IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Jazz Camping Kalatówki finiszuje

2015-10-03 //Wstecz
Jazz Camping Kalatówki finiszujeOstatni moment, by w klimatycznym hotelu Kalatówki, w Zakopanem zawitać na końcówkę XIX Jazz Camping.

Plejada polskich jazzmanów w liczbie ponad czterdziestu jazzmanów bierze udział w XIX już edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. W dniach 28 września aż do 3 października grają w górach tej klasy artyści, jak:  

 • Zbigniew Namysłowski, 
 • Jerzy Muniak, 
 • Robert Majewski, 
 • Sławek Jaskułka, 
 • Jacek Kochan, 
 • Jerzy Bartz, 
 • Tomasz Pruchnicki. 

 Jazz Camping Kalatówki

 

Coraz bardziej przychylamy się stwierdzeniu słynnego polskiego jazzmana, Andrzeja Dąbrowskiego, że „Jazz narodził się w Tatrach a nie w jakimś Nowym Orleanie”.

Na półmetku trwającego w Tatrach XIX Festiwalu Jazz Camping Kalatówki, muzycy jazzowi spotkali się na wielkim jam session z góralami. Połączenie muzyki góralskiej i jazzu to unikat na skale światową.
I to tylko tu, na Kalatówkach. Zarówno jazzmanów jak i górali łączy zamiłowanie do muzykowania, improwizacji i czerpanie radości z grania. I tę właśnie pasję mieli okazję obserwować licznie zgromadzeni melomani, którzy wybrali się w środowy wieczór na Kalatówki.

Czwartkowy jam to zarówno popisy młodego ambitnego pokolenia muzyków- w tym roku są to studenci z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wspomagani przez uznanych artystów średniego powodzenia pod dyskretnym prowadzeniem przez liderów- Zbigniewa Namysłowskiego i Janusza Muniaka.

Zapraszamy na  sobotnie muzykowanie na Kalatówki:

Sobota 3 października 2015 - Galowy Koncert Finałowy na Kalatówkach- godz. 20:00 koncert biletowany

Więcej informacji: 18 20636 44,www.kalatowki.pl

A jak dotrzeć na Kalatówki ? 

 • z Zakopanego trzeba dojechać komunikacją lokalną/taksówką do Kuźnic, 
 • z Kuźnic pieszo - ok. 20 minut kamienistą drogą leśną do hotelu (znaki turystyczne niebieskie - szlak na Giewont). Odległość Kuźnice-Kalatówki-1720m 
Nie ma możliwości wjazdu do Kuźnic ani na Kalatówki własnym samochodem. 
 • Patronat honorowy: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. 
 • Impreza pod Patronatem Burmistrza Miasta Zakopanego.
 • Projekt dofinansowano ze środków miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego”.
 • Patronami medialnymi festiwalu są TVP Kraków , Gazeta Krakowska oraz Tygodnik Podhalański. Współpraca redakcyjna- RMF Classic.
 • Sponsorzy: Grupa Żywiec S.A., Spółka Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty”, Karczma Szymaszkowa, Flora Caffé 

Aby sięgnąć początków imprezy, należy cofnąć się w czasie do 1959r., kiedy zawitała tu elita artystycznego świata między innymi Krzysztof Komeda, Roman Polański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Karewicz, Andrzej Trzaskowski czy Grażyna Hase. W nieciekawych latach 50., jazz był jak brama do świata wolności przez co nie cieszył się sympatią ówczesnych władz kraju. Szczęśliwie w 1997r. doszło do reaktywacji imprezy i Jazz Camping stał się rozpoznawalnym festiwalem muzycznym, który na stałe gości w kalendarium atrakcji kulturalnych Zakopanego.

Podczas zeszłorocznej imprezy jazzowej przypadło 20-lecie projektu "Namysłowski i Górale" i sobotni koncert galowy nawiązywał właśnie do tego wydarzenia.

