IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Beskid Wyspowy-mało znana kraina

2015-09-09 //Wstecz
Beskid Wyspowy-mało znana krainaW Małopolsce wraz z końcówką lata kończą się wycieczki w ramach letniej akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Ten górski zakątek okazuje się być nadal mało znany, czemu miała przeciwdziałać ta inicjatywa. Z cyklu letnich wycieczek w góry skorzystało z nich ponad 12,5 tysiąca turystów. W sumie przeszli prawie 190 kilometrów.


W bliskim sąsiedztwie dużych miast kryją się oazy spokoju i relaksu. I chociaż trudno uwierzyć, że tylko niespełna godzinę drogi od gwarnego Krakowa, w cieniu tłumnie obleganych Tatr uchował się jednak górzysty zakątek, w którym wciąż popróbować można i tradycyjnych małopolskich przysmaków ale i powędrować rzadko uczęszczanymi szlakami. To Beskid Wyspowy - góry w Polsce, które jak dotąd są w mało należyty sposób doceniane przez polskich turystów.

Beskid Wyspowy - Podhale 
 

Limanowa, Rabka Zdrój, Mszana Dolna. Hasło "Odkryj Beskid Wyspowy" łączy się z sukcesem zeszłorocznej, czwartej już edycji "Weekendu za pół ceny". Organizacje skupione w Forum Gmin Beskidu Wyspowego bez wahania dołączyły do powtórzenia akcji, w którą zaangażowały się już m.in. Limanowa, Rabka Zdrój i Mszana Dolna. Jak to w górach, weekend mija zawsze tu zawsze aktywnie. Licznie organizowane tu rajdy i wycieczki górskimi szlakami, których liczba w programie znacząco przeważa nad imprezami kulturalnymi, zbiegają się chociażby m.in. z festiwalem gitarowym w Limanowej i Krakowskim Festiwalem Akordeonowym w nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim.

 
Beskid Wyspowy - Podhale 
 

Dlaczego zatem Beskid Wyspowy?

Specyfiką Gór Beskidu Wyspowego jest to, że nie tworzą tradycyjnych pasm, a którym z porannych mgieł niczym wyspy wynurzają się tylko samotne wierzchołki, stąd też nazwa regionu – Beskid Wyspowy. Dużym atutem jest to, że tutejsze szlaki nie należą do najtrudniejszych tras w górach w Polsce, ale z racji długich podejść wymagają co najmniej minimalnej kondycji. Trasy bogate są w punkty widokowe, a na niektórych szczytach na dociekliwych turystów czekają atrakcyjne niespodzianki jak : 

  • obserwatorium astronomiczne (Lubomir),
  • historyczne schronisko PTTK (Luboń Wielki). 
  • Za najwyższy szczyt w tej części Beskidu uznawana jest Mogielica (1170 m n.p.m.). Na jej zalesionym i przez to mało widowiskowym wierzchołku ku uciesze turystów wzniesiono 22-metrową wieżę, z której oto roztacza się wspaniała panorama, a przy ładnej pogodzie widać też pasmo Tatr.

 

 Beskid Wyspowy - Podhale

Niezwykle ciekawą atrakcją jest to, ze co pewien czas w Obserwatorium Astronomicznym im. Tadeusza Banachiewicza usytuowanym na górze Lubomir w Węglówce odbywają się pokazy nieba Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy zarejestrować się na wydarzenie udostępnione na stronie obserwatorium. Zwiedzać je i rozmawiać z astronomami można także w weekendy od 14.00 do 17.00 (latem też w tygodniu)-wstęp wolny.

Beskid Wyspowy - Podhale 
 

Do arcyciekawego miejsca dotrzemy w 2 godziny szlakami z Mszany Dolnej i Rabki. W budynku rodem z 1931 r. jest i bufet, prysznic a także sala sypialna, której okna wychodzą na cztery strony świata. Gospodarze namawiają do organizowania ogniska, to również wymarzone miejsce dla uprawiających paralotniarstwo ale także dla tych co lubią wędrować po gołoborzach - inaczej mówiąc rumowiskach skalnych i szukać ukrytych w skałach jaskiń.

Beskid Wyspowy - Podhale 
 

W wywołanej już do tablicy Mszanie Dolnej kryje się niezwykłe miejsce, które kusi oryginalnością pomysłów i potrafi zadowolić niejednego. W kamiennych murach starego dworu należącego niegdyś do słynnego rodu Krasińskich ulokował się hotel Folwark Stara Winiarnia. Jego bijącym sercem jest urządzona na wzór staropolski restauracja oraz winiarnia, w których to pomieszczeniach w ramach Folwarku Muzycznego oraz Sztuki odbywają się ciekawe wernisaże i liczne koncerty zespołów jazzowych i bluesowych nierzadko pochodzących z całego świata.

Luboń Wielki - Beskid Wyspowy-Podhale
 
 

Te kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa jakie są do pokonania, są niczym wobec tego co przeżyjemy i zapamiętamy.


 
Opracowano z wykorzystaniem MSIT.
 

Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam:  

  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.      

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
 
Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
OSW LIMBAOSW LIMBA
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na noclegi, konferencje, szkolenia, spodkania integrac
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Restauracje

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
Zajazd BiałczańskiZajazd Białczański
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
NASZ ZAJAZD JEST PRZYJAZNY DLA MOTOCYKLISTÓW,

Warto przeczytać

E-kartki góry