IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Przez góry pociągiem na parę

2015-10-06 //Wstecz
Przez góry pociągiem na paręGwiżdżąc i sapiąc, turkocząc i kołysząc pojedzie stary ale jary skład złożony z historycznego parowozu i w retro stylu wagonów. Na uczestników tej pięknej z racji widoków kolejowej po górach eskapady czeka wiele dodatkowych atrakcji.Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na ten przejazd, warto zarezerwować je już teraz.

 

Przejazd po 77-kilometrowym fragmencie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej biegnącej pomiędzy Chabówką i Nowym Sączem, która słusznie uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce - już niebawem. Wyjątkowości trasy dodaje fakt, że większość budynków stacyjnych stoi tam do dziś w nienaruszonym stanie, choć nieco już będąc nadszarpniętym przez czas. Urocze galicyjskie stacyjki wiodą czasem podwójne życie. Ich niewątpliwe zalety wykorzystywane są często na planie filmowym. Dodają mu autentyzmu a same przeżywają na nowo swoje niebanalne znaczenie. Na jednej ze stacji - w Kasinie Wielkiej słynny reżyser filmowy rodem z USA - Steven Spielberg kręcił m.in. fragmenty do nie mniej głośnego niż jego twórca filmu wojennego, opowiadającego o holocauście , to "Lista Schindlera, a nasz Andrzej Wajda umiejscowił tam sceny do swojego równie głośnego co poprzednik- "Katynia".

Retro skład na Podhalu 
 

Poza wspomnianymi- "Listą Schindlera" i "Katyniem" kręcono tam także zdjęcia do takich obrazów, jak m.in.:

  • "Karol. Człowiek, który został papieżem",
  • "Boże skrawki",
  • "Szatan z siódmej klasy" w wersji z 2006 r.

Nowi właściciele zabytkowego i ważnego z punktu widzenia historycznych zmian na kolei budynku podkreślają, że oprócz niecodziennej historii dworzec w Kasinie ma bardzo wiele innych zalet:

  • znajduje się tuż przy stoku narciarskim Śnieżnica,
  • rozpoczyna się przy nim wiele szlaków turystycznych,
  • leży w miejscowości, z której pochodzi nasza mistrzyni olimpijska-Justyna Kowalczyk.

To atuty niezaprzeczalne i gwarantujące, że dawna siedziba stacji kolejowej będzie dalej żyła tym co było jej pierwotnym przeznaczeniem- służyć ludziom.

Retro pociąg na Podhalu 
 

Stacja kolejowa w Kasinie Wielkiej, która to miejscowość leży w samym sercu Beskidu Wyspowego w Małopolsce, została oddana do użytku w 1884 r. Była ona najwyżej położonym przystankiem kolejowym na szlaku słynnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej zbudowanej w latach 1882-85 przez austriackie C.K. Koleje Państwowe.

Stacja Kasina po remoncie odzyskała dawny blask prowincjonalnej galicyjskiej stacyjki, jaką była na przełomie XIX i XX wieku, kiedy stanowiła przystanek na trasie prowadzącej z Czadcy do Husiatyna.

Retro pociąg na Podhalu 
 

Taka lokalizacja pośród urokliwych gór pełnych lasów i potoków powoduje, że miejscowość leżąca mniej więcej w połowie 77-kilometrowego odcinka tej trasy, ciągnącej się z Chabówki do Nowego Sącza jest nadal doskonałą bazę wypadową w góry. Nadal też żywe są liczne wspomnienia z czasów świetności tego pięknego szlaku kolejowego, przy którym stoi ów budynek stacyjny. Pomimo tego, że to jednak już martwy krajobraz kolejowy i obecnie na odcinku tym nie ma żadnego regularnego ruchu kolejowego, to o jego ocalenie walczy zawzięcie Koalicja Kolei Galicyjskiej, której staraniom przyklaskujemy.

