IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wielcy i mali Goście górali

2015-09-14 //Wstecz
Wielcy i mali Goście góraliKlimatyczne miejsce prowadzone z pasją czyni, że czas tu biegnie inaczej.Byli tu już ze swoją twórczością m.in.Joanna Krauzowicz-Tarczoń,Urszula Janicka-Krzywda i Katarzyna Ceklarz,Grzegorz Kalinowski, Teresa Mirga,Moriah Woods.

Każde miasto ma swoje zaułki, o lepszej i gorszej renomie. Jeśli ów dobry zaułek, kreuje styl, wpływa pozytywnie na nasze skromne życie, nawet gdy tego nie dostrzegamy, to i tak podświadomie nas kształtuje, poprzez klimat i sposób w jaki do nas dociera, przez przypadkowy dobór poznawanych tu ludzi. Takie miejsca to place, parki ale i puby czy kawiarnie. Te ostatnie poza tradycyjną formą parzenia wyśmienitej kawy, takiej też czekolady i innych kawiarnianych smakołyków, czasem zaskakują swoją odmiennością ale i śmiałością w działaniu. Nieraz zachwyca wnętrze, które odzwierciedla charakter właściciela, który w ten sposób informuje nas jakie wartości są dla niego najważniejsze. Często zdarza się, że odchodzi się od awangardowych, nowocześnie wyposażonych wnętrz ku kreowaniu miejsca z tzw. duszą. Nie jest łatwo zaskoczyć w sensie pozytywnym jakąś nietuzinkową formą, raczej przeważa blichtr i byle jakość.

Rezerwat-KsiążKawiarnia-Podhale

Namawiamy wszystkich, którzy jadą na weekend w góry, czy też na dłuższy tu pobyt, który przeznaczają na odpoczynek pośród górskich pejzaży, zielonych lasów i czystych wód i realizują swą ucieczkę od zgiełku dnia codziennego, to niechaj nie zaprzepaszczą szansy i odwiedzą małą co prawda ale prowadzoną z wielką duszą kawiarenkę, która wbrew obiegowym opiniom o nieopłacalności takiego biznesowego przedsięwzięcia, jednak prosperuje i to całkiem nieźle. Gdy staniemy już w jej progach,pośród oryginalnie wykonanych półek wypełnionych z szeregiem książek wkoło, których przewijają się codzienni Goście, którzy zjawiają się tu bo mają przysłowiowego smaka, czy to na tartę-winogronową lub jeżynową z borówką, albo na z bezalkoholowego grzańca serwowanego wg własnego pomysłu na wiele sposobów i poczytać codzienną prasę i zmyślnie podawaną herbatę, to nic innego jak warto dosiąść się i zatopić się w jej niezwykłym wnętrzu, zostawić czas i rzeczy z nim związane poza nami.
 
Rezerwat-KsiążKawiarnia-Podhale 
O kim że mowa. KsiążKawiarnia z Nowego Targu, która skromnie zajmuje niewielki lokalik przy Placu Słowackiego 15, została zauważona i odnotowana m.in. w prestiżowym programie "Strefa Wolnego Czytania" ,która grupuje w swoim gronie miejsca ważne dla wszystkich zacnych bibliofilów.

Ta lokalna Strefa Wolnego Czytania-śmiało i atrakcyjnie promuje czytelnictwo zrodzone w Fundacji "ZNACZY SIĘ". To że "Rezerwat KsiążKawiarnia" dołączył w tak krótkim czasie do elitarnego klubu miejsc przyjaznych czytelnikowi - wystawia mu pozytywną laurkę i wzbudza uznanie.

Rezerwat Książkawiarnia i Silvana 
 
  •  Na tę pozycję pracowano w pocie czoła. W tym niewielkim przecież lokalu, miał już miejsce niejeden wieczór autorski, a wspomnijmy chociaż Joannę Krauzowicz-Tarczoń, która przedstawiała swoją książkę pt."Tajemnica". Ciekawe, że miejsce, w którym prezentowała swoją książkę nawiązywało do tego, które opisywała w swojej powieści jako o pewnym górskim miasteczku, w którym co wieczór jeden z miejscowych bardów snuł opowieść o potworze zamieszkującym Góry Głębokiego Cienia.
  • Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z autorkami pozycji pod znamiennym tytułem "Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich"- Urszulą Janicką-Krzywda i Katarzyną Ceklarz. Tu magia mieszkańców gór została ujęta w formę słownikową. Ale jest to gwarancja, że przeczytamy nie o wymysłach Autorek, lecz o realnie istniejących – i nadal stosowanych po dziś dzień – praktycznych, zabiegach górali podhalańskich i beskidzkich. A są one niezwykle zaskakujące.
  • Z nie mniejszym zainteresowaniem zetknął się Grzegorz Kalinowski, który jak informują media, w sposób brawurowy wdarł się na rynek czytelniczy. Zaprezentował zebranym w Rezerwacie-KsiążKawiarnia opowieść o chłopaku z warszawskiej Woli, który postanawia zostać włamywaczem. Niewątpliwym atrybutem książki jest to, że Autor w sposób bardzo sprawny układa fabułę,w której wydarzenia historyczne łączą się z fikcją. Na łamach powieści spotykamy zarówno postaci ze świata przestępczego (Tata Tasiemka, Szpicbródka), ale są międzywojenni politycy i sowieccy agenci. Cel uświęca środki, bo bohater okrada bogatych przez co staje się zamożnym człowiekiem, ale okazując współczucie pomaga też innym. Jest również jednym z bohaterskich uczestników Cudu nad Wisłą z 1920 roku, a także bierze czynny udział w trzecim powstaniu śląskim. Całość czyta się wyśmienicie a Autor "Śmierć frajerom" zgromadzonym na spotkaniu słuchaczom- odpowiadając na ich pytania , już zapowiedział kontynuację dziejów swoich bohaterów, a jak informują media, książka sprzedaje się dobrze i potrzebny był jej dodruk.

