IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Red Bull 111 Megawatt i nowotarżanin Tadek Błażusiak

2015-09-07 //Wstecz
Red Bull 111 Megawatt i nowotarżanin Tadek BłażusiakNa starcie 2. edycji Red Bull 111 Megawatt zabraknie nowotarżanina Tadka Błażusiaka, który leczy kontuzję. Wielu spośród konkurentów odetchnęło z ulgą, miejsce na pudle przypadnie i temu, komu Mistrz by je niewątpliwie zajął. Jednak na niedobór wrażeń w Kleszczowie z pewnością nikt nie będzie narzekał.

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów,należąca do Grupy Kapitałowej PGE, 5 i 6 września stała się światową stolicą hard enduro i powitała ponad 700 zawodników, oraz tysiącami kibiców spragnionych potężnych emocji.

Red Bull 111 Megawatt_fot.Damian Kramski_ Red Bull Content

Było tam co nie miara szybkich zawodników ale sam Taddy, który będzie na miejscu, ograniczył się li tylko do tego aby przyglądać się zmaganiom i spędzić trochę czasu z fanami. Głównym pretendentem do zwycięstwa podczas tegorocznego polskiego przystanku hard enduro będzie bezkonkurencyjny w tym sezonie Johnny Walker. Brytyjczyk zwyciężył w tym roku wszystkie rozegrane do tej pory zawody w najbardziej ekstremalnej serii i do zdobycia Wielkiego Szlemu brakuje mu już tylko dwóch triumfów.

W zeszłym roku Brytyjczyk musiał zadowolić się 2 miejscem, właśnie za naszym Mistrzem. Zawodnicy tak jak i obecnie-musieli pokonać 45-kilometrową trasę, wiodącą po kamieniach, piachu, specjalnych przeszkodach i uskokach. Do tego niesamowite, strome podjazdy z różnicą wysokości sięgającą kilku pięter. Wszyscy z zapałem mierzyli się z kolejnymi jej etapami, dostarczając licznie przybyłej publiczności spektakularnego widowiska. Nie wszyscy dali temu radę. Wielu na trasie musiało się zatrzymać, by odpocząć, bo jazda po tak ekstremalnie trudnym terenie bywa niebywałym wysiłkiem. Zdarzali się i tacy, co jazdę zakończyli przed wcześnie, opuszczając trasę na noszach, czy z powodu... uszkodzonego a najczęściej spalonego motocykla.

A rok temu-blisko pół tysiąca zawodników stanęło na starcie, czyniąc, że niepowtarzalna trasa, która wytyczona została w dotychczas niedostępnym dla motocykli terenie unaoczniła mega energetyczną walkę o ukończenie wyścigu. Obecnie liczba startujących – zgłoszonych do zawodów dotarła do ponad 700. W roku ubiegłym zwyciężył Tadeusz „Taddy" Błażusiak, tuż za nim na mecie pojawili się Jonny Walker i Andreas Lettenbichler.

Nasz Mistrz zasłynął m.in, i tym, że jako jedyny zawodnik w historii aż pięciokrotnie zwyciężył w morderczym podjeździe pod austriacką górę Erzberg. Uwielbiający Go kibice z całego świata niestety łamią sobie języki dopingując Go. Tym bardziej jednak zapamiętają wszystkie mistrzowskie tytuły, które Tadeusz Błażusiak, za granicą znany lepiej jako Taddy Blazusiak, zdobył. A spamiętać trudno i ciągle ich przybywa.

Red Bull_111 Megawatt_fot. Lukasz Nazdraczew_Red Bull Content Pool

Swoimi osiągnięciami śmiało mógłby obdarować kilku zawodników. Jego sportowy jest zaiste imponujący- startował w trialu i zdobył tytuł Mistrza Europy, kilkakroć zdobył tytuł Halowego Mistrza Niemiec i tu uwaga (!!),wiele razy sięgnął po Mistrzostwo Polski.

