IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Powakacyjny remanent w górach

2015-09-03 //Wstecz
Powakacyjny remanent w górachKilkaset interwencji służb ratowniczych, tłumy na szlakach, afrykańskie upały w górach, wysychające potoki i przepiękne widoki przy wyjątkowej przejrzystości powietrza, gdy jedni podliczają inni rozpamiętują.

Niespotykane dotąd na taką skalę upalne dni, które na dłuższy czas zawładnęły naszym regionem dały wiele przyjemności odwiedzającym góry turystom. Szlaki górskie zapełniły się wędrowcami, którzy na potęgę szukali m.in. ochłody pośród górskich głuszy. To co było przyjemne dla innych, dla drugich było już zgoła utrapieniem. Postępująca susza coraz mocniej dawała się we znaki także w Tatrach. Jak odnotowali meteorolodzy-lustro wody w górskich stawach obniżyło się o ponad pół metra. Tegoroczne wakacje w górach biją wszelkie rekordy, pogodowe również, a pod względem ilości opadów to już absolutny szok. W lipcu spadło 63,3 milimetra wody, a w sierpniu 35,5 milimetra, co jest absolutnym rekordem. Służby meteorologiczne w ciągu ostatnich 100 lat takich niskich opadów jeszcze nie notowały. Od normy odbiegała również średnia temperatura, która zwyżkowała.Niemniej jednak rekordu z 2013 roku nie udało się pobić, bo ten wciąż dzierży niepodzielnie dzień 8 sierpnia, gdy wówczas temperatura w Zakopanem wzrosła do 32,8 stopnia C.

Tatry

Taka aura sprawiła, że w Tatrach panuje susza, co doskonale widać po korytach rzek i po stawach tatrzańskich. Nie lepiej jest na niżej położonych terenach, gdzie w rzekach, potokach i strumieniach wody jest zdecydowanie mniej. Najbardziej jednak objawy tegorocznego suchego lata widać po wodospadzie Wielka Siklawa, który jest już tylko z nazwy wodospadem. Teraz to raczej strumyk, który sączy się po skałach , co widzieli na własne oczy turyści operujący w rejonie Morskiego Oka. Podobna sytuacja ma miejsce w każdym innym stawie tatrzańskim. W Przednim Stawie lustro wody obniżyło się o ponad pół metra, a np. rzekę Białkę w rejonie Łysej Polany można miejscami przejść suchą nogą. W górach jeszcze nie jest tak źle, maja one swoja specyfikę i wśród roślinności suszy raczej nie widać, ponieważ jednak wilgotność powietrza jest dość znaczna, to codziennie w górach jest rosa. Biorące swój początek w górach rzeki mają jednak dość znaczący wpływ na poziom wód w centralnej części kraju. Mniej wód w górskich potokach przekłada się przecież na niski stan wód w Polsce . Nic zatem dziwnego, że wszyscy zaklinają pogodę, by ta przyniosła nieco zmian w dotychczas obserwowanym scenariuszu.

 Tatry

Turyści, którzy dotąd nad wyraz licznie odwiedzili Podhale, teraz w dużej mierze opuścili już je, więc zmiana z bezchmurnego i pełnego słońca nieba na to z chmurami i deszczem nie zrobi nikomu większej krzywdy. Duża liczba turystów , to dla innych więcej pracy. Tłok na szlakach przeszedł wszelkie oczekiwania, co niestety wiąże się też z większą niż zazwyczaj liczbą interwencji grup ratowniczych. Szczególnie pod koniec wakacji ratownicy TOPR-u mają wiele pracy. Jak donosiły media najpierw w Dolinie Pięciu Stawów urazu nogi doznała turystka. Została szczęśliwie przetransportowana śmigłowcem. Później ratownicy polecieli nad Czarny Staw Gąsienicowy, gdzie turysta miał atak padaczki.Wakacje to ciężki okres dla górskich zespołów ratowniczych, a statystyki pogotowia górskiego tylko w dwa wakacyjne miesiące odnotowały średnio ponad 40 proc. wszystkich wypadków jakie zdarzają się w ciągu każdego roku. Już lipiec mocno wyprzedza czerwiec czy maj, ale sierpień bije już prawdziwe rekordy.

 Tatry

Nie wszystkie miejsca w górach mają złą opinię, jednak warto wiedzieć, które z nich statystycznie rzecz ujmując przysparzają ratownikom z TOPR najwięcej pracy i zmartwień. Poniżej przedstawiamy pięć najbardziej niebezpiecznych rejonów, w których turyści powinni bardzo uważać.

