IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Szykują się poważne zmiany w turystyce, w tym górskiej

2015-09-04 //Wstecz
Szykują się poważne zmiany w turystyce, w tym górskiejRok 2015 jest na najlepszej drodze do pobicia rekordu z 2014 i zapisania się na kartach meteorologii jako najcieplejszy dotąd rok w dziejach pomiarów. Lipiec w górach okazał się najcieplejszym miesiącem.
 

Nie tylko zwykli zjadacze chleba ale i naukowcy przecierali tego lata oczy ze zdumienia za sprawą pogody. Ci drudzy, gdy analizowali nadsyłane im ze stacji meteo meldunki o dokonywanych odczytach spoglądali ze zdumieniem ale i zatroskaniem, wiedząc, że idą zmiany w pogodzie.

Kasprowy Wierch-stacja meteo 
 

Jak informują media, na zlecenie Komisji Europejskiej sporządzono dokładny raport dotyczący wpływu zmian klimatu na turystykę. Obecne gorące lato, które gdy jednych cieszyło, to drugich skłaniało do głębokiej refleksji, czy jest to jednorazowy przypadek, czy też stała tendencja pogodowa. Z opracowanych naukowych prognoz i symulacji sięgających 2100 roku wynika, że w wyniku takiej amplitudy temperatur oraz zmian w globalnym systemie meteo, nastąpi m.in. odpływ liczby odwiedzających takich krezusów współczesnej turystyki jak Hiszpania i Bułgaria na rzecz Słowenii, Słowacji, Polski, Estonii czy Łotwy.

Tatry 
 

Naukowcy niejako na nosa opublikowali raport "Time is of the essence: adaptation of tourism demand to climate change in Europe" , który jednocześnie zbiegł się w czasie rzeczywistym z wystąpieniem rekordowych temperatur na terenie Portugalii i Hiszpanii. Odnotowano tam ponad 43 stopnie Celsjusza.

Lektura treści opracowanego i przedstawionego opinii publicznej raportu pozwala na wysnucie wniosku, że zdaniem ekspertów obecnie tak atrakcyjne podróże na południe Europy zostaną znacznie ograniczone z powodu zbyt wysokich temperatur. Wspólne Centrum Badawcze Unii Europejskiej szacuje wzrost średnich temperatur o 2 stopnie do końca 2100 roku, a to będzie już miało szczególnie negatywny wpływ m.in. na gospodarkę Hiszpanii i Bułgarii. Dochody z turystyki w tych krajach mogą się zmniejszyć o 0,45 procent PKB rocznie, co dobrze im nie wróży.

Tatry 
 

Dla wielu turystów będzie po prostu za gorąco w Hiszpanii, Włoszech czy Portugalii i będą zmuszeni poszukać wakacyjnych alternatyw, na czym zyskają kraje Bałkanów, ale też Polska, Estonia,Łotwa czy Słowacja. Tu szacuje się, że tak napędzana koniunktura turystyczna ma podnieść ich PKB w tym sektorze o 0,32 procent rocznie.

Zmiany pogodowe nie dotyczą tylko kierunków wyjazdów turystycznych ale jak z raportu KE wynika również, zmiany klimatyczne wpłyną nie tylko na popyt turystyczny, lecz także na sposób organizacji czasu i częstotliwość wyjazdów. Przyniesie to spore trzęsienie ziemi w tym sektorze, bo w okresie letnim turyści będą planować urlop krótszy niż obecnie, ale za to wyjadą też na wakacje w innych porach roku, co pozwoli rozwinąć turystykę na o wiele większym obszarze.

Tatry 
 

Również u nas odnotowywano tego lata w górach wysokie temperatury -30 st. upały, bezdeszczowy lipiec i sierpień sprawiły, że Tatry cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Zazwyczaj deszczowy lipiec w Tatrach przerodził się obecnie w bezdeszczową oazę. Ponadto niepokojące wydarzenia w świecie związane z atakami terrorystycznymi w najpopularniejszych miejscach turystycznych spowodowały, że turyści wybierali jednak kierunki krajowe. Uważa się już, że był to najlepszy sezon letni w Zakopanem od kilkunastu lat. Pogoda w górach zazwyczaj jest zmienna i słońce raczej nas tu nie rozpieszcza, to jednak to lato było wyjątkowo słoneczne , ciepłe i suche.

Tatry 
 

Na potwierdzenie tej tezy wskazują choćby wstępne dane dot. frekwencji turystycznej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tylko w lipcu odnotowano ponad pół miliona wejść w polskie Tatry. A sierpień był ponoć jeszcze bardziej hojny. Na dobrą passę wskazują też hotelarze i właściciele popularnych kwater prywatnych, gdzie bez wcześniejszych rezerwacji trudno było raczej znaleźć wolny pokój.

I chociaż przybliżone dane o liczbie turystów, którzy odwiedzili w wakacje Zakopane, będą znane dopiero w październiku, co nastąpi po podsumowaniu tak zwanych opłat miejscowych jakie uiszczają turyści u właścicieli kwater, to przedstawiciele władz miasta zauważają jednak, że popularne Krupówki dosłownie „pękały w szwach” i przysłowiowej szpilki wetknąć nie było gdzie.

