IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Elita polskich muzyków jazzowych wystąpi w górach

2015-09-23 //Wstecz
Elita polskich muzyków jazzowych wystąpi w górachJazz Camping to nietypowa impreza muzyczna- tu liczy się spontaniczne, wspólne muzykowanie podczas wieczornych jam sessions, które przeplatane są rozmowami o muzyce i dyskusjami z licznie zgromadzoną publicznością.

Plejada polskich jazzmanów w liczbie ponad czterdziestu jazzmanów zjedzie i tym razem na przełomie września i października w Tatry, aby wziąć udział w XIX już edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. W dniach 28 września aż do 3 października zagrają w górach tej klasy artyści, jak: 

 • Zbigniew Namysłowski, 
 • Jerzy Muniak, 
 • Robert Majewski, 
 • Sławek Jaskułka, 
 • Jacek Kochan, 
 • Jerzy Bartz, 
 • Tomasz Pruchnicki. 

 Jazz Camping Kalatówki

Muzycy staną też do muzycznej rywalizacji z góralami.

Aby sięgnąć początków imprezy, należy cofnąć się w czasie do 1959r., kiedy zawitała tu elita artystycznego świata między innymi Krzysztof Komeda, Roman Polański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Karewicz, Andrzej Trzaskowski czy Grażyna Hase. W nieciekawych latach 50., jazz był jak brama do świata wolności przez co nie cieszył się sympatią ówczesnych władz kraju. Szczęśliwie w 1997r. doszło do reaktywacji imprezy i Jazz Camping stał się rozpoznawalnym festiwalem muzycznym, który na stałe gości w kalendarium atrakcji kulturalnych Zakopanego.

Podczas zeszłorocznej imprezy jazzowej przypadło 20-lecie projektu "Namysłowski i Górale" i sobotni koncert galowy nawiązywał właśnie do tego wydarzenia.

Wówczas niemal pięćdziesięciu jazzmanów zjechało w Tatry, aby wziąć udział w XVIII edycji festiwalu Jazz Camping Kalatówki. Od 29 września aż do 5 października 2014 zagrali w górach tej klasy artyści, co Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdzer, Sławek Jaskułke, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski i wielu innych.

W zamyśle pomysłodawców Jazz Camping ma nie być typową imprezą muzyczną z zaplanowaną listą utworów i wykonawców: tu liczy się spontaniczne, wspólne muzykowanie podczas wieczornych jam sessions, które przeplatane są rozmowami o muzyce i dyskusjami z licznie zgromadzoną publicznością.

Jazz Campin Kalatówki 2015 - Podhale 
 

Podczas bieżącego Jazz Camping udział w nim weźmie ponad 40 muzyków jazzowych, którzy odwiedzą w tym roku Kalatówki-swoją obecność w Jazz Campingu potwierdzili tacy znani i uznani muzycy jak: Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Robert Majewski, Sławek Jaskułka, Marian Pawlik, Jacek Kochan, Wiesław Wysocki, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski. W debiutanckim występie podczas tegorocznej imprezy zobaczymy grupę wybitnych studentów na kierunku „Jazz i muzyka estradowa” Akademii Muzycznej we Wrocławiu prowadzonych przez znakomitego saksofonistę, Tomasza Pruchnickiego.

Jazz Camping Kalatówki-Podhale 
 

28 i 29 września oraz 1 i 2 października organizatorzy zapraszają na tradycyjne, codzienne wieczorne jam sessions od godziny 20:00 do późnych godzin nocnych. Środa (1 października) to wspólne muzykowanie jazzmanów i kapeli góralskiej, które rokrocznie gromadzi ogromną rzeszę melomanów.

Jak tradycja campingu nakazuje-zwieńczeniem imprezy będzie galowy, zarazem finałowy koncert, który odbędzie się w sobotę 3 października o godz. 20.00w Hotelu na Kalatówkach, w którym wezmą udział wszyscy uczestniczący w imprezie muzycy.

"Jazz i góry do siebie pasują" – często powtarza Zbigniew Namysłowski, dyrektor muzyczny festiwalu i zarazem uczestnik wszystkich Jazz Campingów od 1959 roku. Niewątpliwą atrakcją imprezy jest nie tylko wspaniały jazz, ale też piękne jesienne tatrzańskie pejzaże rozpościerające się z ogromnych okien Hotelu na Kalatówkach. Jesienna pogoda zachęca do wędrówek po Tatrach by wieczorem uczestniczyć wraz z rzeszą melomanów w wieczornych koncertach.

