IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Po jesienne słońce w góry

2015-09-25 //Wstecz
Po jesienne słońce w góryNie trzeba być w Tatrach, żeby móc się nimi cieszyć, lepiej być dalej i móc podziwiać je z oddali, cieszyć się przy tym swobodą jazdy na rowerze. Pokonywanie górskich szlaków w Gorcach, Pieninach, jest czymś pięknym.

Niebawem początek października a temperatury nadal powyżej (+) 20 stopni i prawdziwie jesienne słońce.Dla wielu turystów to najpiękniejsza pora roku. Nie bez racji. Przyroda bowiem olśniewa swoją gamą barw, będzie usiłować mocno zaistnieć w naszej świadomości czerwieniącymi się bukami, żółknącymi brzozami, czy brązowiejącymi klonami. Jesienne, pełne słońca dni czekają na turystów. Teraz każdy weekend w górach jest doskonałą okazją, by Ci co urlopy mają już niestety za sobą, mogli nadal cieszyć się pięknem naszych gór. To właśnie czas jesieni jest najlepszym na piesze wyprawy w góry. Z jednej strony na szlakach jest znacznie mniej osób niż np. w wakacje. Z drugiej to właśnie jesienią Tatry, Gorce, Pieniny są najpiękniejsze i mienią się tysiącami barw, a przeważnie właśnie ta pora roku na Podhalu jest jeśli chodzi o pogodę najbardziej stabilna. Niebawem na południe Małopolski zawita tak długo oczekiwana Złota Polska Jesień i nadal będzie ciepło i słonecznie. Prognozy pogody przewidują, że będzie ciepło i słonecznie.

Gorce 
 

Zapraszamy w przepiękne górskie plenery, gdzie o tej porze roku poza tym, że jest bajecznie, to do tego pusto wręcz. Poza tradycyjnymi górskimi szlakami mamy też góralskie morze, które rozlokowało się pośród gór, lasów, łąk z pięknymi Pieninami w tle.

Gorce - Podhale 
 

Przy tak sprzyjającej aurze namawiamy na kilka jesiennych ciekawych wycieczek w górskich plenerach a do dyspozycji są między innymi te z:

  • Nowego Tagu jedziemy wzdłuż Dunajca do nieodległej Łopusznej i odbijamy na południe, w dolinę Białki - dużej, górskiej rzeki zasilającej Dunajec. Tu też podziwiamy jej niezwykły przełom pod Nową Białą. Znajdujemy się już na terenie polskiego Spiszu, dawnej części wielkich Węgier, krainy o bogatej historii i specyficznym, odmiennym od podhalańskiego folklorze. Przemieszczając się po wysokim brzegu Jeziora Czorsztyńskiego dojeżdżamy do niewielkiej Niedzicy, gdzie góruje nad okolicą pięknie zachowany zamek.

 Pieniny

  •  Niedzicy do Szczawnicy ok.30 km

Jadąc tym razem wzdłuż samego Dunajca, który po tegorocznym lecie jest zaledwie wspomnieniem groźnego potoku - mijamy Sromowce Wyżne, Średnie, a w Sromowcach Niżnych zatrzymać się możemy przy pawilonie informacyjnym Pienińskiego Parku Narodowego. Tam podziwiać można widok na Trzy Korony, a w pawilonie - plastyczny model Pienin i Przełomu Dunajca. Tu nowym podwieszanym mostem przejeżdżamy przez symboliczną obecnie granicę na słowacki brzeg rzeki do Czerwonego Klasztoru. To najciekawsza część trasy - dostępna jest tylko dla pieszych i rowerów zwana Drogą Pienińską. Ten wąski trakt wydarty został skałom i prowadzi wzdłuż całego przełomu Dunajca. Te widoki z dookoła stromymi wapiennymi skałami, z kępkami osobliwych roślin przenoszą nas w zupełnie inną rzeczywistość. Nieliczni obecnie turyści przesiadują na obecnych jeszcze tratwach.