Kasprowy Wierch-Tatry-Polska 
 

Tradycyjnie już Tatry to jeden z najpopularniejszych w Polsce kierunków turystycznych. Rok w rok najwyższe polskie góry odwiedza bagatela 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji. Najpopularniejszymi wybieranymi przez turystów miejscami w Tatrach są: Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz Doliny Chochołowska i Kościeliska. To lato ma wszelkie szanse by pobić dotychczasowe rekordy w frekwencji na górskich szlakach.

A chodzić jest przecież gdzie, bo do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy stawia 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.

Tatry 
 

Nie tylko Tatry odnotowały napływ turystów. W Pieninach po tak licznych w liczbę gości wakacjach trwa obecnie remont szlaków turystycznych. Ma on zapewnić komfort podczas odbywanych tu wędrówek górskich ale i przeciwdziałać niszczeniu przyrody. Poprawiane są m.in. schodki i usprawniane przejścia na ścieżkach, tak aby poruszanie się po nim było bezpieczne. Dobrze utrzymany szlak jest z korzyścią dla wszystkich, turysta trzyma się wyznaczonej trasy i tym samym nie wchodzi na obszary znajdujące się pod ścisłą ochroną i dzięki temu to co jest najcenniejsze w Parku zostaje ochronione przed niszczycielskim działaniem człowieka. Na terenie Parku, który zajmuje około 2000 hektarów jest ponad 20 kilometrów szlaków pieszych, które trzeba utrzymać w należytym stanie technicznym i zabezpieczyć przed zimą.

Szczawnica 
 

Dobre wieści napływają również z Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie system elektronicznego rejestrowania turystów potwierdził, że Karkonosze były odwiedzane podczas tegorocznych wakacji w górach przez kilkadziesiąt tysięcy turystów dziennie. Coraz bardziej upowszechniający się trend aktywnego wypoczynku rzuca się w oczy i nagminnym jest widok, że młodzi rodzice z małymi dziećmi spacerują po szlakach w górskim parku. To uświadamia, że chcą młodym ludziom pokazać naprawdę atrakcyjne tereny . Przekazują im te wartości, które sami najczęściej wynieśli z domów.

Dla górskich regionów turystycznych ważne jest nie tylko to, że nastąpił odczuwalny wzrost liczbowy turystów, ale fakt, że wielu z nich przyjeżdża z zagranicy lub odległych województw kraju. Ten trend trzeba tylko utrzymać nie tylko dbając o dotychczasową infrastrukturę ale i poszerzając ją też.

Gorce 
 

Po wstępnie dokonanej na bazie ankiet analizie noclegów oraz obserwacji rejestracji samochodowych wiadomo m.in. że przyjeżdżają na wakacje w góry turyści np. z Danii, Holandii czy Wysp Brytyjskich, a także z Czech, Ukrainy i Rosji. Sporą liczebnie grupę stanowią też Polacy ze Śląska, Mazowsza, czy z Pojezierzy.

Popularność gór bierze się m.in. z faktu, że tegoroczne lato sprzyjało górskim wędrówkom, ponieważ pogoda sprawiła, iż w górach jest nieco odczuwalnie chłodniej. Gdy dla przykładu w Zakopanem, czy np. w Jeleniej Górze notowano około 30- 35 stopni Celsjusza, to w wyższych partiach gór była naprawdę przyjemna aura i temperatura powietrza oscylowała w granicach powyżej 20 stopni a na Kasprowym miała nieco ponad 15 stopni. Tam dało się żyć.

Tatry 
 

Zmiany w globalnej turystyce powodowane trendami pogodowymi są dla jednych powodem do zmartwień a dla drugich źródłem nadziei. Jak zareaguje na to branża turystyczna, gdzie przeniosą się sympatie turystów, którzy często od lat odwiedzają jedno i to samo miejsce, okaże się. Trzeba jednak już teraz mieć na uwadze, że raporty, analizy nie są tylko po to, aby straszyć, ale i pokazywać jak będzie w przyszłości się kształtować biznes oparty na turystyce i zawczasu się do tych zmian przygotować, bo jak mawia stare porzekadło….ostatnich gryzą psy.


 

Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 

  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.         

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 
Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.
Jacek Grzesiak


Rozkład jazdy


Noclegi

DOM WYPOCZYNKOWY GALICADOM WYPOCZYNKOWY GALICA
Poronin / Nocleg
Witamy Was u podnóża Tatr schylamy się bardzo nisko.
Skalny BrzegSkalny Brzeg
Czarna Góra / Nocleg
“Skalny Brzeg” w Czarnej Górze jest nowo otwartym obiektem w standardzie hot
Ośrodek Hotelarski FianOśrodek Hotelarski Fian
Zakopane / Nocleg
Ośrodek Hotelarski Fian zaprasza.
Restauracje

Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,
Dworek FantazjaDworek Fantazja
Skomielna Biała / Nocleg i Restauracja
Dom Weselny Dworek Fantazja. Organizujemy wesela, bankiety,komunie, chrzciny
Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!

Warto przeczytać

E-kartki góry