IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jak góry to przetrwają

2015-10-07 //Wstecz
Jak góry to przetrwająGóry działają kojąco na organizm: dotleniają, wyciszają. Skupienie, jakiego wymaga wędrówka po trudniejszym szlaku bez wątpienia jest metodą na zapomnienie o zostawionych w domu problemach. Aktywny wypoczynek w górach jest doskonałym pomysłem a regularne wędrówki służą każdemu.

Samorządowcy z Ochotnicy Dolnej realizują projekt "Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców", który narodził się już w 2007 roku. Swój start prace miały w marcu tego roku. Projekt przewiduje, że za blisko 3,5 mln zł powstanie w sumie 140 kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych. Część już istniejących dróg asfaltowych oraz żwirowych ma zostać poszerzona i utwardzona,blisko 40 kilometrów dróg trzeba zbudować będzie od podstaw.Ciężki sprzęt wjechał już na wysokość 1000 metrów nad poziomem morza i czyni swoje. Ponadto projekt zakłada również budowę wież widokowych. Wylewane są w tym celu fundamenty na szczytach: 

 • Lubania, 
 • Magurek, 
 • Suchego Gronia i 
 • Gorca.

 

Gorce - Podhale 

Nowe ścieżki mają być wspólne dla pieszych i rowerzystów,co budzi niepokój jednych i drugich, bo raczej nie gwarantuje pieszym turystom spokojnych spacerów po górach.

Na temat rozpoczętych prac w miejscowych środkach masowego przekazu rozpętała się burza a wokół samego projektu narosło mnóstwo mitów. Pomysłodawcy projektu jednak uspokajają, że przede wszystkim nie buduje się 140 kilometrów ścieżek od nowa. Większość z nich jedynie jest znakowana, na 37 kilometrach poprawiana jest nawierzchnia tak, by mogły z nich korzystać nawet osoby niepełnosprawne. Samorząd za unijne pieniądze chce stworzyć całą sieć ścieżek rowerowych.

Gorce - Podhale 
 

Moda na aktywny wypoczynek stwarza presję związaną z rozwijaniem masowej turystyki, trendem na uprawianie sportu: narciarstwa, kolarstwa górskiego, sportów motorowych.

Musimy sobie jednak radzić z pojawiającymi się pomysłami jak uatrakcyjnić góry, by przyciągały większe rzesze turystów, dla których tworzy się coraz to nowe atrakcje. Problem jest bardzo skomplikowany. Z jednej strony szlaki przebiegają przez wrażliwe ekosystemy, z drugiej jednak góry są jednak również dla ludzi. Na razie pewne jest jedno:góry będą się zmieniać, bo świat nie stoi w miejscu. Pozostaje pytanie, w jaki sposób proces ten będzie przebiegał? Ważne by jednak nie wylewać dziecka z kąpielą.

Gorce - Podhale 
 

Projekt"Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców"realizowany przez gminę Ochotnica Dolna rozpala do czerwoności internautów, mieszkańców, promotorów turystyki czy ekologów. Gdy jedni widzą w projekcie same pozytywy, bo to i ruch turystyczny większy i dochody z tego tytułu również się zwielokrotnią, to obrońcy starego porządku argumentują, że pędzący z góry rowerzyści będą zagrażać turystom pieszym,zaś szerokie drogi staną się dodatkową zachętą dla miłośników motocrossu i quadów. Już teraz tylko podczas jednego weekendu w górach naliczyć ich można tam około pół setki. Kontrowersje budzi też zamysł wybudowania wież widokowych, gdyż zgodnie z projektem na czterech górach, między innymi Lubaniu, są one wznoszone. Na skutek prowadzonych prac budowlanych kopuły szczytów zostały jednak obniżone średnio o pół metra.

Gorce - Podhale 
 

Jak to bywa, przy okazji takich inwestycji są i ujemne skutki tego działania. Gdy 12 sierpnia br. przeprowadzono wizję w terenie i oględziny części budowanych tras oraz miejsca lokalizacji wieży widokowej na Gorcu – w granicach obszaru Natura 2000 Ostoja Gorczańska, to stwierdzono, że wykonane prace wykraczają poza przedstawiony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie w 2012 r. zakres projektu bowiem w projekcie nie planowano m.in. poszerzania szlaków i dróg, ani wycinki drzew i krzewów. Wykonawca i Zleceniodawca prac zobowiązani zostali do uporządkowania terenu po zakończeniu działań oraz rekultywacji przywracającej dawne wartości przyrodnicze terenu objętego pracami. Wskazano ponadto na konieczność wykonania prac rekultywacyjnych pod nadzorem przyrodniczym, likwidacji drogi technologicznej oraz wprowadzenia ograniczeń dla ruchu pojazdów zmotoryzowanych. Skierowany został również wniosek do instytucji nadzoru nad decyzjami o pozwoleniu na budowę o sprawdzenie zgodności wydanych dla projektu pozwoleń na budowę z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody, w szczególności obszarów Natura 2000. Tyle protokół pokontrolny.

