IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Niepewne losy górskiego szlaku kolejowego

2015-09-22 //Wstecz
Niepewne losy górskiego szlaku kolejowegoPo niedawnych doniesieniach medialnych wiadomo już , że linią kolejową Chabówka-Nowy Sącz pociągami retro możemy już nie pojechać. Jeden z najpiękniejszych górskich szlaków kolejowych jest w poważnych opałach.

 

Niestety już z początkiem września zaczęły się pojawiać pierwsze, chociaż nieoficjalne jeszcze, ale wzbudzające jednak niepokój informacje o poważnych problemach z przejezdnością linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Pogorszenie stanu technicznego tej linii nie było niespodzianką, bo jej parametry pogarszały się systematycznie od wielu lat, a remontowana nie była. Ta wiadomość, że linia jest poważnie zagrożona zasmuciła wielu, bowiem na linii Chabówka-Nowy Sącz jeździły wakacyjne ale i zimowe pociągi retro.

 Retro skałd - Podhale

Cały projekt tych wakacyjnych wojaży na linii Chabówka-Nowy Sącz opierał się na zaplanowanych w tym czasie wielu przejazdach w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Na linii Chabówka-Nowy Sącz Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaplanowało m.in.:jesienny przejazd "Parowozem przez Małopolskę".

 • Na linii Chabówka-Nowy Sącz liczni miłośnicy kolejnictwa z całego świata regularnie zamawiają przejazdy zabytkowym taborem.
 • Licznie kręcono tu  kolejowe sceny do filmów krajowych i zagranicznych (Lista Schindlera).

Najgorzej oceniono istniejący stan techniczny na odcinku Kasina Wielka-Marcinkowice i Polskie Linie Kolejowe tymczasowo tylko udzieliły zgody na uruchamianie wcześniej zaplanowanych przejazdów na skróconym odcinku Chabówka – Kasina Wielka.Ten stan rzeczy wymusiłzmiany na organizatorze przejazdów w kursowaniu pociągów w ramach "Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej".

Skład retro - Podhale 
 
 • Zaplanowane na 26 i 27 września przejazdy pociągami retro "Weekend pod parą" zostały skrócone do odcinka Chabówka – Kasina Wielka.
 • Z kolei pociąg "Zielona Szkoła" wyruszający 9 października zostanie uruchomiony tylko na trasie Nowy Sącz – Krynica Zdrój.
 • Ponadto zaplanowany na 11 listopada "Pociąg Wolności" musiał zostać odwołany,
 • ale 10 października zostanie uruchomiony dodatkowy pociąg "Parowozem do Krynicy" na trasie Nowy Sącz – Krynica.
 • Również organizacja zaplanowanego na 10 października pociągu "Parowozem przez Małopolskę 2015"również stanęła pod dużym znakiem zapytania i 21 września zapadnie ostateczne stanowisko dotyczące organizacji tego pociągu.

 Retro pociąg-Podhale

Jak w każdym biznesie tak i tu potrzebne są nakłady. Dla podniesienia zyskowności linii potrzebne jest większe zainteresowanie tą trasą również ze strony innych przewoźników, bo poza PKP Cargo S.A. nie widać tu innych podmiotów, co w prosty sposób przekłada się na bilans kosztów i korzyści. Wyasygnowane na ten cel środki przez zarządcę tej infrastruktury są jednak dalece niewystarczające, aby objąć swym zakresem linię o niewielkim przecież natężeniu ruchu tak sezonowego jak i turystycznego.

Chabówka Skansen kolejowy-Podhale 
 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. czynią jednak starania o pozyskanie finansowania z innych źródeł na wykonanie niezbędnych prac, pozwalających na dalsze użytkowanie linii. Co się stanie, gdy tych środków jednak zabraknie, bo przypadku braku możliwości uzyskania dofinansowania w najbliższym czasie, w trosce o bezpieczeństwo - PLK będzie zmuszona odmówić zgody na przejazd pociągów pasażerskich linią Chabówka – Nowy Sącz.

 
 Skład retro-Podhale

Jak nieoficjalnie wiadomo zakres niezbędnych prac jest dość spory, a wymiany wymagają m. in. podkłady w liczbie około 6 tys. sztuk. Orientacyjny koszt remontu, który pozwoli na bezpieczne użytkowanie trasy i udostępnienie jej pociągom, szacuje się na 2 mln złotych. Województwo małopolskie już wydało tylko w tym roku 200 tys. złotych na promocję organizacji przejazdów retro, które teraz są zagrożone, gdyż linia w każdym momencie może zostać zamknięta. Zainteresowania tą trasą nie przejawiają inni przewoźnicy, a to przecież niekorzystnie przekłada się na bilans kosztów i korzyści. Polskie Linie Kolejowe poszukują środków na wykonanie niezbędnych prac. Jeśli jednak pieniądze się nie znajdą, co też trzeba brać pod uwagę, to linia z historyczną tradycją zniknie z realnej mapy kolejowych wycieczek. A tylko w tym roku historyczną trasę Nowy Sącz-Chabówka przejechało 17 tys. turystów a zapytania o indywidualne przejazdy są nieustannie zgłaszane.

 Retro pociąg-Podhale

Czy warto inwestować w starą zamiast pomyśleć o budowie nowej linii? To ważkie pytanie w kalkulowaniu ewentualnych kosztów. Przyjaciele istnienia stałego połączenia kolejowego na trasie Chabówka-Nowy Sącz nie zasypiają gruszek w popiele, a jeden z czołowych polityków regionu -Senator Stanisław Hodorowicz, od początku angażuje się w tą sprawę. To niewątpliwa perełka naszego regionu. Nie można pozwolić na jej stratę. Niektórzy i słusznie obawiają się, że po zamknięciu linii tory zostaną rozebrane przez złomiarzy. A to oznacza już całkowite unicestwienie historycznego szlaku na trasie Chabówka- Nowy Sącz.

Pociąg retro-Podhale 
 

Liczy się każda inicjatywa, każdy głos i pomysł, aby powstrzymać postępującą destrukcję szlaku. Lokalne społeczności, samorządy, organizacje pozarządowe muszą wykazać się dalekowzrocznością i odpowiedzialnością w działaniu, by wspólnymi siłami wesprzeć dalsze istnienie historycznej trasy. Liczy się też wsparcie nas, zwykłych miłośników tej historycznej i zasłużonej dla kraju linii. To, że jest atrakcyjna świadczy niemałe zainteresowanie kolejnymi przejazdami po malowniczym szlaku. Weekendy w górach w każde wakacje urozmaicał realny rozkład jazdy składów retro. Miałoby tego zabraknąć?

Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych, w tym:
 1. http://kolejegalicyjskie.pl.
 2. http://limanowa.in
 3. www.gazetakrakowska.pl

 • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
 
 Jacek Grzesiak
 


Rozkład jazdy


Noclegi

Leśne ZaciszeLeśne Zacisze
Murzasichle / Nocleg
Las, górski potok, cisza, miła domowa atmosfera.
Hotel Góralski RajHotel Góralski Raj
Nowy Targ / Nocleg
Hotel został wybudowany w 2004 roku w wysuniętym na północ zakątku Nowego Ta
Dom Wczasowy U ANUOŁKADom Wczasowy U ANUOŁKA
Murzasichle / Nocleg
Góralskie Wczasy U Aniołka. Zapraszamy!
Restauracje

Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.

Warto przeczytać

E-kartki góry