Wówczas niemal pięćdziesięciu jazzmanów zjechało w Tatry, aby wziąć udział w XVIII edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Od 29 września aż do 5 października 2014 zagrali w górach tej klasy artyści, co Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdzer, Sławek Jaskułke, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski i wielu innych.

W zamyśle pomysłodawców Jazz Camping ma nie być typową imprezą muzyczną z zaplanowaną listą utworów i wykonawców: tu liczy się spontaniczne, wspólne muzykowanie podczas wieczornych jam sessions, które przeplatane są rozmowami o muzyce i dyskusjami z licznie zgromadzoną publicznością.

Jazz Campin Kalatówki 2015 - Podhale 
 

Podczas bieżącego Jazz Camping udział w nim wzięło ponad 40 muzyków jazzowych, którzy odwiedzą w tym roku Kalatówki-swoją obecność w Jazz Campingu potwierdzili tacy znani i uznani muzycy jak: Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Robert Majewski, Sławek Jaskułka, Marian Pawlik, Jacek Kochan, Wiesław Wysocki, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski. W debiutanckim występie podczas tegorocznej imprezy pokazała się grupa wybitnych studentów na kierunku "Jazz i muzyka estradowa" Akademii Muzycznej we Wrocławiu prowadzonych przez znakomitego saksofonistę, Tomasza Pruchnickiego.

Jazz Camping Kalatówki-Podhale 
 

Jak tradycja campingu nakazuje-zwieńczeniem imprezy będzie galowy, zarazem finałowy koncert, który odbędzie się w sobotę 3 października o godz. 20.00w Hotelu na Kalatówkach, w którym wezmą udział wszyscy uczestniczący w imprezie muzycy.

"Jazz i góry do siebie pasują" – często powtarza Zbigniew Namysłowski, dyrektor muzyczny festiwalu i zarazem uczestnik wszystkich Jazz Campingów od 1959 roku. Niewątpliwą atrakcją imprezy jest nie tylko wspaniały jazz, ale też piękne jesienne tatrzańskie pejzaże rozpościerające się z ogromnych okien Hotelu na Kalatówkach. Jesienna pogoda zachęca do wędrówek po Tatrach by wieczorem uczestniczyć wraz z rzeszą melomanów w wieczornych koncertach.

Program XIX Jazz Campingu Kalatówki 2015

 • 28 września 2015- Inauguracja Jazz Campingu
 • 29 września 2015- Jam session na Kalatówkach
 • 30 października 2015- Jam session z góralami na Kalatówkach
 • 1 października 2015- Jam session na Kalatówkach
 • 2 października 2015- Jam session na Kalatówkach
 • 3 października 2015- Galowy Koncert Finałowy na Kalatówkach
 • 4 października 2015- zakończenie imprezy, wyjazdy


Jeśli zatem wybór Wasz padł na góry, bo kochacie się w przestrzeniach na wysokości, powiewie górskiego wiatru i dobrej zabawie przy niezwykłej muzyce, to wspaniale, bo jedno jest pewne, nuda Wam tu nie zagrozi. Bez względu, czy świeci słonko, czy pada deszcz, to w górach zawsze co robić jest. Skorzystajcie z naszego przewodnika, który podpowiada jak atrakcyjnie spędzić te kilka dni w górach, aby potem wieczorem zasiąść w klimatycznej Sali na Kalatówkach i oddać się muzycznym brzmieniom. Rozpoczynający się pierwszy październikowy weekend w górach oprócz Jazz Camping Kalatówki zapowiada się pogodowo wspaniale.

Tatry 
 

Mottem każdego weekendu w górach jest, że góry są tylko dla rozważnych.
W wyższych partiach Tatr na znacznych odcinkach szlaków mogą już panować trudne warunki ze śniegiem włącznie.