1. Orla Perć i szlaki dojściowe do Granatów, Koziej Przełęczy – niechlubny lider z odnotowanymi 66 wypadkami. Od 100 lat na tych szlakach zginęło już w sumie ponad 100 osób. Szlak jest bardzo trudny i dedykowany doświadczonym turystom. Orla Perć, która powinna być ukoronowaniem turystycznej kariery ma bardzo trudne odcinki, z łańcuchami, klamrami. Są tam dwa spektakularne miejsca: drabinki na Koziej Przełęczy z Zamarłej Turni oraz za Granacką Przełęczą.

2. Rysy – z 40 wypadkami- przejmują ostatnio pałeczkę pierwszeństwa. Bierze się to m.in. stąd, że to efekt manii Polaków i ich chęci zdobywania najwyższego szczytu. Dziwne, ale to prawda, że wszyscy pragną zdobywać najwyższe szczyty, pokonywać najtrudniejsze szlaki, często będąc kompletnie do tego nieprzygotowanym. Do tego ciągną tam już absolutnie nieodpowiedzialnie dzieci. Moda na chwalenie się swoimi dokonaniami przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary, bo tujuż rzecz idzie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Chociaż głupotą i brakiem odpowiedzialności nie powinniśmy się chwalić, bo nie tędy droga , to jednak portale społecznościowe pękają w szwach od fotograficznych informacji, gdzie, jak, z kim i kiedy dokonaliśmy tego czy owego. Czym innym jest przejechanie na rowerze nawet dość długiego odcinka a czym innym penetracja górskich szlaków z zamiarem zdobywania szczytów tak w Tatrach, Pieninach, Gorcach czy Sudetach. Wielu zapomina, że mają one specyficzny charakter i nawet podczas tak gorącego roku na Rysach, wciąż miejscami zalega sporo śniegu, i jest to szlak, do którego powinni podchodzić tylko doświadczeni i odpowiednio wyposażeni turyści. Właśnie poślizgnięcia na Rysach są najniebezpieczniejsze i sprawcą tego są płatki śniegu. Wyruszając w góry odnotowujemy, że na dole jest piękna słoneczna pogoda, ale na górze temperatura spada poniżej 10 st. Śnieg jest nadal zmrożony, zbity, bardzo łatwo na nim się poślizgnąć. Nie są to puste słowa, a przykłady z ostatnich tygodni mówią same za siebie.

 Tatry

Media informowały, że małżeństwo, które zsunęło się kilkaset metrów, zatrzymało się na kamieniach. Mężczyzna ma uszkodzony kręgosłup szyjny. Jest sparaliżowany. Jego żona zaś doznała otwartego złamania uda. Niestety oboje szli w adidasach. Kilkanaście dni temu z Rys zbierano chłopaka, który zginął, schodząc z Rysów. Ratownicy ze zgrozą odnotowali, że pomimo tego, że ofiara była już spakowana w noszach, w worku, to niecałe 15 metrów od nich ludzie szli w adidasach na górę. Ignorancja o niewytłumaczalnym podłożu, jakby ten wypadek do nich zupełnie nie przemawiał. Najgorsze, że ludzie nie potrafią podjąć decyzji o zawróceniu.

Tatry 
 

Trasa na Rysy wymaga rozwagi i znajomości gór, bo trzeba brać pod uwagę długość wycieczki. Polski szlak wiedzie do Morskiego Oka (9 km), a potem w górę, gdzie jest już ponad 1000 metrów różnicy wysokości. Nie każdy organizm da tu radę. Taternicy doradzają, że warto wycieczkę na Rysy podzielić na dwa etapy. W pierwszym rzędzie dojść do Morskiego Oka i tam przenocować aby wcześnie rano wyruszyć na szlak. Pobyt w tym górskim schronisku do tego nocą da ciekawe i niezapomniane wrażenia.

3. Giewont i szlaki dojściowe – tu odnotowano 44 wypadki. Ta święta góra ceprów jakim jest Giewont - nie powinien sprawić większych problemów. Najwięcej problemów jest jednak gdy pojawiają się burze i znajdujący się na szczycie krzyż, który ściąga groźne wyładowania. Turyści, którzy idą na Giewont niejednokrotnie muszą stać w kolejce, bo dojście na kopułę szczytową Giewontu wiedzie szlakiem z łańcuchami, a i na samym wierzchołku też jest spora ekspozycja , bo w stronę Zakopanego opada 500-metrowa ściana.

4. Zawrat z Hali Gąsienicowej – z liczbą 34 wypadków. Schodzi się tu kilka popularnych szlaków: Dol. Gąsienicowa - Dol. Pięciu Stawów Polskich, zejście ze Świnicy oraz początek Orlej Perci. Ekspozycja na fragmentach tego szlaku jest porównywalna tą z Orlej Perci. Dużym zagrożeniem są spadające kamienie, a uwagi na położenie po północnej stronie, zalega tam też sporo śniegu. Pozory o suchości szlaku mogą wprowadzać w błąd, bo zdarza się, że na ostatnich 10-15 metrach leży śnieg.

