IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Gdy gorąco w górach

2015-09-02 //Wstecz
Gdy gorąco w górachUpał nadal doskwiera i na równi dokucza ludziom jak i zwierzętom. Słoneczna aura jaka panuje na Podhalu przez całe bieżące lato cieszy ale i sprawia, że lejący się z nieba żar czasem jest dokuczliwy.
 

Spacerujący po Tatrach turyści nie rzadko ze zdziwieniem stwierdzają, że nie są jedynymi, którzy przemierzają górskie szlaki i towarzyszą im zwierzęcy mieszkańcy Parku. Jak niedawno poinformował PAP TPN, każdego roku park odwiedza ok. 2,5 miliona turystów z kraju i z zagranicy. Udostępniono dla nich 275 km szlaków o różnych stopniach trudności. Jednak musimy wiedzieć, że Tatrzański Park Narodowy to przede wszystkim dom wielu zwierząt, których nie wolno traktować jak zabawki. Swój dom maja tu m.in. łagodne gatunki, np. kozice, świstaki, sowy, ale i groźne ssaki drapieżne, np. niedźwiedzie i rysie. Każde zwierzę wymaga szacunku od człowieka, który jest przecież gościem w ich naturalnym domu.

Tatry 
 

Z tej okazji dyrektor TPN Szymon Ziobrowski zwrócił uwagę, że koegzystencja ludzi i zwierząt na jednym terenie musi być oparta na zrozumieniu i szacunku. „Reguły poruszania się po górach nie zostały wymyślone przez pracowników parku od tak. Prowadzimy badania naukowe i zawsze opieramy się na przesłankach przyrodniczych. Zdarza się, że turyści są zaskoczeni faktem, że przy szlakach nie ma koszy na śmieci, poddają to krytyce. Takie zdanie najczęściej wypływa z niewiedzy, że na przykład słodkie napoje czy resztki jedzenia przyciągają zwierzęta na szlaki” – zauważył słusznie dyrektor.

Tatry 
 

W piśmie przesłanym PAP TPN przestrzega odwiedzających Podhale m.in. przed dokarmianiem zwierząt. Nagminnie podrzucane kanapki, owoce czy warzywa mogą przyczynić się do zmiany zachowania zwierząt, które przestają poszukiwać naturalnego pokarmu i wybierają ten pochodzący od turystów.

Pracownicy TPN przytaczają przypadek niedźwiedzicy Magdy, której dramat rozegrał się z początkiem lat 90. ubiegłego wieku. Będąc dokarmianą przez turystów coraz częściej odwiedzała miejsca, w których przebywali ludzie. Stała się też agresywna, żądała jedzenia, które jej tak hojnie dostarczano. W końcu postanowiono przewieźć ją wraz z młodymi do zoo, gdzie pozbawiona wolności niedźwiedzica podjęła desperacką próbę ucieczki. Postrzelona środkami usypiającymi, niestety już nigdy się nie wybudziła.

Tatry 
 

Obecnie, aby uniknąć podobnych sytuacji, na terenie TPN nie ma koszy na śmieci; przypomina się też turystom, by wszystkie wniesione nieczystości zabrali ze sobą z powrotem. Zaśmiecanie terenu parku pustymi butelkami, a także resztkami jedzenia czy papierkami psuje harmonię krajobrazu. Odpadki, które przyciągają zwierzęta, doprowadzają do ich choroby, a nieraz nawet do śmierci.

Tatry 
 

Turysta odwiedzający TPN powinien wiedzieć, że poruszając się po górach należy pamiętać o cichym zachowaniu. Niepotrzebne hałasy niepokoją naturalnych mieszkańców parku. Nie zrywamy także kwiatów, grzybów, owoców ani gałązek. Rośliny żyjące w parku są pod ochroną. Część z nich jest na wyginięciu, inne stanowią naturalny pokarm żyjących tu zwierząt. O rzadkich gatunkach trzeba pamiętać także wtedy, gdy spoglądamy na zbiorniki wodne i górskie rzeki. Żyją w nich zwierzęta, które źle znoszą cywilizacyjne skutki zanieczyszczenia. Dodatkowo rzeki i zbiorniki to naturalne źródło wody pitnej dla schronisk, w których turyści tak lubią odpoczywać.

Tatry 
 

Co naturalne -na terenie parku panuje również zakaz wprowadzania psów. Niestety, dzikie zwierzęta doskonale je wyczuwają, nawet jeśli psy nie szczekają i nie załatwiają potrzeb fizjologicznych. Turysta, wędrując z psem, naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila, zwłaszcza w okresie narodzin młodych lub wtedy gdy prowadzone są przez matkę.

