopuszna

Na terenie wsi zlokalizowany jest Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. Wzniesiony został w II poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Należy on do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich. To bardzo ciekawy element szlaku architektury drewnianej na Podhalu.

Istnieje zapis mówiący, że Łopuszna została założona w XIV w, za panowania króla Kazimierza III Wielkiego, w dobie ponownego kolonizowania Kotliny Nowotarskiej i należała do dóbr królewskich, czyli tzw. królewszczyzny. Na przestrzeni dziejów wieś odwiedzali i przebywali w niej i konfederaci barscy skupieni wokół gen. Lgockiego i Stanisław Staszic współtwórca Ustawy Rządowej znanej ostatecznie jako Konstytucja 3 Maja, ale i Seweryn Goszczyński, który osiadł tu po upadku powstania listopadowego i stąd wyruszał w Tatry, aby je później opisywać w swoim "Dzienniku podróży do Tatrów"-był również jednym z pierwszych, którzy do literatury polskiej wprowadzili właśnie motywy tatrzańskie. Łopuszna-to wieś w gminie Nowy Targ, leży w powiecie nowotarskim w województwie małopolskim przy drodze wojewódzkiej nr 969 z Nowego Targu do Krościenka.

 Łopuszna

Walory lokalizacyjne wsi biorą się też m.in. stąd, że sama wieś Łopuszna rozlokowała się na wysokości około 560-700 m n.p.m. w otulinie Gorczańskiego Parku a został powołany w 1981r. w celu ochrony tutejszej flory i fauny, przepięknych borów karpackich, a także roślinności alpejskiej i subalpejskiej. Obejmuje on teren o powierzchni 7019 ha, z czego około 93% powierzchni stanowią lasy. W jego zasięgu znajduje się najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m), najwyższym szczytem znajdującym się w granicach parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m). Obejmuje on także dwa duże grzbiety: Turbacz-Kudłoń, Turbacz-Gorc. Te zielone płuca tworzą wspaniały mikroklimat a potok Łopuszanka uatrakcyjnia dodatkowo walory miejscowości, wokół której rozlokowały się liczne agroturystyczne gospodarstwa.


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu. 

 


Źródło - MSIT
Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
Zakopane / Nocleg
Ośrodek jest położony w samym centrum miasta i wszędzie blisko.
Restauracje

Karcma U WróblaKarcma U Wróbla
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
"Karcma u Wróbla" to 80 lat tradycyjnej domowej kuchni.
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!

Warto przeczytać

E-kartki góry