Gorce - Podhale 
 

Ekolodzy i miłośnicy nienaruszonej przyrody grzmią i uwrażliwiają opinię publiczną, by uniemożliwić dewastowanie naturalnych bogactw i jak najbardziej ograniczyć zakres prowadzonych prac. Musimy mieć świadomość, że każda, nawet najmniejsza ingerencja w krajobraz jest jak stąpanie po kruchym lodzie. Niezależnie od intencji, jaka przyświeca pomysłodawcom, muszą się liczyć z krytyką.

Czujność jest jak najbardziej na miejscu i warto nieraz powstrzymać zapał lokalnych, czy centralnych gremiów decyzyjnych, bo historia kontrowersyjnych pomysłów na"ulepszanie"gór jest równie stara, jak sama turystyka. O niektórych z tych pomysłów można się było dowiedzieć podczas wystawy zorganizowanej w Zakopanem dla uczczenia sześćdziesiątej rocznicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Gorce-Podhale 
 

Wiadomo stąd np., że jeszcze przed wojną, więc to nie tylko nasze pokolenie jest tak płodne w tym zakresie, narodził się projekt, by z Giewontu uczynić wizerunek odwołujący się do postaci marszałka Piłsudskiego.

Kontrowersyjnym pomysłem zaskoczył ekologów i dyrekcję TPN niedawno minister sportu, który zaproponował, by w okolicach stacji przesiadkowej kolei linowej na Kasprowy Wierch wykopać zbiornik wodny. Jego celem byłoby pomagać w produkcji sztucznego śniegu na potrzeby pobliskich tras narciarskich, a tym samym uczynić z masywu jeszcze prężniej działający ośrodek narciarski.

Wielka Krokiew - Zakopane - Podhale
 

Wielu snuje plany, by Gorce oplecione zostały ścieżkami rowerowymi, aby wybudować jezioro w Dolinie Kościeliskiej. Pomysły uzasadnione, czy też nie, mają jednak tę jedną cechę wspólną. Naruszają status quo. 

Gdy jedni planują drudzy kontrargumentują, to inni organizują imprezy w terenie jaki mają do dyspozycji. Niebawem wystartuje pod spektakularnym tytułem

 • "RAJD GRUBASóW" ,do udziału w którym jak głoszą organizatorzy - (NIE)ZBĘDNA jest SETKA
Oznacza to, że jedynym warunkiem udziału jest przekroczenie wagi stu kilogramów –netto, czyli bez plecaka. Jak zastrzegają się organizatorzy - uczestnicy będą ważeni na starcie. Celem rajdu jest ukazanie, że również ludzie otyli mogą uprawiać sport a imprezę poprowadzi ważący "grubo" ponad sto kilogramów, pomysłodawca i organizator- gospodarz Schroniska PTTK na Kudlaczach.

 Kudłacze

Trasa Rajdu Grubasów liczy sobie ok. 20 km i wiedzie z Lubnia, żółtym szlakiem turystycznym, do Schroniska PTTK na Kudłaczach.

 • Start zaplanowano na 24.10.2015, tj. sobota, godz. 11.00, z boiska w Lubniu.

Udział w "Rajdzie Grubasów" jest bezpłatny. Ponadto wszystkich uczestników rajdu, gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach zapraszają na ognisko
oraz bezpłatny poczęstunek. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość noclegu w schronisku za pół ceny. Jak zastrzegają się organizatorzy rajd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych oraz liczby chętnych.

Osoby zainteresowane udziałem w rajdzie powinny kontaktować się z gospodarzem schroniska: 12 2748995 lub 604 876110. Organizatorzy sugerują aby uczestnicy mieli wyposażenie:

 • wygodne buty;
 • kijki turystyczne;
 • apteczka;
 • prowiant i napoje;
 • pantofle (do schroniska);
 • śpiwór.
Gospodarze Schroniska PTTK na Kudlaczach Agata i Krzysztof Knofliczkowie zapraszają do udziału w imprezie. Szczegóły na stronie www.kudlacze.pttk.pl 

Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebook - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak

 Rozkład jazdy


Noclegi

U ZiomkaU Ziomka
Murzasichle / Nocleg
Zapraszamy serdecznie do naszego ośrodka położonego wśród malowniczych Tatr.
Ośrodek Hotelarski FianOśrodek Hotelarski Fian
Zakopane / Nocleg
Ośrodek Hotelarski Fian zaprasza.
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Restauracje

Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.
Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".

Warto przeczytać

E-kartki góry