Program XIX Jazz Campingu Kalatówki 2015

 • 28 września 2015- Inauguracja Jazz Campingu
 • 29 września 2015- Jam session na Kalatówkach
 • 30 października 2015- Jam session z góralami na Kalatówkach
 • 1 października 2015- Jam session na Kalatówkach
 • 2 października 2015- Jam session na Kalatówkach
 • 3 października 2015- Galowy Koncert Finałowy na Kalatówkach
 • 4 października 2015- zakończenie imprezy, wyjazdy


Jeśli zatem wybór Wasz padł na góry, bo kochacie się w przestrzeniach na wysokości, powiewie górskiego wiatru i dobrej zabawie przy niezwykłej muzyce, to wspaniale, bo jedno jest pewne, nuda Wam tu nie zagrozi. Bez względu, czy świeci słonko, czy pada deszcz, to w górach zawsze co robić jest. Skorzystajcie z naszego przewodnika, który podpowiada jak atrakcyjnie spędzić te kilka dni w górach, aby potem wieczorem zasiąść w klimatycznej Sali na Kalatówkach i oddać się muzycznym brzmieniom. Rozpoczynający się w ostatni wrześniowy weekend w górach Jazz Camping wspaniale wpisuje się w te jesienne klimaty w Tatrach.

Tatry 
 

Mottem każdego weekendu w górach jest, że góry są tylko dla rozważnych.
W wyższych partiach Tatr na znacznych odcinkach szlaków mogą już panować trudne warunki ze śniegiem włącznie.

Trzeba pamiętać, że istnieje obowiązek wynajęcia licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego przez grupy wędrujące po Tatrach. Obowiązek taki obejmuje wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz szkołach ponadgimnazjalnych.

Nadal niezmiennie najpopularniejszymi szlakami wybieranymi nie tylko przez szkolne wycieczki w Tatrach są te do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej i Strążyskiej. Bardziej ambitni chętnie odwiedzają też Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich, lecz to wymaga odpowiedniego przygotowania na większy wysiłek.

Tatry-Morskie Oko 
 

Do dyspozycji są jeszcze przepiękne Gorce, Pieniny oraz pasmo Babiogórskie, które nie mniej atrakcyjne turystycznie, jednak aż takiego zagęszczenia turystami nie odnotowują. Szczególnie bogata baza turystyczna Gorców, z licznie występującymi tu schroniskami, bacówkami, obozami dostępnymi dla wędrujących turystów zachwyca na tle innych nie tylko pięknem przyrody ale i o wiele spokojniejszymi szlakami.

Poza spacerami można też w ciekawej, bo górskiej scenerii skorzystać z bogatej oferty występujących tu basenów termalnych, których liczba stale rośnie. Ostatnim takim nabytkiem jest Gorący Potok w Szaflarach koło Nowego Targu, który kusi oryginalnością mocno odbiegającą od znanego nam schematu występującego w aqua parkach. Do już istniejących w Bańskiej Niżnej, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Zakopanem jest leżący niemal na peryferiach Nowego Targu nowoczesny obiekt, który zadowolić powinien każdego turystę. Będąc na Podhalu warto porównać ich ofertę.

autor-LeszekTusnio-Jam_Session 
 

Miłośnicy niezwykłych widoków zapewne nie odpuszczą sobie pobytu na głównym tarasie widokowym polskich Tatr, czyli pobytu na Kasprowym Wierchu. Nadal nieliczni tylko wiedzą, chociaż informacji o tym jest sporo, że z kolejki na ten szczyt można korzystać bez potrzeby odstania w innej kolejce, która tradycyjnie ustawia się do kasy biletowej na Kasprowy. Biletomaty oraz aplikacje internetowe dostępne na stronie PKL umożliwiają bezstresowy zakup biletu uprawniającego na swobodny wjazd i zjazd tak na Kasprowy Wierch jak i na inne szczyty, które pozostają w gestii PKL.

autor-Maciej Cichomski-zdjecie-zbiorowe-muzykow 2014 
 

Dojazd w góry, jeśli jest dobrze zaplanowany optymalnie dobraną trasą wcale nie musi być utrapieniem.

W góry wiedzie wiele dróg tak samochodowych ale i kolejowych też. Niezmiennie kierowcom przypominamy, że przy większym natężeniu ruchu korki tworzą się gdzie kończy się dwupasmowa droga. Kolejne utrudnienia mogą czekać przed kolejnymi światłami .Kierowcom wybierającym się na Podhale proponujemy więc objazdy od Nowego Targu albo przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską albo też przez Czarny Dunajec i Chochołów. W samym Zakopanem warto zaś dla zdrowia samochód zostawić przy hotelu i po mieście poruszać się pieszo.

Zaostrzone ostatnio przepisy o ruchu drogowym owocują m.in. tym, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego ustawia na drogach nowe fotoradary. W Małopolsce to 25 punktów, w których kierowcy, po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości zostanie wykonane zdjęcie. Najnowszy małopolski fotoradar stanął kilka dni temu w Nowym Targ w dzielnicy Niwa, czyli miejscu gdzie miejscowość przecina ruchliwa "zakopianka''

W Hotelu Kalatówki Jazz Camping 
 

 

 • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.Opracowano z wykorzystaniem informacji udostępnionych przez Biuro Hotelu Górskiego Kalatówki -Karolina Radziejewska
Jacek Grzesiak

 Rozkład jazdy


Noclegi

Pod TatramiPod Tatrami
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego domu wypoczynkowego "Pod Tatrami".
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Pensjonat Willa SzarotkaPensjonat Willa Szarotka
Kluszkowce / Nocleg
Nasz Pensjonat oferuje Państwu 75 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 - osob
Restauracje

Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.

Warto przeczytać

E-kartki góry