IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Góry potęgują Wilczy apetyt

2015-09-15 //Wstecz
Góry potęgują Wilczy apetytGórskie krajobrazy zaskakują, a cóż dopiero gdy w mrocznym lesie kryje się dziki zwierz. Nie jesteśmy sami, musimy szanować prawa natury.


Jak informują media, aż 50 sztuk owiec i jagniąt mogło do tej pory paść łupem wilków na Podhalu, Spiszu, Orawie i w Pieninach.

Te chronione prawem drapieżniki coraz śmielej atakują w nocy lub nad ranem owce, które zamknięte są w specjalnym ogrodzeniu zwanym koszarem. Ponieważ prowadzony jest w pobliżu lasu, dlatego wilcze watahy węszą łatwy łup, a owce nie mają gdzie uciekać stłoczone.

Podhale
 

Jak dowodzi niechlubna praktyka, podczas jednego tylko ataku wilk może zabić ale i poranić nawet kilkanaście sztuk owiec. Nie pomogą nawet psy pasterskie. One także są w niebezpieczeństwie i również potrafi je zagryźć.

Co bardzo niepokoi, to fakt, że obiektem ataku nie są już jedynie zwierzęta wypasane przez baców na halach, ale również te wypasające się w pobliżu ludzkich zabudowań. Wilki zabiły już owce w pobliżu domów w Białym Dunajcu i Leśnicy w powiecie tatrzańskim. Jak informują lokalne władze - wilki szczególnie mocno dały się we znaki mieszkańcom gminy Czarny Dunajec. W miejscowości Piekielnik jeden z gospodarzy stracił nawet byka a w Zubrzycy z kolei wataha zagryzła aż pięć owiec, w Lipnicy z kolei- trzy owce i kozę.

W ubiegłym roku doliczono się 267 ataków wilków w Małopolsce . Systematycznie, wraz z przyrostem liczby wilków, od kilku lat stale zauważalnie wzrasta liczba zagryzień gospodarskich zwierząt. Wśród nich są już nie tylko owce, ale również kozy, a nawet cielęta.

Podhale 
 Drapieżniki mają też swoich obrońców. To ekolodzy bronią wilki i chcą, aby hodowcy lepiej zabezpieczali swoje stada. Na ostrzał nie chcą się zgodzić. Fachowcy doradzają aby hodowcy wyposażyli się w elektryczne pastuchy zasilane z baterii słonecznych i psy rasy owczarek podhalański. Dodatkowo w dzień swoją pozytywną rolę odgrywają na pastwiskach tzw. fladry, czyli wstążki, które poruszając się na wietrze, odstraszają wilki. Jak mówią ekolodzy-najłatwiej powystrzelać wilki, ale kto je zastąpi w ekosystemie?

Obecnie szacuje się, że na terenie Polski żyje ok. 850 wilków. To najwięcej w całej Europie. Wilki odgrywają dużą rolę w ekosystemie. Żyją w watahach liczących do 20 osobników. Są gatunkiem wędrownym. W ciągu doby potrafią pokonać kilkadziesiąt kilometrów. Ich ataki na zwierzęta gospodarcze biorą się przede wszystkim stąd, że nastąpił spadek liczebności zwierzyny kopytnej, które stanowiły podstawę ich jadłospisu.

Podhale 
 

Również na Podhalu uaktywniły się watahy wilków. Najwięcej wilczych rodzin zaobserwowano w rejonie Czarnego Dunajca, Lipnicy Wielkiej czy Zubrzycy. Wilki są niezwykle inteligentne i stały się już tak przebiegłe, że potrafią wyprowadzić w pole pasterskie psy . Gdy pies pasterski jest przy stadzie, jeden z wilków na zasadzie przynęty odciąga psa od owiec. Wtedy reszta drapieżników atakuje stado. Te zachowania wilków nie biorą się li tylko z powodu głodu. Ofiary bowiem padły od ran zadanych głównie przez młode wilk, a w większości przypadków owce nie zostały nawet zjedzone. Teraz bowiem wilki nie zabijają dla pożywienia, ale dla nauki. Stare wilczyce uczą po prostu młode, jak zabijać, by przetrwać.
Podhale

W niebezpieczeństwie są przede wszystkim owce na górskich halach, wypasane przez baców.Tam niejednokrotnie bacowie o stratach dowiadują się, gdy już zejdą z owcami z hal i zwracają zwierzęta właścicielom. Nieraz dopiero wtedy okazuje się, że brakuje kilku sztuk. Gospodarze, którym wilki zabiły owce, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Szacowaniem strat i naliczaniem odszkodowań zajmuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Wilki w naszym kraju nadal są pod ochroną. Nie wolno zatem do nich strzelać. O ile w Polsce praktycznie zakazany jest odstrzał tych dających się mocno we znaki góralom drapieżników, o tyle już na Słowacji takich restrykcyjnych przepisów nie ma. W zeszłym roku słowackie ministerstwo rolnictwa wydało zgodę na odstrzał 130 wilków, co głośno oprotestowały oczywiście polskie organizacje pro-zwierzęce.

Odstrzał wilków na Słowacji poza spadkiem ich liczebności ma jednak i ujemne skutki dla nas. Gdy na Słowacji myśliwi strzelają do wilków, naturalne jest, że przenoszą się one tam, gdzie jest dla nich bezpiecznie, czyli do Polski.


Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam:  

  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.       

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu.
Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.
Jacek Grzesiak

 Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,
Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Restauracje

Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Restauracja Bury MiśRestauracja Bury Miś
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Restauracja "Bury Miś" otwarta została w grudniu 2002 roku

Warto przeczytać

E-kartki góry