IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zmiany na polsko-słowackim pograniczu

2015-09-17 //Wstecz
Zmiany na polsko-słowackim pograniczuSąsiedztwo nie musi zaraz oznaczać kłopotów i waśni. Polsko-słowackie pogranicze pełne jest niezwykłych turystycznych atrakcji po obu stronach gór. Dostęp do nich zwiększa się z roku na rok.

Region Podhala i przyległego Spiszu oraz Orawy to obszary wielkim potencjale-nieustannie atrakcyjne i perspektywiczne dla rozwoju turystyki. Wielowiekowa kultura tego położonego na pograniczu dawnej I Rzeczpospolitej i Królestwa Węgier pozostawiła na tych terenach szereg pięknych i niepowtarzalnych obiektów tak z zakresu kultury materialnej, jak chociażby zaczynając od zamków Dunajec czy Niedzica poprzez dworki i zagrody aż do pięknych obiektów sakralnych jak wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO -kościół w Dębnie czy ten Orawce. To również przez te górskie regiony prowadzą słynne szlaki Papieskie Jana Pawła II.

Pieniny-przed wyjazdem na rowerowy szlak 
 

Jest to również jeden z najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych obszarów przyrodniczych Polski od niebotycznych Tatr przez zielone Pieniny aż po urozmaicone krajobrazowo pasma Beskidów: Gorców, Beskidu Żywieckiego czy Sądeckiego. Ten obszar okolony jest aż czterema Parkami Narodowymi (Tatrzańskim, Babiogórskim, Gorczańskim i Pienińskim), które chronią niepowtarzalne dziedzictwo przyrodnicze tego regionu ale i wymagają odpowiedniego zarządzani i przystosowania do ruchu turystycznego. Wyjątkowy i niepowtarzalny jest w skali całej Europy przełom Dunajca, ponadto ślady górnictwa żelaza w Tatrach czy kopalnia złota w Szczawnicy. Tu również historia Ziemi zapisana jest w odsłonięciach skał takich jak skałka Rogoźnicka czy "Kamienne Księgi”"w Wąwozie Homole, a unikatowe torfowiska z Borem na Czerwonem w Nowym Targu, stanowią bogactwo tego regionu. 

Te wspaniałe walory przyrodnicze są z powodzeniem wykorzystywane w nowych rodzajach turystyki jak np. geoturystyka czy turystyka uzdrowiskowa ale i coraz bardziej popularne jak turystyka:  

 • rowerowa, 
 • biegowa 
 • a także spacerowa z kijkami- Nordic Walking. 

Wykorzystywanie posiadanego bogactwa ma tu długą tradycję. Nie obejmuje ono też tylko jednego państwa, gdyż doskonale wpisuje się w ten schemat inicjatywa Euroregionu Tatry. Do tego podjęto kolejną transgraniczną inicjatywę o nazwie Eurovelo. To idea wspólnego szlaku z grubsza zwanego rowerowym, który przebiegałoby od strony słowackiej aż do Starego Sącza. Ma zostać poprowadzony w malowniczej krajobrazowo dolinie Popradu, tak aby ścieżki rowerowe nie były skupione na uczęszczanych trasach samochodowych.

Trasa rowerowa-Nowy Targ-Podhale 
 

Budowane w myśl tego projektu ścieżki rowerowe pomiędzy Polską a Słowacją mają połączyć m.in. specjalne kładki. Jedną z nich pomiędzy Żegiestowem a Sulinem jest oddano do użytku. Kolejne powstawać będą w: 

 •  Miliku, 
 • Andrzejówce 
 • i Wierchomli.

Na Eurovelo jednak cały plan budowy ścieżek się nie kończy. Złożono już specjalną tzw. fiszkę do projektów transgranicznych. Z chwilą akceptacji projektu- na pograniczu polsko-słowackim powstanie dodatkowo aż 170 km tras rowerowych. Po stronie polskiej mają one przebiegać przez: 

 • Krynicę, 
 • Muszynę, 
 • Piwniczną, 
 • Rytro, 
 • Stary Sącz ,
 • i Szczawnicę.

 

 Nowy Targ-Podhale

Co istotne, trasy rowerowe wykorzystywane będą nie tylko do jazdy na rowerze. Będą one służyć też do biegania a zimą do narciarstwa biegowego. Wraz z nimi pojawi się także całe zaplecze turystyczne. Dla utrzymania należytej funkcjonalności tych obiektów, powstaną m.in. wypożyczalnie rowerów, miejsca rekreacyjne i punkty gastronomiczne. Ścieżki do swoich sportowych celów wykorzystywać będą mogli zarówno turyści jak i okoliczni mieszkańcy. Obserwując już te oddane na szlaku Nowy Targ – Sucha Hora można z pewnością stwierdzić, że nie będą one świecić pustkami, tym bardziej, że ciągle jest moda na zdrowy i aktywny styl życia. Ta liczba osób korzystających z nieustannie poszerzanej sportowo-turystycznej infrastruktury stale wzrasta. Widzimy co się dzieje np. w Szczawnicy i na innych terenach rekreacyjnych.

Trasa rowerowa Nowy Targ-Czarny Dunajec-Podhale 
 

Planowane przedsięwzięcie jest dosyć kosztownym, gdyż projekt na budowę 170 km tras rowerowych opiewa na kwotę 12 mln złotych. Czy uzyska akceptację, dowiemy się jednak dopiero na początku przyszłego roku. • Więcej o walorach opisywanych miejsc oraz innych atrakcjach z gór dowiesz się czytając nasze artykuły: 

Podhale Przewodnik

Podhale Noclegi

Podhale Restauracje

Góry zdjęcia

 

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po górach.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy. 

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


 

Opracowano na podstawie doniesień medialnych
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Skalny BrzegSkalny Brzeg
Czarna Góra / Nocleg
“Skalny Brzeg” w Czarnej Górze jest nowo otwartym obiektem w standardzie hot
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Restauracje

Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz
Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub

Warto przeczytać

E-kartki góry