5. Świnica i szlaki dojściowe – to 31 wypadków. Na pierwszy rzut oka wydaje się być łatwą górą, to jednak szlak dedykowany dla wytrawnych turystów. I znowu trafia tam wiele przypadkowych osób, które wyjeżdżają na Kasprowy Wierch kolejką. I chociaż początek jest stosunkowo łatwy, to największa liczba wypadków zdarza się na jego południowym trawersie, czyli w rejonie szczytu i na odcinku do Zawratu. Istotnym jest też to, że to bardzo wąski szlak, poprowadzony w trudnym terenie. A najgroźniejszy jest tam zalegający śnieg. Szczególnie po opadach deszczu jest tam bardzo ślisko. Niegroźne gdzie indziej potknięcie grozi upadkiem 150-200 m w dół.

6. Inne szlaki o dość dużej liczbie wypadków, to m.in. ścieżka nad Reglami i dolinki reglowe. Szczególnie po opadach stają się niebezpieczne, zwłaszcza dla osób, które wyruszyły na szlak w nieodpowiednim obuwiu. Ratownicy TOPR niemal codziennie wychodzili po osoby, które się poślizgnęły i doznały urazów stawów skokowych czy kolanowych.

Tatry 
 

Jest kilka przyczyn, które wpływają na występowanie tych wypadków. Według toprowców najczęstszymi niestety przyczynami nieszczęśliwych zdarzeń w górach są: poślizgnięcia (złe obuwie), braki kondycyjne, nieznajomość topografii, brak wiedzy o niebezpieczeństwach gór, a także samotne wędrówki. Większość błędów, które skutkują wypadkiem wynika z braku zaplanowania wycieczki. Gdzie zatem iść? Z kim iść w góry? Turyści, którzy dotąd nigdy nie wędrowali, albo czynia to sporadycznie, mogą spróbować szlaków do schronisk, ewentualnie dojść nad jakiś staw. Za łagodniejsze uznawane są Tatry Zachodnie. Aby wyjść naprawdę wysoko, nie mając doświadczenia, warto pomyśleć o wynajęciu przewodnika, który będzie on czuwał, aby cała nasza wycieczka zakończyła się dla nas szczęśliwie. Warto też wiedzieć, że wycieczka w Tatry to nie tylko zdobywanie tamtejszych szczytów. Można się przy okazji sporo nauczyć: o historii, kulturze i oczywiście przyrodzie. Z przewodnikiem, który zna doskonale topografię gór chodzimy bardziej świadomie.

Tatry 

W tym roku tylko przez pierwszy miesiąc wakacji-od 28 czerwca do 27 lipca toprowcy przeprowadzili 40 wieloosobowych wypraw i 46 akcji. Udzielili pomocy 102 osobom. Niestety trzy z nich poniosły w Tatrach śmierć. 40 razy wykorzystano policyjny śmigłowiec. Ruszasz w góry poznaj dekalog prawdziwego turysty górskiego: 

 • Zanim wyruszysz w góry, zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie i czy twój stan zdrowia jest dobry 
 • Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej 
 • W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty
 • Pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinie powrotu. Zapewnisz sobie szybką pomoc. 
 • Szybkość poruszania się dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. 
 • Nie zbaczaj ze oznakowanego szlaku - jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy. 
 • Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. 
 • Decyzja zawrócenia z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. 
 • Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. 
 • Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek - przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieką. Wezwij na pomoc ratowników (numer alarmowy w górach to 601 100 300) Zasady ułożyła Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK

 

Ratunek w górachPolecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 

 • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
 • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.         

   

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

 

Opracowano z wykorzystaniem informacji udostępnianych przez TPN.
Jacek Grzesiak
 

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa MajerczykWilla Majerczyk
Poronin / Nocleg
Willa Majerczyk położona jest w spokojnej i malowniczej okolicy.
Hotel Góralski RajHotel Góralski Raj
Nowy Targ / Nocleg
Hotel został wybudowany w 2004 roku w wysuniętym na północ zakątku Nowego Ta
Górski Ośrodek Wczasowy ZbójnikGórski Ośrodek Wczasowy Zbójnik
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle to malownicza miejscowość położona w pobliżu Zakopanego.
Restauracje

Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.
Restauracja Staro IzbaRestauracja Staro Izba
Zakopane / Restauracja
Bar przy bielonym piecu, kominek i wiele góralskich sprzętów.
Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!

Warto przeczytać

E-kartki góry