IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Malownicze Gorce dla każdego

2015-10-05 //Wstecz
Malownicze Gorce dla każdegoZ Rabki Zdrój wiedzie kilka ciekawych, łagodnych,atrakcyjnych szlaków turystycznych, w tym na pięknie zlokalizowaną wieżę widokową przy Polczakówce.

 

W odróżnieniu od wielu innych górskich szlaków te w Gorcach poza tym, że są łagodne to do tego niezatłoczone. Ich atrakcyjność jest tym większa, że pod względem trudności - to góry dostępne nawet dla ruchliwego 4-latka.

Gorce-Podhale 
 

Podajemy kilka przykładowych tras na wędrówkę z mniejszym lub większym maluchem:

  • Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna urozmaicona ciekawymi tablicami informacyjnymi – do przejścia w 1-3 godziny, atrakcyjny szlak biegnie przez las, znajduje się zaledwie ok. 20 min. od centrum Rabki a przejdziemy ją spokojnie zarówno z wózkiem, nosidełkiem czy 3-latkiem, a zawsze można chwilę przysiąść i odpocząć albo gdy maluch marudzi zawrócić.
  • z Rabki Zdrój na Maciejową to trasa licząca ok. 5 km- łatwa, czas podejścia dla dorosłego to ok. 1h 45 min., a zejścia - 1h 30 min, prowadzi na nią czerwony szlak, na który z Rabki Zdrój możemy wejść z ulicy Gorczańskiej, początkowo biegnie łagodnie polną drogą z pięknymi widokami i krótko pnie się w górę lasem do górnej stacji wyciągu narciarskiego na Maciejową skąd mamy piękną panoramę, stąd można dotrzeć do urokliwie położonego schroniska na Polanie Przysłop. Przy dobrej pogodzie widać stąd i Tatry, i Beskidy. W schronisku można odpocząć i zjeść ciepły i smaczny posiłek. Wokół kilkanaście stolików na wolnym powietrzu w otoczeniu pięknych drzew.

 

Gorce-Podhale

 

  • z Rabki Zdrój na Piątkową Górę–szlak o dł. ok. 5 km – to również łatwa trasa z czasem wejścia osoby dorosłej - ok. 1h 30 min., zejścia - 1h 15 min., wiedzie żółtym szlakiem z Parku Zdrojowego a po przekroczeniu szosy podchodzimy po zboczu góry Krzywoń skąd rozkoszujemy się wspaniałymi widokami i w końcu przechodzimy przez "zakopiankę", aby dotrzeć do urokliwego źródełka "Pociesznej Wody".
  • W odległości ok. 3 km na północ od centrum Rabki Zdrój, znajduje się wzniesienie o wdzięcznej nazwie-Królewska Góra. Na nim stanęła drewniana wieża widokowa. Jest ona wysoka na ponad 25 m., a rozpościerają się z niej przepiękne widoki. Z najwyższego jej punktu można obejrzeć panoramy górskie - Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr. Wieża jest miejscem ogólnodostępnym i nie pobiera się tu opłat za wejście. Można do niej dotrzeć wybierając niebieski szlak turystyki pieszej, kierując się z ul. Kościuszki w stronę przełęczy między Banią a Grzebieniem albo od strony wyciągu narciarskiego "Polczakówka", znajdującego się w Rabce - Zarytem - wieża jest usytuowana obok jego górnej stacji. Trochę słabo zostało oznakowane podejście pod wieżę, której trzeba dosłownie wypatrywać, gdyż znaki są niedostateczne a brakuje też całkowicie drogowskazów i informacji o odległości w jakiej znajduje się wieża od podążającego w jej kierunku turyście.

Gorce-wieża widokowa-Podhale

W naszej propozycji ciekawych wycieczek podczas weekendu w górach parę razy przewija się nazwa Nie bez przyczyny wspominamy o tym wyjątkowym miejscu jakim jest Park Zdrojowy w Rabce Zdrój. 

Należy on do największych parków na terenie Małopolski. Zaczął powstawać 112 lat temu. Początkowo dominowały w nim drzewa tak charakterystyczne dla flory górskiej i podgórskiej– buki,świerki, modrzewie, sosny. Zachowała się grupa 9 modrzewi – pomników przyrody usytuowana wzdłuż północnej strony ul. Parkowej. Z czasem, w miejsce obumierających drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy co ciekawe wszystkich drzew jakie rosną w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy oraz Azji. Bogactwo gatunków sprawia, ze powietrze w parku nasycone jest zwłaszcza latem – różnorodnymi olejkami eterycznymi i zapachami a jesienią króluje to polskie babie lato. 

Rabka Zdrój-Podhale 
 

To istna orgia zapachowa. Wrażenia po niej zostają na długo w pamięci. Ciekawym jest również poszycie parku, gdyż występują tu m.in. całe kępy kwitnących wiosną fiołków, pierwiosnków, zawilców i od przedwiośnia do pierwszych śniegów – stokrotek. Na licznie tu występujących starych drzewach schronienie znalazło wiele ptaków, a w tym: krukowatych, szpaków, lasów, kwiczołów, dzikich gołębi, sów, kukułek, sikorek i rudzików. Wiele radości dostarczają sympatyczne, czarne wiewiórki, które niemal oswojone biorą orzechy z ręki. Chwila cierpliwości i na wyciągniętą dłoń z przysmakiem już zerka to cudowne zwierzątko, śmiało zbliżając się by pochwycić dar. Życie tętni tu całą dobę, przy odrobinie szczęścia nocą można natknąć się na spacerującego jeża lub przemykającą kunę.