Zaspokoiwszy swoje dążenia do mistrzostwa w tej dyscyplinie swoją uwagę skoncentrował na enduro i też zaczął szybko, znacząco wyróżniać się także w tej dyscyplinie.Wystarczy powiedzieć, że właśnie w enduro dokonał czegoś czego nikt przed Nim, chłopakiem z Podhala nie uczynił. Jako jedyny zawodnik w historii pięciokrotnie zwyciężył w określanym jako morderczy, podjeździe pod austriacką górę Erzberg, którą za cel, co roku bierze ni mniej ni więcej ale ok.1500 najlepszych motocyklistów z całego świata.

Teddy ma więc na swoim koncie wiele trofeów, a w tym złoty medal X-Games 2011, ponadto dwukrotne Mistrzostwo Świata Superenduro oraz ciężko wywalczony, bo cztery razy z rzędu, tytuł Mistrza Ameryki Północnej w Endurocrossie. On sam nic nie robiąc sobie po raz kolejny z rywali sięgnął np. po piąty z rzędu tytuł mistrza Geico Ama EnduroCross! W finałowym wyścigu ostatniej - rozegranej w Las Vegas rundy- motocyklista noszący w tej konkurencji barwy Orlen Team zajął piąte miejsce. Uplasował się jednak i tak o trzy pozycje wyżej niż jego najgroźniejszy rywal w walce o tytuł - Mike Brown.Ten sport jak mało, który ma w sobie tyle z siły dynamitu, że emocji podczas kibicowania zawodnikom nie brakuje i eksplozje szału na trybunach sięgają zenitu.

Jego siła walki i niezłomna wola jak przystało Górala, są u tego zawodnika niezmierzone, i przyprawiają Jego konkurentów o ból głowy i szansę na zdobycie co najwyżej 2. miejsca.

Te osiągnięcia na miarę sportowego Oskara dały asumpt działaczom i sympatykom tego sportu zza Oceanu do przyznania Mu w dowód jego niepodważalnych zasług, prestiżowego tytułu, Sportowca Roku 2012 przez Amerykańską Federację Motocyklową. Na potwierdzenie swojego prymatu Tadeusz Błażusiak zdobył złoty medal podczas igrzysk sportów ekstremalnych X-Games w Los Angeles w 2013r.

Pochodzący z Nowego Targu, co z dumą podkreślają tutejsi mieszkańcy ale i On sam, tak utytułowany zawodnik podnosi jednak poprzeczkę corazwyżej. Dla wielu zawodników jest ona już niewidoczna. A plany są jak na Niego przystało ambitne, obejmują odwiedzenie kilku nowych miejsc, będących w centrum uwagi najlepszych sportowców z całego świata. Nic dziwnego, że można Go zobaczyć na Red Bull 111 Megawatt.

Na koniec linijka, która nikogo nie powinna zadziwić, bo przeczytawszy powyższe raczej oczywistym zdaje się być, że Tadek Błażusiak dominuje w cyklu Enduro Cross od kilku lat. Na 36 rozegranych wyścigów pomiędzy 2009 a 2013 r. zwyciężył aż 26 razy. Panie, Panowie- nowotarżanin Cesarzem torów motocyklowych świata jest nadal niepodważalnym.

Naśladowców ma niemało, w samym rodzinnym Nowym Targu cyklicznie już odbywają się m.in. Triale Motorowe na torze Auto Moto Klubu Gorce w ramach Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz III i VI Rundę Pucharu MACEC – czyli Pucharu Europy Środkowej. Na starcie zjawiają się najlepsi zawodnicy z kraju. Przyjeżdżają także motocykliści ze Słowacji i Rosji. Tradycyjnie już nowotarżanie okazują się mało gościnni i deklasują swoich przeciwników.

Opracowano na podstawie doniesień prasowych.
Zdjęcie profilowe-Red Bull 111 Megawatt_fot. Lukasz Nazdraczew_Red Bull Content Pool

Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam:

• podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.