IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Czas na grzyby w górach

2015-10-01 //Wstecz
Czas na grzyby w górachJesień tradycyjnie kojarzy się wielu z nas zbieraniem grzybów, które zazwyczaj obficie występują w górskich lasach. Czasem jednak natura płata figla, i buty można zedrzeć i oczy wypatrzeć, a grzyba nie znaleźć. Podpowiadamy gdzie w górach mogą być.
 
Chodzą ludzie po lesie i wpatrują się w ściółkę w nadziei, że spoza mchu wyjrzy prawdziwek, koźlak lub chociaż podgrzybek. A tu jak na złość nie ma nic. Coś tam, gdzieś tam odosobnione przypadki są i owszem, ale o wysypie grzybów na Podhalu raczej mówić nie można. Wygląda na to, że upały zupełnie wysuszyły grzybnie i rok jest słaby. Z grzybami to różnie bywa, nawet w mokre lata ta sytuacja powtarza się co 3-4 lata. Specyfiką grzybni jest to, że, jako organizm żywy, potrzebuje jednak odpoczynku po okresie intensywnego owocowania i teraz właśnie chyba jednak nastał ten czas.
Podhale

Wyschnięta grzybnia, aby się odbudować, potrzebuje, co najmniej od 10 do 14 dni w zależności od jej rodzaju. Te najbardziej pożądane grzyby borowikowate, jak maślaki, podgrzybki, borowiki, czy koźlarze, potrzebują więcej wilgoci i czasu, bo mają grubszy miąższ. Wcześniej pojawiają się grzyby blaszkowate, ale są to niestety głównie trujące muchomory - sromotnikowy oraz jadowity.Póki co na drzewach króluje tarnina-doskonały owoc na zimowe nalewki.

Ciężką dla grzybów i ich wielbicieli sytuację na Podhalu, w Pieninach poprawić może padający przez dłuższy czas drobny deszcz. Najpierw musi on jednak rozmiękczyć gliniastą glebę w górach. Ta podczas suszy zrobiła się twarda niczym beton. Przy gwałtownym opadzie deszcz po niej zwyczajnie spływa. W lepszej sytuacji pod tym względem są lasy i grzybiarze na płaskich terenach, gdzie gleby są piaszczyste. Ale i tam na nadmiar grzybów raczej liczyć póki co jeszcze nie można. Ostatnio mieliśmy w górach i okolicach sporo deszczu, który ożywił nie tylko górskie potoki ale też zasilił w wilgoć lasy i pola. Sytuacja zatem nie wygląda już tak dramatycznie i z wolna można  zaplanować wypad na weekend w góry na grzybobranie. Tym bardziej, że synoptycy uspokajają, iż na grzyby jeszcze się doczekamy, bowiem nie prognozują szybkiego nadejścia zimy, a temperatura z 0 st. nocą raczej grzybni nie zaszkodzi.

Podhale-jesienią 
 

Bardziej jednak niecierpliwi wybiorą łatwiejszy sposób zdobycia grzybów i zakupią je na targu, Ale tej jesieni ich cena może być nawet dwukrotnie wyższa niż rok temu. Powód jest oczywisty, grzybów po prostu w lasach jest jak na lekarstwo.

Powoli jednak w tatrzańskich i nie tylko lasach pojawiają się miłośnicy grzybów. Trzeba jednak pamiętać, że kogo w lesie napotkają strażnicy TPN, to zamiast z grzybami wróci do domu z mandatem. 

