IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Park kulturowy i inne zmiany w Zakopanem

2015-09-11 //Wstecz
Park kulturowy i inne zmiany w ZakopanemZakopane to nie tylko prawdziwe Eldorado dla przedsiębiorców ale i kocioł, w którym dotąd mieszał kto tylko mógł. Ma to się niebawem zmienić.

W Zakopanem szykują się nie lada zmiany. Najważniejszą z nich jest to, że miasto wprowadziło park kulturowy na obszarze Krupówek. Pomysłodawcy chcą, aby nowe prawo ma przede wszystkim uporządkowało główny deptak miasta pod względem estetycznym. Właścicielom kamienic i prowadzącym na Krupówkach działalność gospodarczą dano czas na dostosowanie się np. przez wymianę reklam i szyldów do lipca 2016 roku. Sympatycy tego typu rozwiązania od czterech lat walczyli o utworzenie parku kulturowego.

Zakopane 

Inicjatorem takiego rozwiązania była Tatrzańska Izba Gospodarcza, która lobbowała na rzecz nowego prawa. Uczyniono zatem pierwszy krok w kierunku uporządkowania Krupówek. Teraz następny ruch należy do władz miasta, które musi skutecznie egzekwować to prawo. Co oznacza powstanie parku kulturowego na obszarze Krupówek? Znikną występujące tam nagminnie brzydkie reklamy, billboardy czy telebimy. Usunąć trzeba także wszelkiego rodzaju automaty do gier, czy maszyny spożywcze jak czy maszyny do lodów. Tego typu urządzenia będą musiały znajdować się w obrębie lokali gastronomicznych. Niemożliwym będzie także wystawianie towaru handlowego przed sklepem, czy na fasadach kamienic i także straganów. Na terenie parku kulturowego zabroniona będzie również tzw. sprzedaż "z ręki". Przestaną kusić, czy może straszyć "maskotki".

 Zakopane

Na zakopiańskim deptaku nie będą mogli również pracować przebierańcy - misie, świstaki, czy inne stwory - którzy do tej pory pozowali za opłatą do zdjęć z turystami. Nie znikną natomiast stoiska z oscypkami, jak również portreciści. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od lipca 2016 roku. Urząd ma w międzyczasie opracować plan ochrony parku, w którym znajdą się wytyczne dot. m.in. reklam.Mieszkańcy zakopiańskich Krupówek mają również dość ciągłego hałasu, jaki panuje na deptaku. Gdy jest sezon, tu drastycznie przekroczone są normy hałasu niemal przez całą dobę. Gwizdki, trąbki, czy inne hałaśliwe urządzenia a nawet spotęgowany liczbą głos ludzki potrafią przeobrazić sięw trudny do opanowania i wytrzymania zgiełk. Nic zatem dziwnego, ze postanowiono i z tym walczyć. Ot, po prostu domagają się... spokoju. Jak dokuczliwe są tego typu zachowania wiadomo najbardziej podczas weekendów w górach, czy też wakacyjnych tu pobytów. Wtedy to tłumy zjeżdżają do Zakopanego i okolicznych miejscowości i nie trzeba przekonywać nikogo, kto na Podhalu mieszka, że taka ludzka ciżba bywa uciążliwa .

 Zakopane

Niemal od 1 lipca do ostatniego dnia sierpnia podhalańskie drogi były zakorkowane, po Krupówkach dosłownie przelewał się tłum turystów. Z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że, te wakacje były w polskich górach najliczniejsze od 2010 roku. Przez dwa wakacyjne miesiące w Tatry poszło 1 miliona 201 tys. 61 osób (dane ustalone na podstawie ilości sprzedanych biletów wstępu, dane te nie obejmują wyjeżdżających kolejką na Kasprowy Wierch i wchodzących do Doliny Chochołowskiej).

