IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kto i dlaczego jedzie w góry

2015-10-08 //Wstecz
Kto i dlaczego jedzie w góryPytanie niby proste ale odpowiedzi zaskoczą niejednego. Co kieruje turystą, który wybrał nasze góry, skąd jest i czego oczekuje?


Przechadzając się podczas wakacji czy podczas weekendów w górach po podhalańskich miastach, wsiach czy szlakach turystycznych widzimy różne twarze, mrowie ludzi. Z rzadka jednak zastanawiamy się skąd na Podtatrze najchętniej przyjeżdżają Ci wszyscy turyści, których nigdy przecież tu nie brakuje. Jak niedawno policzono, to owi turyści, są przede wszystkim dobrze wykształconymi, zamożnymi mieszkańcami dużych miast. Te same badania ujawniły też, że zaledwie jedna trzecia z przyjezdnych turystów w sezonie letnim wybrała się na spacer po górach.Tatry

 

 • Ankieterzy, którzy przepytali około 6 tys. turystów podczas bieżącego i minionego lata na Podhalu, zebrali całkiem pokaźny materiał dla dalszych badań.
 • Pytania dotyczyły prostych spraw, takich jak-jakie wykształcenie mają turyści z kraju i zagranicy wypoczywający latem na naszym Podhalu?
 • Co najbardziej podoba się im podczas pobytu w górach?

 Tatry

Te po raz pierwszy w historii przeprowadzone badania ruchu turystycznego w naszym regionie dały odpowiedzi na te i inne pytania, które całymi latami nurtowały górali żyjących z obsługi turystów. 

Zebrany materiał rzuca całkiem nowe światło na funkcjonujące dotąd na Podhalu teorie odnośnie turystów i tego czym się oni kierują jadąc w góry. Upadł mit, że górale najlepiej zarabiają na warszawiakach. Otóż okazuje się, że wcale mieszkańcy Warszawy i okolic, czyli województwa mazowieckiego nie stanowią dominującej grupy, to raptem 13,7 %, ogółu odpoczywających pod Tatrami. 

Tatry 

Większą liczbę stanowią osoby rodem z Małopolski (19,4 %.) i Śląska (14,4%.). Nasi sąsiedzi z ościennych –południowych województw nie są jednak aż tak jednomyślni w wyborze kierunku, gdyż o ile jednak katowiczanie czy bytomianie kochają Tatry, to jednak już np. ich sąsiedzi z województwa opolskiego wybierają się na wczasy w inne regiony Polski. Z ankiet wynika, że opolanie stanowią zaledwie ułamek wszystkich turystów przyjeżdżających latem w góry- jest ich tylko 2,6% ogółu turystów.

Tatry 

Badania obalają też kolejny mit o tzw. cienkich portfelach gości z kraju, którzy spędzają weekend bądź wakacje w górach. Wbrew narzekaniom wielu górali, na podstawie zebranych informacji wyszło na jaw, że Podhale odwiedzają głównie ludzie, którzy swój stan majątkowy oceniają jako dobry i stanowią aż 87% badanych, a ci, którzy widzą się poniżej średniego stanu posiadania to raptem 13% grupa ankietowanych. Zapewne te wyniki zmienią też przekonanie panujące wśród wielu zakopiańskich właścicieli pensjonatów odnośnie zamożności odwiedzających ich gości. Spośród wszystkich przebadanych prawie połowa z nich, które odpoczywały pod Tatrami w letnich miesiącach tego i minionego roku zamieszkuje na stałe w dużych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, a tam zwykle zarabia się jednak najwięcej.

Tatry 

Przeprowadzone badania pozwalają prowadzącym turystyczne biznesy w górach bardziej realistycznie planować i kształtować swoją działalność, aby po prostu mieć więcej gości. Akcja reklamowa musi być bowiem być dobrze ukierunkowana pod konkretną grupę. To też sygnał, że właściciele pensjonatów muszą cały czas dbać, aby ich dom miał odpowiednio wysoki standard, bo przecież goście przyjeżdżający w Tatry przede wszystkim głównie cenią sobie komfort wypoczynku.

Tatry 

Ciekawie też wygląda aktywność przyjezdnych i może zaskoczyć to, że jedynie 34 procent spośród osób przybywających na Podhale deklaruje, że przyjeżdża tu by iść w góry. Co robią zatem Ci, co nie chodzą po górach? Większa część z gości woli korzystać z różnych innych dostępnych w górach atrakcji, a to np. poszaleć w dyskotekach czy odwiedzać karczmy, gospody, bary. Wielu z turystów wybiera bardziej niż na tatrzańskie szlaki np. termy w Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej ale też nie mniejszym wzięciem cieszy się spływ Dunajcem. Przy okazji wielu z turystów zachwyciło się także pobliskim Jeziorem Czorsztyńskim.

Tatry 

Każdy taki raport, to okazja do wyciągnięcia wniosków, a te są następujące-górale powinni uczyć się języków obcych, w tym głównie niemieckiego. Co dziesiąty turysta jest przecież obcokrajowcem a rok temu było ich tylko 7 %. Najczęściej odwiedzają nas obywatele: 

 • RFN (24,2 %. wszystkich cudzoziemców), 
 • Wielkiej Brytanii (19,7 %), 
 • Austrii (6,6 %) 
 • oraz Słowacji (5,3 %) 
 • i Holandii (4,5 %).

 Zakopane

Górale na poważnie muszą wziąć się za budowę szybkiego połączenia kolejowego pod Tatry, gdyż z każdym rokiem wrasta liczba turystów wybierających podróż pociągiem na wczasy w górach – Ci turyści stanowią już obecnie prawie 8 % przyjezdnych.

Zakopane 
Raport ukazuje co ważne, że Polacy ale nie tylko oni, nadal widzą duży potencjał tkwiący na Podhalu. Został opracowany przez przemyska Pracownię Analiz Społecznych Ipsylon na zamówienie zakopiańskiego posła Andrzeja Guta Mostowego, który jest przewodniczącym sejmowej komisji turystyki. Dokument oparty został na danych Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, którego ankieterzy od czerwca do września w latach 2014 i 2015 przepytali w wybranych miejscowościach Podtatrza w tym w: 
 • Zakopanem, Szczawnicy, 
 • Białce Tatrzańskiej, 
 • Nowym Targu 
 • i Dębnie - ogółem blisko 6 tys. turystów. 
 
Zakopane 
 
 
Opracowano na podstawie informacji dostępnych na stronie www.strefabiznesu.gazetakrakowska.pl

 


 

Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebook - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 

Jacek Grzesiak

 Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Willa MajerczykWilla Majerczyk
Poronin / Nocleg
Willa Majerczyk położona jest w spokojnej i malowniczej okolicy.
Restauracje

Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona

Warto przeczytać

E-kartki góry