Podhale-jesienią 
 • Na terenie parków narodowych, w tym w TPN nie wolno zbierać grzybów, borówek etc. Przyłapani na tym procederze niech nie liczą na pobłażliwość strażników i muszą liczyć się z mandatem nawet w wysokości do 500 złotych. 
Dla tych, którzy lubią grzyby – niekoniecznie chcą je jednak zbierać, tylko jeść - pozostają tradycyjne miejsca handlu nimi, jak np. targ pod Gubałówką, gdzie można zakupić ten delikates. Z kupnem jest jednak problem, nie mamy pewności na co trafimy. Każdy kto kupi grzyby na targowisku, nie będzie miał pewności, czy nie są trujące, ale zawsze może udać się do stacji sanepidu i zbadać poczynione zakupy. Gorzej, gdy już zjedliśmy jak się okaże trującego grzyba. Te wysuszone, zawieszone na sznurkach oraz tzw. marynaty mogą wprowadzić niejednego w błąd, jeśli co gorsza zbieraczem okazał się kiepski znawca przedmiotu. Należy zawsze po takim posiłku obserwować swoje ciało. Jeżeli pojawią się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, to znaczy, że coś jest nie w porządku. Dary lasu można dostać nie tylko pod Gubałówką a Tatry to nie Krupówki. Tu obowiązują pewne zdroworozsądkowe zasady. Ich przestrzeganie może okazać się dla nas zbawienne.
 
 
Podhale-jesienią 

Gdzie jednak iść na grzyby, bo to przecież spacer na świeżym, górskim powietrzu, a my szczęśliwie zjechaliśmy dajmy na to na weekend w góry? 

 1. Pierwszą taką lokalizacją są lasy w Witowie, gdzie najczęściej zbierane są podgrzybki i rydze.
 2. W Zakopanem grzybów można szukać na Gubałówce i jest to obszar nienależący do TPN, i spokojnie można je tu zbierać, ale jest to jednak miejsce intensywnie odwiedzane, więc chcąc coś znaleźć należy wyruszyć wcześnie rano, bo inaczej zostaną nam się same "papierzaki".
 3. Kolejne centrum grzybobrania w okolicy,to Czarny Dunajec, gdzie znajduje się jeden z największych kompleksów leśnych Podhala i można tutaj znaleźć sporo różnych grzybów.Górskie lasy mają tę jednak specyfikę, że z racji mocno zróżnicowanego terenu i w tym przypadku również ze względu na dużą powierzchnię, wyjątkowo łatwo jest się tu zgubić.
 4. Nie mniej atrakcyjną lokalizacją pełną grzybów są czyste ekologicznie, zlokalizowane z dala od miast - Gorczańskie lasy, a na poszukiwania tu można wybrać się z kilku stron, bo i od Nowego Targu, Rabki Zdrój, Łopusznej, lub też Ochotnicy Górnej. Należy jednak pamiętać, że znajduje się tutaj Gorczański Park Narodowy, gdzie jak już wspominaliśmy-zbieranie grzybów jest zabronione. Czytajmy tabliczki informacyjne, aby uniknąć przykrego spotkania ze strażą Parku.
Podhale-jesienią

Na koniec ważna uwaga-grzybiarzu, pamiętaj, że: 
 • grzyby z rurkami są najsmaczniejsze i najbardziej poszukiwane przez grzybiarzy. Wśród nich nie ma śmiertelnie trujących,
 • zbieranie grzybów z blaszkami wymaga większej wiedzy i dużej ostrożności. Są bowiem wśród nich grzyby niebezpieczne dla zdrowia ale i śmiertelnie trujące. Większość z nich ma blaszki o białym zabarwieniu, niezmieniającym się w okresie wegetacji,
 • w razie zdiagnozowania u siebie lub u naszych bliskich objawów zatrucia grzybami, należy zgłaszać się do: 
 • Kliniki Toksykologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 
 • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera na os. Złotej Jesieni w Krakowie 
 • bądź do najbliższej placówki medycznej. 
Nie wszystko co rośnie w lesie i pachnie grzybem jest akurat tym, co byśmy chcieli spożyć. Każdy rozsądny grzybiarz nie zabiera, jeśli nie jest pewien tego po co sięga, a poza tym wspiera się atlasami grzybów dostępnymi również online. 
Opracowano na podstawie doniesień medialnych.

Poczytaj ponadto,gdyż:
 • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
 • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.          

   


Przejrzyj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

 • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu.
 • Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na facebooku - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
 
Jacek Grzesiak

 Rozkład jazdy


Noclegi

Willa BystryWilla Bystry
Zakopane / Nocleg
Stylowa zakopiańska willa.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Restauracje

Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.

Warto przeczytać

E-kartki góry