W TPN od 15 lipca do 15 września prowadzi się akcję "Nauczymy was szacunku", która ma uświadamiać turystów, jak właściwie zachowywać się w górach – by nie niszczyć przyrody i nie szkodzić zwierzętom.

Szczególnie w lecie turyści odwiedzający Tatry powinni pamiętać o poszanowaniu natury, o zwierzętach, które mieszkają w górach, zwłaszcza o niedźwiedziach brunatnych – dla nich sezon turystyczny jest szczególnie niebezpieczny – apeluje Tatrzański Park Narodowy.

Tatry 
 

Ekstremalne warunki pogodowe panujące na obszarze Podhala sprawiają, że ratownicy górscy przypominają turystom, którzy wybierają się na górskie szlaki, aby zabierali ze sobą nakrycia głowy, zapas wody i używali kremów z filtrem. Upały są częstą przyczyną zasłabnięć a temperatura w Zakopanem wynosi nieraz niemal 30 stopni, stąd w Tatach dochodzi do szeregu zasłabnięć i wypadków. Wiele razy w tym sezonie użyto już śmigłowca do transportu poszkodowanych.

Tam, gdzie na otwartych górskich przestrzeniach nie ma schronienia przed słońcem, planując wysokogórską wycieczkę, należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym i osób nam towarzyszących.

Tatry 
 

Upalna pogoda, która nieprzerwanie towarzyszy nam tego lata,zachęca do górskich wędrówek. Po tatrzański szlakach wędruje nadal bardzo wielu turystów. Warunki do uprawiania turystyki w górach są wyśmienite.

Obeznani z realiami Tatr ratownicy górscy radzą, aby w góry podczas upałów wychodzić o świcie, nawet o godz. 5 rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak ostre, jak w godzinach południowych.

Gdy nie służy nam wyprawa wysoko w góry, to w zanadrzu zawsze mamy plan B. Takim może być np. Przełom Białki.

Przełom Białki - Podhale 
 

W czasie, kiedy ulice Zakopanego w pełni sezonu ale i zaraz po nim też niczym nie ustępują wielkomiejskim arteriom w godzinach szczytu, a na niezliczonych tatrzańskich szlakach ustawiają się wręcz kolejki do wejścia, kilkanaście kilometrów od nich jest miejsce nie mniej urokliwe, a zdecydowanie mniej oblegane. Tym szczególnym miejscem, które w tak uciążliwym okresie, gdy słupki termometrów oscylują wokół 30 st.C jest Rezerwat "Przełom Białki" , który jest jednym z najbardziej spektakularnych zakątków polskiego Podtatrza. Tu bowiem rzeka Białka przebija się pomiędzy stromo opadającymi skałami Obłazowej i Kraśnicy, tworząc zapierający dech w piersiach krajobraz. W ścianach są niewielkie nisze skalne i wywierzyska, a skały porasta reliktowa roślinność. Obszar jest objęty ścisłą ochroną i wychodzenie na skały jest zabronione. Co ciekawe- w pobliskiej jaskini znaleziono bumerang z okresu neolitycznego – do tego jeden z najstarszych na świecie.

 Przełom Białki - Podhale

Brodzenie po kamieniach zanurzonych w Białce przyniesie ulgę umęczonemu niesfornym upałem ciału, a zimna woda spływająca prosto z Tatr nie tylko daje upragniony oddech, bo gorąc tu jest zdecydowanie mniejszy, to jeszcze chłoniemy intensywnie parującą wodę , wdychając orzeźwiające i nasączone wilgocią powietrze.


Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 

 
  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.         

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


 

Opracowano z wykorzystaniem informacji udostępnianych przez TPN.
Jacek Grzesiak
 

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

OSW LIMBAOSW LIMBA
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na noclegi, konferencje, szkolenia, spodkania integrac
Willa MirwaWilla Mirwa
Zakopane / Nocleg
Willa Mirwa zaprasza.
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Restauracje

Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub
Restauracja Stek ChałupaRestauracja Stek Chałupa
Zakopane / Restauracja
Dla wielbicieli tradycyjnego grilla.
Restauracja Pizzeria VivaldiRestauracja Pizzeria Vivaldi
Poronin / Restauracja
Pizza z widokiem na Tatry!

Warto przeczytać

E-kartki góry