Trzeba pamiętać, że istnieje obowiązek wynajęcia licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego przez grupy wędrujące po Tatrach. Obowiązek taki obejmuje wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz szkołach ponadgimnazjalnych.

Nadal niezmiennie najpopularniejszymi szlakami wybieranymi nie tylko przez szkolne wycieczki w Tatrach są te do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej i Strążyskiej. Bardziej ambitni chętnie odwiedzają też Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich, lecz to wymaga odpowiedniego przygotowania na większy wysiłek.

Tatry-Morskie Oko 
 

Do dyspozycji są jeszcze przepiękne Gorce, Pieniny oraz pasmo Babiogórskie, które nie mniej atrakcyjne turystycznie, jednak aż takiego zagęszczenia turystami nie odnotowują. Szczególnie bogata baza turystyczna Gorców, z licznie występującymi tu schroniskami, bacówkami, obozami dostępnymi dla wędrujących turystów zachwyca na tle innych nie tylko pięknem przyrody ale i o wiele spokojniejszymi szlakami.

Gorce-Podhale

Poza spacerami można też w ciekawej, bo górskiej scenerii skorzystać z bogatej oferty występujących tu basenów termalnych, których liczba stale rośnie. Ostatnim takim nabytkiem jest Gorący Potok w Szaflarach koło Nowego Targu, który kusi oryginalnością mocno odbiegającą od znanego nam schematu występującego w aqua parkach. Do już istniejących w Bańskiej Niżnej, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Zakopanem jest leżący niemal na peryferiach Nowego Targu nowoczesny obiekt, który zadowolić powinien każdego turystę. Będąc na Podhalu warto porównać ich ofertę.

autor-LeszekTusnio-Jam_Session 
 

Miłośnicy niezwykłych widoków zapewne nie odpuszczą sobie pobytu na głównym tarasie widokowym polskich Tatr, czyli pobytu na Kasprowym Wierchu. Nadal nieliczni tylko wiedzą, chociaż informacji o tym jest sporo, że z kolejki na ten szczyt można korzystać bez potrzeby odstania w innej kolejce, która tradycyjnie ustawia się do kasy biletowej na Kasprowy. Biletomaty oraz aplikacje internetowe dostępne na stronie PKL umożliwiają bezstresowy zakup biletu uprawniającego na swobodny wjazd i zjazd tak na Kasprowy Wierch jak i na inne szczyty, które pozostają w gestii PKL.

autor-Maciej Cichomski-zdjecie-zbiorowe-muzykow 2014 
 

Dojazd na weekend w góry jeśli jest dobrze zaplanowany i optymalnie dobraną trasą, to wcale nie musi być utrapieniem.

W góry wiedzie wiele dróg tak samochodowych ale i kolejowych też. Niezmiennie kierowcom przypominamy, że przy większym natężeniu ruchu korki tworzą się gdzie kończy się dwupasmowa droga. Kolejne utrudnienia mogą czekać przed kolejnymi światłami .Kierowcom wybierającym się na Podhale proponujemy więc objazdy od Nowego Targu albo przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską albo też przez Czarny Dunajec i Chochołów. W samym Zakopanem warto zaś dla zdrowia samochód zostawić przy hotelu i po mieście poruszać się pieszo.

Zaostrzone ostatnio przepisy o ruchu drogowym owocują m.in. tym, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego ustawia na drogach nowe fotoradary. W Małopolsce to 25 punktów, w których kierowcy, po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości zostanie wykonane zdjęcie. Najnowszy małopolski fotoradar stanął kilka dni temu w Nowym Targ w dzielnicy Niwa, czyli miejscu gdzie miejscowość przecina ruchliwa "zakopianka''

W Hotelu Kalatówki Jazz Camping 
  

Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.Opracowano z wykorzystaniem informacji udostępnionych przez Biuro Hotelu Górskiego Kalatówki -Karolina Radziejewska
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracje

Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!

Warto przeczytać

E-kartki góry