Zakopane 
 

Ciężkie czasy dla mieszkańców Podhala nastają latem i tradycyjnie już najbardziej oblegany w Tatrach był sierpień. W drugim miesiącu wakacji w góry poszło 649 tys. 821 osób. W ciągu ostatnich 5 lat jedynie sierpień w 2011 roku okazał się bardziej tłoczny (658 tys. 493 osoby). Jednak wówczas stosunkowo słabo wypadł lipiec.

Również członkowie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odczuli ten najazd, czy swoisty potop. Przez dwa miesiące tegorocznych wakacji w górach pogotowie górskie zanotowało o 50 proc. więcej interwencji niż przed rokiem.

Inną zmianą na ternie Zakopanego jest wystawienie na sprzedaż pensjonatu „Palace”, w którym mieściła się dawna siedziba Gestapo w Zakopanem, zwana „Katownią Podhala”. To ważne dla narodowej pamięci miejsce, w którym tysiące Polaków było więzionych i zabijanych przez hitlerowców .Nieruchomość wyceniono na 16 mln zł.

Zakopane-Palace 
 

Zakopane to również prawdziwe Eldorado dla przedsiębiorców. Kto dzierży tu kawałek ziemi lub dysponuje wolnym pokojem chociażby na poddaszu, może z powodzeniem zarabiać na turystach, którzy coraz liczniej odwiedzają stolicę Tatr. A ile zarabiać? Zapewne zdaniem rdzennych górali jak zawsze za mało a zdaniem "ceprów" za dużo.

W szybkim tempie przybywa w mieście liczba miejsc noclegowych. Zagraniczny turysta planujący wypoczynek w Tatrach może dziś wybierać spośród 246 obiektów dostępnych na portalu booking.com. Liczba miejsc noclegowych, jak i obiektów noclegowych rośnie, pomimo iż odnotowuje się jednocześnie sukcesywnie malejącą liczbę korzystających z nich klientów. Zauważalnym jest, że w tym samym czasie liczba turystów korzystających z miejsc noclegowych wzrastała w Krynicy Zdroju, Nowym Targu, Szczawnicy czy Karpaczu.

Zakopane 
 

Najczęściej hotele największe obłożenie mają w sezonie – czyli od maja do września oraz od grudnia do marca. Najwięcej jest też kwater prywatnych oraz drobnych pensjonatów, które nie podlegają standaryzacji i klasyfikacji według liczby gwiazdek, choć tak naprawdę ich oferta w niczym nie ustępuje luksusowym hotelom. Nasze pensjonaty to często rozbudowane wille, których właściciele kiedyś wynajmowali kilka pokoi, a z czasem gdy interes zaczął się rozkręcać rozwinęli działalność.

Zakopane 
 

Zakopane ale i całe Podtatrze ulega ciągłym zmianom, jedne są bardziej inne mniej zauważalne, jednym przyklaskujemy drugie wykpiwamy. Istotne jest to, że większość z tych zmian w sposób odczuwalny korzystnie wpływa na wizerunek miasta, jak chociażby uruchomienie miejskich linii autobusowych, czy przeniesienie postoju busów w obręb dworca kolejowego.


Opracowano na podstawie doniesień medialnych
 

Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam:  

  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.       

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak
 
 

Rozkład jazdy


Noclegi

Dom wypoczynkowy MarynaDom wypoczynkowy Maryna
Białka Tatrzańska / Nocleg
Oferujemy Państwu komfortowy wypoczynek w Białce Tatrzańskiej.Nasze kwatery
Pensjonat BacaPensjonat Baca
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego ośrodka wypoczynkowego.
PENSJONAT BORUTAPENSJONAT BORUTA
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Boruta położony jest w centrum Zakopanego.
Restauracje

Restauracja WiniarscyRestauracja Winiarscy
Nowy Targ / Restauracja
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Zajazd ŚlebodaZajazd Śleboda
Ząb / Restauracja
"Zatonie, zatonie pióreczko na wodzie, ale nie zginie nuta o ślebodzie."

Warto przeczytać

E-kartki góry