IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górskie szlaki pachnące ziołami

2015-09-28 //Wstecz
Górskie szlaki pachnące ziołamiGórski szlak polecany miłośnikom zdrowego żywienia, osobom pragnącym odprężenia, zainteresowanych medycyną naturalną opartą o ziołowe dziedzictwo, jak również rodzinom z dziećmi szukających wyciszenia i kontaktu z naturą.

Moda na ekologiczne wakacje trwa w najlepsze. Mieszkańcy miast, będąc zmuszonym ograniczyć swoje kontakty z przyrodą do krótkich spacerów po miejskich parkach, szukają możliwości spędzania wolnego czasu w naturalnym otoczeniu, z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Takie możliwości znajdą na nowym szlaku turystycznym nazwanym"Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami". Znalazły się na nim 22 gospodarstwa agroturystyczne, które specjalizują się m.in. w uprawie ziół. Tu turyści, oprócz rozkoszowania się urokami wsi, mają też możliwość zasmakowania w daniach regionalnych i nalewkach przygotowywanych przede wszystkim na bazie roślin leczniczych. Większość z tych gospodarstw ma także bogatą ofertę z zakresu zabiegów odnowy biologicznej, opierających się na kuracjach ziołowych – w tym kąpielach oraz aromaterapii.

Szlaki Małopolski 
 

Przydomowe ogrody ziołowe to podstawowy element wszystkich obiektów znajdujących się na tym nowym szlaku. Ich właściciele prowadzą regionalną kuchnię, w której wykorzystują rośliny lecznicze a także wyprodukowane przez siebie w warunkach ekologicznych warzywa i owoce. Zebrane z czystych ekologicznie pól i łąk zioła wykorzystywane są m.in. do robienia nalewek, likierów i konfitur, są suszone, układane są z nich efektowne bukiety, a także służą do produkcji syropów np. przeciwkaszlowych. Pobyt w takim miejscu, to nie tylko możliwość skosztowania wyhodowanych tu produktów ale turyści mogą przejść atrakcyjne szkolenie, dotyczące wykorzystania ziół w życiu codziennym, ale też nawet nauczyć się czerpać z nich energię. Odpowiednio wyedukowani właściciele gospodarstw proponują ofertę odnowy biologicznej na bazie zabiegów ziołowych a wszystko to przy czynnym wsparciu Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Mapa Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami 
 

Wszystkie obiekty z listy"Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami" zlokalizowane są w miejscach, gwarantujących z jednej strony dogodny dojazd, a z drugiej – zapewniają spokój oraz ciszę, ponieważ leżą zazwyczaj na skraju urokliwych wiosek i pod lasem.

 Czarownia w Górach

Osoby, które je prowadzą pasjonują się nie tylko tematyką ekologii oraz ziół, ale także upowszechniają, bo kultywują tradycje i obyczaje regionu. W wielu z tych obiektów można poznać m.in. tajniki rękodzieła .

 Willa JASNA

Te o wielkim znaczeniu obiekty nowego szlaku znajdują się w południowej i wschodniej Małopolsce, ale najwięcej ich jest w pasie od Pienin po Beskid Sądecki oraz Niski. Opiekę nad nimi sprawuje Sądecka Organizacja Turystyczna, która jest pomysłodawcą i realizatorem projektu.

Małopolska-powiaty 
 

Przydomowe ogrody ziołowe stanowią niezwykłą bazę, z której ich właściciele czerpią niezbędne składniki do prowadzenia domowej i regionalnej kuchni z wykorzystaniem wyhodowanych ziół.

AKIKO-Wieś Pachnąca Ziołami

Do programu Gospodarstw agroturystycznych Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami zostały wybrane tylko te, które spełniały ostre wymagania i dlatego spośród tysięcy obiektów wiejskich położonych w Małopolsce wybrano te najodpowiedniejsze.

 CYRLA-Chata Górska

Ich właściciele odbyli specjalne szkolenia, dzięki którym posiadają bogatą wiedzę w zakresie uprawy ziół, ich właściwości oraz wykorzystywania w kuchni czy kosmetyce. Wszystkie te obiekty znajdujące się na szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami zostały ponadto skategoryzowane, co zapewnia turystom odpowiedni standard wypoczynku.

Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami

Te 22 gospodarstwa agroturystyczne , które koniec końców znalazły się na szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami znajduje się w południowej części Małopolski pomiędzy Nowym Targiem, Nowym Sączem i Krynicą Zdrój, jak również w Małopolsce wschodniej, a mianowicie pomiędzy Limanową i Tarnowem.

W opracowaniu wykorzystano materiały dostępne na stronie www.malopolskie.pl


  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak

 

 
 

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Pensjonat Willa DziubasPensjonat Willa Dziubas
Białka Tatrzańska / Nocleg
Jeżeli pragniecie spędzić urlop wśród pięknej przyrody.
Restauracje

KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni

Warto przeczytać

E-kartki góry