Retro pociąg na Podhalu 
 

10.10.2015 po niezwykle malowniczym szlaku kolejowym- tzw. "Kryniczance" pojedzie pociąg retro pod hasłem "Parowozem do Krynicy". Organizatorem przedsięwzięcia jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". Z doniesień kolejarskich wiadomo, że historyczny skład zostanie zestawiony z parowozem Ty42-107 i zabytkowymi wagonami.

Kasina Wielka-Podhale 
 

Cały tabor i obsługę zapewni Skansen taboru kolejowego w Chabówce na Podhalu, który jest partnerem strategicznym projektu. Właśnie w tym skansenie przechowywanych jest wiele ciekawych eksponatów, które po burzliwym żywocie przeszły na zasłużona emeryturę. Z Chabówki w każdy wakacyjny weekend w górach wyruszał na swój okrojony szlak zestaw retro, który cieszył się wielkim wzięciem. Nie mniejszym zainteresowaniem odbijał się tradycyjny, sierpniowy festyn, który gromadził na terenie skansenu rzesze małych i dużych miłośników starej kolei.

 Pociąg retro-Podhale
 
Dzień wcześniej, bo 9 października zostanie natomiast uruchomiony specjalny, również retro pociąg tyle że dla uczniów z sądeckich szkół i będzie to przejazd zamknięty. Powiezie on młodzież z Nowego Sącza do Krynicy Zdroju. Ta niewątpliwie oryginalna lekcja historii, na długo zapadnie w pamięci jego młodych uczestników, którzy nierzadko niewiele wiedzą o wielkiej atrakcji jaką mają w zasięgu ręki. 

Natomiast 10 października przejazd będzie już ogólnodostępny. Odjazd pociągu retro ze stacji Nowy Sącz zaplanowano na 10:00, przyjazd do Krynicy na 13:00. W Krynicy przewidziano dłuższą przerwę umożliwiającą m.in. zwiedzanie głównych atrakcji uzdrowiska. Odjazd nastąpi drogą powrotną o 16:30, a przyjazd do Nowego Sącza przewidziano na godz. 18:52.

Pociąg retro - Podhale 
 

Ten przejazd podobnie jak wszystkie wcześniejsze, jest adresowany do maksymalnie szerokiego grona odbiorców a nie tylko do wąskiego grona entuzjastów kolejnictwa.

Organizatorzy przejazdu chcąc maksymalnie zaspokoić różne gusta osób, które zdecydują się ten weekend w górach przeznaczyć na udział w tej imprezie, w jej programie przewidzieli m.in. występy zespołów muzycznych na żywo, ciepły poczęstunek w ramach biletu, ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami na pokładzie pociągu oraz wiele innych ciekawostek.

  • Bilety na przejazd kosztują 39zł, można rezerwować na stronie projektu lub nabyć w kasie biletowej na dworcu w Nowym Sączu.

 Pociąg retro-Podhale

Nie jest to odosobnione wydarzenie w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". Zrealizowano już przejazdy w relacji Chabówka – Zakopane oraz Chabówka – Mszana Dolna.

Pociąg retro-Podhale 
 

Pociągi przemieszczały się najpiękniejszymi trasami kolejowymi Małopolski. Liczący ponad 70-kilometrów fragment linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych nie tylko w Polsce ale i w Europie. Podobną opinię ma dalsza jego część - szlak z Nowego Sącza do Krynicy Zdrój.

Opracowano z wykorzystaniem doniesień dostępnych na stronie kolejegalicyjskie.pl.


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebook - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak

Zbiórka przed odjazdem pociągu Retro. Parowóz podczas podróży na szlaku. Parowóz-eksponat muzealny. Wagon kolejowy-osobowy, retro.
Wagon kolejowy-osobowy, retro. Skład pociągu Retro podczas jazdy na szlaku. Remont parowozu. Stary parowóz-eksponat.
Kolaż fotografii z parowozami.
Rozkład jazdy


Noclegi

Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Willa MirwaWilla Mirwa
Zakopane / Nocleg
Willa Mirwa zaprasza.
Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
Restauracje

Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.

Warto przeczytać

E-kartki góry