Pieniny 
 

  • Szczawnicy do Rytra ok-55 km pojedziemy tzw. zielonym przełomem Dunajca, który jest zarazem najdłuższym etapem z proponowanych przez nas wycieczek. Tu rzeka wbija się między Beskid Sądecki i pasmo Lubania. I chociaż nie ma tu skalistych ścian, to porośnięte buczynami stoki robią nie mniej ciekawe wrażenie. Z głównej szosy wiszącym mostem przeprawimy się na prawy brzeg, aby przesmyknąć się dróżkami wśród oryginalnie ukwieconych chałup wsi Tylmanowa. Obiad spożyć można w słynącym ze śliwowicy Łącku. Podróż przebiega pośród sadów do Gołkowic, następnie zostawiamy Dunajec i ciekawym podjazdem przecinamy podnóże Beskidu Sądeckiego.

 Pieniny

Jeżeli więc zdecydowaliśmy się zatrzymać jakieś 50 km przed zakopcem, na Podhalu – to mamy tu właśnie Gorce – niezwykle fantastyczne, prawdziwie dzikie tereny. W tym rejonie nie ma praktycznie utwardzonych dróg, a są tylko szlaki, trakty, przede wszystkim piesze, ale też część z nich oznakowana jest jako rowerowe. Ich wielką zaletą jest to, że są bardzo oryginalne, żywiołowe i naturalnie ułożone. Powstały samoistnie i są po prostu dzikie. A z tych Gorców jest widok na dalekie Tatry i to jaki.

Gorce - Podhale 
 

Tak samo okolice Szczawnicy, bo Pieniny to przecież świetne tereny dla amatorów kolarstwa górskiego – a to dzięki licznym szlakom rowerowym, którymi możemy przemierzać Małe Pieniny (czerwony szlak: Szczawnica - Durbaszka - Jaworki), a także wyjechać, aż na główny grzbiet beskidzkiego Pasma Radziejowej, (czarny szlak: dolina Sopotnickiego Potoku - Czeremcha - Przehyba). Tutejsze szlaki rowerowe umożliwiają dojazd aż- do Piwnicznej Zdroju (szlak zielony: Jaworki - rezerwat Biała Woda - przełęcz Rozdziela - Szczob - Obidza - Wielki Rogacz - Niemcowa - Kosarzyska - Piwniczna).

Pieniny 
 

W samej Szczawnicy, dla urzeczywistnienia naszych podróżniczych ambicji mamy do dyspozycji następujące wypożyczalnie rowerów:

1) ul. Szalaya 5a,

2) ul. Szalaya 54,

3) ul. Szalaya 56,

4) ul. Jaworki 18,

5) ul. Pienińska 3a (parking w Pieninach),

6) ul. Pienińska 6,

7) ul. Pienińska 13,

8) ul. Nad Grajcarkiem 51,

9) ul. Groń 3,

10) ul. Główna 24,

11) ul. Główna 28,

12) ul. Ogrodowa 18a.

Szczawnica-Grajcarek

Pieszo, na nogach lub też rowerze, tudzież na tratwie z flisakiem albo stateczkiem-możliwości urozmaiconego wypoczynku jest sporo, a wszędzie tu blisko, dojazd dogodny, a teren obfituje w liczne gospody, karczmy, gdzie zawsze można się smacznie i zdrowo posilić.

  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

W opracowaniu wykorzystano materiały z MSIT
Jacek Grzesiak 
 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat BacaPensjonat Baca
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego.
Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego kurortu wypoczynkowego.
Dom Wczasowy TulipanDom Wczasowy Tulipan
Zakopane / Nocleg
Dom Wczasowy„Tulipan”znajduje się w spokojnej i cichej dzielnicy Zakopanego.
Restauracje

Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni
Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Cafe HelenkaCafe Helenka
Szczawnica / Restauracja
Usytuowana w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska, na placu Dietla.

Warto przeczytać

E-kartki góry