 Grzegorz Kalinowski w Rezerwacie-Podhale

Kilka słów o Autorze, który nie pogardził gościną i zawitał na Podhale, z książką wydawałoby się daleką od góralskiej teraźniejszości, czy nawet historii. Autor opisuje w niej życie swojego bohatera, które jest pełne przygód, poznaje on wielu słynnych ludzi a także bierze udział w historycznych wydarzeniach. To zarówno bojowiec PPS, żołnierz, dywersant, partyjny bojówkarz, który kończy jako kasiarz ale jest też współpracownikiem wywiadu. Nie przeszkadza mu być tak po ciemnej jak i po jasnej stronie lustra. Patriotyzm można odmieniać na wiele przypadków. Świat wokół niego zawiruje i spotka m.in. Władysława Broniewskiego, Szpicbródkę, a nawet Witkacego.

O Grzegorzu Kalinowskim rocznik 1966 wiadomo m.in. to, że studiował historię na UW, uczył w renomowanym LO im. Jana Zamoyskiego, ale przez ostatnich 25 lat pracował przede wszystkim w mediach. Był zatem korespondentem na okrutnej wojnie w byłej Jugosławii, ale też zrealizował teledysk Brygady Kryzys a także komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. To także autor filmów dokumentalnych i współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego. Na stałe związany ze stacją TV NC+.

Poza literackimi wydarzeniami, które organizuje "Rezerwat KsiążKawiarnia" są też te z półki muzycznej. W przeszłości opisywaliśmy już na naszych łamach występy lokalnych artystów, do których dołączają teraz kolejni, jak chociażby: 

Cygańska poetka Teresa Mirga rocznik 1962, która tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany.
 
Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy:
  • Soske kawka? (1992),
  • Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006). A jej koncerty i spotkania związane z jej poezją, to niezwykła okazja, żeby dotknąć świata romskiej poezji i muzyki powstających dziś.

 Teresa i Jacek Mirga w Rezerwacie KsiążKawiarnia Nowy Targ - Podhale

 

Kolejną ciekawą postacią goszczącą w Rezerwacie była Moriah Woods. To amerykańska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka oraz multiinstrumentalistka. Pochodzi z miasteczka Paonia wstanie Kolorado (USA) a urodziła się w Mountanie. Zamiłowanie i talent do muzyki wyniosła z domu rodzinnego -jej matka jest skrzypaczką, zaś ojciec muzykiem rockowym. Od lat nastoletnich, odkąd wyprowadziła się z domu, zaczęła podróżować po Stanach igrać zmuzykami podziemnej sceny folk punka na ulicach zachodniego wybrzeża USA. Gdy tak wzbogacona doświadczeniem powróciła do rodzinnego Kolorado, to zajęła się pisaniem utworów ale już własnych. Do Polski przyjechała w 2014 roku, tu też mieszka i tworzy.
 
Jest częstym gościem radiowej Trójki. W grudniu 2013 ukazał się jej pierwszy album "Bring the Rain", który nagrała samodzielnie w domu. Pracuje nad materiałem na kolejną solową płytę oraz nad pobocznymi projektami m.in. "The Feral Trees". Jak dowiedzieliśmy się niedawno, ponownie już we wrześniu wystąpi na mini scenie w Rezerwacie KsiążKawiarnia.

 Moriah Woods w Rezerwacie-KsiążKawiarnia-Nowy Targ-Podhale

My, mieszkańcy Nowego Targu mamy to szczęście, że możemy wybrać się do KsiążKawiarni na Plac Słowackiego 15, aby zakosztować i wspaniałej kawy, przejrzeć co ciekawsze pozycje z literatury ale i czasem spotkać Kogoś, kto tworzy i dzieli się swoją twórczością z innymi, dając nam tym samym niekłamaną przyjemność.  


 
Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam:  
  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.       

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu.
Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


Tekst o P.Grzegorzu Kalinowskim powstał w oparciu o portal www.kulturalna.warszawa.pl
Opracowano na podstawie doniesień medialnych
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego kurortu wypoczynkowego.
Kinga Hotel WellnessKinga Hotel Wellness
Czorsztyn / Nocleg i Restauracja
Luksusowy, orientalny hotel z basenem, o niepowtarzalnym klimacie ...
Restauracje

Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...

Warto przeczytać

E-kartki góry