Rabka Zdrój-Podhale

Właściwy Park Zdrojowy rozpoczyna się za murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla Dorosłych obsadzona dorodnymi kasztanowcami aleja dr Jordana. Znajdują się tu: Kawiarnia Parkowa wraz z tarasem i placem zabaw dla dzieci, a w głębi tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych oraz źródło Helena a tam też zabytkowa pompka –kiwajka.

Rabka Zdrój-Podhale

Od północy krawędź parku graniczy z ul. Orkana, a po jej drugiej stronie częściowo w bocznych uliczkach znajdują się sanatoria. Są tu fontanny :-jedna zwana przez rabczan nerką z kaskadą, druga z pojedyńczym gejzerem zbudowana została przed cmentarzem żołnierzy radzieckich z charakterystycznym jego symbolem - dwa działka, usytuowana za styku ulic Orkana i Parkowej. Oba te dwa miejsca w gorące dni oblegane są przez dziatwę i nie tylko a także liczne stworzenia pierzaste, gdzie zażywają one kąpieli.
Rabka Zdrój-Podhale

Granicę parku od wschodniej strony wykreśla ul. Nowy Świat, aby już od południa zamykał go spokojny potok Poniczanka, na którym jest również kilka uroczych kaskad. Centralna część parku to szeroka, widokowa, dwupasmowa aleja a na licznie znajdujących się tam wygodnych ławkach można spotkać wielu opalających się ludzi- to strefa słoneczna, prowadzi ona do placyku, przy którym w 2002 roku ustawiono pomnik Jana Pawła II, papieża – turysty. Tablica jaką tam ustawiono przedstawia tzw.szlak papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, który tam się też rozpoczyna.

Park Zdrojowy-Rabka Zdrój - Podhale


Najdłuższa i biegnąca równolegle do ul. Orkana od szpitala kardiologicznego do ul. Nowy Świat na wysokości odremontowanego kina „Śnieżka”, jest tzw. „czarna aleja”, która cieszy się dużą popularnością wśród spacerowiczów. Place zabaw posiadają boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnię samochodzików dla dzieci, korty tenisowe, huśtawki, drabinki do wspinania dla maluchów, piaskownice i szereg innych atrakcji. Cały teren jest można rzec dziecio-bezpieczny, gdyż jego podłoże stanowi miękka wykładzina, na wzór gąbki i zetknięcie z nią jest mało odczuwalne dla zatraconego w zabawie malca. Teren oświetlony jest zasilanymi solarnie lampami, przez co nie ma zagrożenia dla przebywających tu osób. Wesołe kolory, zapach kwitnących roślin, delikatny powiew otaczających to miejsce drzew a także dające się słyszeć ptasie trele uzupełniają obrazu tego idealnego do bezpiecznej i beztroskiej zabawy miejsca. Rodzice, opiekunowie mają do dyspozycji zadaszone tarasy, gdzie mogą w spokoju raczyć się widokiem roześmianych dzieci a także prowadzić konwersację.

Park Zdrojowy-Rabka Zdrój-Podhale

Jak na rasowy park przystało, ma rabczański Park Zdrojowy swoje strefy słońca i strefy cienia, część urządzoną i słabo zagospodarowaną- zachowano skarpę nad Poniczanką porośniętą wiekowymi sosnami i bujnym poszyciem. Na części starych drzew widać już upływ czasu. Swój mikroklimat park zawdzięcza m.in. tym, że jest zasilany tlenem także przez sąsiednie tereny zielone i las na górze Krzywoń od południa oraz otaczające go ogrody i parki sanatoryjne.

W parku jest wiele bocznych, zacisznych alejek, miejsc, zadaszonych altanek z drewnianym podestem, a równo ułożone z kostki brukowej alejki wyśmienicie nadają się do spacerów. Liczne ławki umożliwiają częsty odpoczynek aby nabrać sił a także rozkoszować się widokiem bujnej zieleni i wsłuchać się czasem w ptasi śpiew. To również wspaniałe miejsce dla młodych sympatyków czterech kółek, którzy mocą swoich mięśni napędzają wehikuł, mknąc przed siebie.


Park Zdrojowy-Rabka Zdrój - Podhale

Odrestaurowany i oddany we władanie Gości oraz Rabczan Park Zdrojowy jest wspaniałym miejscem do wypoczynku. W dolnej jego części, przy pawilonie uzdrowiskowym zlokalizowana jest trzecia fontanna z charakterystycznymi słonikami, podświetlana wieczorem, jest niezwykle atrakcyjnym uzupełnieniem tego uroczego miejsca. Zlokalizowana nieopodal muszla koncertowa na 800 osób, to miejsce festynów, zabaw, imprez plenerowych a także estrada, na której toczy się bujne życie kulturalne. Mnogość atrakcji Parku Zdrojowego jest olbrzymia, żądni aktywności a także spokoju znajdą tu zawsze coś dla siebie. W dniu 1 czerwca 1996 roku, jako dowód uznania za pracę na rzecz dzieci, podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Rabka-Zdrój otrzymała zaszczytny tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Tytuł ten został Rabce przyznany zgodnie przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego.

Opracowano z wykorzystaniem informacji dostępnych na MSIT.


Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
Restauracje

Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,

Warto przeczytać

E-kartki góry