IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pełna adrenaliny nocna impreza odbyła się w górach

2015-09-24 //Wstecz
Pełna adrenaliny nocna impreza odbyła się w górachMiniony weekend w górach upłynął pod znakiem pełnej adrenaliny rywalizacji, gdy w nocnej scenerii na stokach Harendy rywalizowano między sobą w ramach rozgrywanego tam Joy Ride.

Nocny zjazd rowerowy zakończył w Zakopanem ostatni tegoroczny Joy Ride.

Podczas jedynej takiej imprezy w Polsce, podczas której zawodnicy ściągają się po trasie z przyczepionymi do kasków czołówkami - ponad 200 zjazdowców zmierzyło się w równoległym slalomie rowerowym jak również szybkim zjeździe ze stoku Harenda.Całe pełne emocji wydarzenie rozpoczęło się już w piątek od widowiskowej konkurencji Karcher Dual Slalom. Tym razem 68 zawodników i 9 zawodniczek parami walczyło o przejście do kolejnego etapu, a finalnie o miejsce na pudle. Tradycji stało się zadość i jak podczas każdej edycji Karcher Dual Slalom tak i obecny był pełen niespodzianek.

 Autor Julita Chudko

Wysoki poziom uczestników spowodowała, że większość pojedynków była niezwykle wyrównana, a tylko mały błąd jednego z zawodników decydował o jego przegranej lub wygranej. Ekstremalna forma zawodów sprawia, że niestety nie obyło się również bez upadków. Opanowanie, doświadczenie ale i wielka ambicja sprawiły, że nawet podczas zdecydowanie najpoważniejszego upadku jaki zaliczyła Hania Kurek z Zakopanego, która po pokonaniu małej skoczni straciła równowagę i z wielką prędkością uderzyła o ziemię, to jak na zaprawioną w bojach góralkę przystało podniosła się, zrobiła głęboki oddech otrzepała kurz i dojechała do mety.

Autor-Julita Chudko 
 

Nie tylko zawodnicy borykali się z trudnościami imprezy ale również Bracia Figo Fagot, którzy byli zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy i dali koncert w Klubie Dworzec Tatrzański. Starli się oni z przeciwnościami losu, gdy sprzęt dwukrotnie raczył odmówić im posłuszeństwa. Usterki szczęśliwie udało się jednak szybko naprawić, a koncert tym samym przeszedł do legendy zakopiańskiego życia nocnego.

Po nocnej, piątkowej rozgrzewce nadszedł czas na zjazd rowerowy, czyli tak zwany downhill. Na dobrze sobie znanej trasie zawodnicy po raz dziewiąty ścigali się przy świetle dziennym o przejście do nocnych finałów. Rywalizacja była zacięta, wiele trudności sprawiała trasa, która była wymagająca, a było mokro, błotniście i przez to szybko.

Jak co roku tak i obecnie zaraz po zakończeniu eliminacji odbyły się dwa konkursy, które tradycyjnie cieszą się największa sympatią widzów.

Pierwszy z nich to zjazd w przebraniu, podczas którego 13’stu zawodników pokonało całą trasę w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach. Pojawiła się Madonna, Obelix, Smok Wawelski, św. Mikołaj oraz Diabeł poganiany przez Księdza i Ministranta. Odwołujące się do kościelnych klimatów trio wygrało nagrodę główną.

Następnie widzowie zostali zaproszeni na ostatnią skocznię, gdzie odbył się "whip contest", czyli konkurs na najlepszy skok rowerowy. Tu w odstępie zaledwie kilkunastu sekund zawodnicy skakali jeden za drugim. Każdy przeleciał co najmniej 10 metrów, ale laur zwycięstwa przypadł Łukaszowi Wojtasowi, który wykonał najbardziej stylowy trik.


Wraz z zapadnięciem zmierzchu, o 19:00 ruszyły tym razem nocne zjazdy trasą Harendy. Pomimo dużego doświadczenia spora część zawodników była jednak kompletnie przerażona wizją zjazdu błotnistą trasą przez las widząc, gdy widoczność jest delikatnie mówiąc mała i widząc tylko to, co znajduje się dwa metry przed nimi. Wszyscy stanęli na starcie, bowiem nieodłączną częścią sportów ekstremlanych jest właśnie dokonywanie „niemożliwego”. Wszyscy zakwalifikowani zawodnicy zmierzyli się z finałowym zjazdem pokonując trasę w 2 minuty 30 sekund, pędząc między drzewami z prędkością 50 kilometrów na godzinę. Swój prymat nad pozostałymi wykazał jeden z najlepszych zawodników Polsce – Grzegorz Wincenciak z czasem 2 minuty 14 sekund a tylko o sekundę gorszy w kategorii młodzików był 16’sto letni Sebastian Macura. Niemałą niespodziankę tego wieczoru sprawił Igor Wypiór, który zwyciężył w kategorii Kadet osiągając czas 2:29, mając zaledwie 13 lat.

Autor Julita Chudko 
 

Całość uświetniła wyjątkowa uroczystość jaką było rozdanie nagród zwycięskim uczestnikom ostatniej tegorocznej edycji zawodów Joy Ride, a która zakończyła zawody ponad godzinnym wręczaniem trofeów. Łącznie zostało wywołanych na podium ponad 150 osób.

  • Przyjaciele Eventu
  • Sponsorzy: Maxxis, Fox, Kärcher
  • Partnerzy: ZEW, Niedzica.pl, Bikepoint.pl
  • Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Rowerowe Podhale, Polish 4 x Open

Partnerzy medialni: Magazyn bike, Tygodnik Podhalański, Polska na Rowerowy, Giga Sport, Podhale24,Dh-zone.com, Downhill24, Extreme Sport Channel,Freestyle.pl,Mtb.pl, Radio Eska, Informator Turystyczny Infogram


Materiał udostępnił Mateusz Mróz

  • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 Jacek Grzesiak
 
 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Śpiący RycerzHotel Śpiący Rycerz
Zakopane / Nocleg
Hotel Śpiący Rycerz położony jest u podnóża Giewontu.
Apart-Center Ogrody GórskieApart-Center Ogrody Górskie
Zakopane / Nocleg
Apart-Center Ogrody Górskie zaprasza.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Restauracje

Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce
Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry