IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Centrum Górskie Korona Ziemi

2015-09-01 //Wstecz
Centrum Górskie Korona ZiemiKorona Ziemi sp. z o.o. to efekt owocnej współpracy gminy Zawoja oraz słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts. Partnerami projektu są: GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl.
 

U podnóży Babiej Góry stoi niezwykłe Centrum Górskie Korona Ziemi – będące miejscem wyjątkowym, w którym można poznać wszystko to, co związane jest z najsłynniejszymi szczytami Ziemi, oraz dowiedzieć się, jaką rolę w eksploracji gór najwyższych spełniają Polacy.

Centrum Górskie Korona Ziemi -Zawoja 
 

Miejsce gdzie spotyka siętradycja z kulturą i technologią leży na polskiej stronie Orawy w Zawoi, to Centrum Górskie Korona Ziemi łączące rekreację z rozrywką. Tu spotyka się człowiek z naturą, który kocha góry...

Tradycja polskiej wspinaczki warta jest wielkiego muzeum. To ze wszech miar nowoczesne zderzenie nauki z technologią i wspinaczki z turystyką.

 Centrum Górskie Korona Ziemi - Zawoja

Gdy otwierano to miejsce, to swoją obecnością uroczystość uświetnili wybitni himalaiści - Krzysztof Wielicki (pierwszy człowiek zimą na Evereście, piąty na świecie zdobywca korony Himalajów), który zgodził się być honorowym przewodniczącym Rady Naukowej. Peter Hamor (pierwszy Słowak z Koroną Ziemi, zdobywca 11 ośmiotysięczników), Janusz Majer - kierownik wielu wypraw himalajskich, czy Jerzy Natkański (zdobywca 2 ośmiotysięczników, uczestnik wielu wypraw w góry wysokie) oraz Wojciech Kukuczka (zdobywca Everstu, pierworodny syn sławnego himalaisty Jerzego). Wszyscy zgłosili akces uczestnictwa w radzie. Podobnie jak - nieobecni w piątek - Anna Czerwińska, Janusz Onyszkiewicz (były wiceminister MON, działacz opozycji, himalaista, prezes PZA), Piotr Pustelnik (trzeci Polak z koroną Himalajów).

 Centrum Górskie Korona Ziemi - Zawoja

Centralne Archiwum Górskie, którego szefem jest Janusz Kurczab, zamierza gromadzić poukrywane po piwnicach i magazynach pamiątki po najwybitniejszych polskich himalaistach oraz cyfryzować dokumentacje wypraw. Brak scyfryzowanych zasobów archiwalnych z wielu lat polskiej działalności alpinistycznej to problem zgłaszany do lat. W przeszłości, niestety z różnych błahych powodów stracono zbyt wiele zbiorów książek, filmów, zdjęć, listów, dzienników i nagrań. To co jest w prywatnych rękach ulega naturalnemu rozproszeniu lub zniszczeniu.

Lato w pełni, uczniowie korzystają z wakacji, sporo osób pewnie spędza czas na wakacyjnym górskim urlopie. Część wybrała polskie kurorty, niektórzy trafili do Zawoi lub okolic. Dla tych ostatnich oraz dla osób, które zamierzają się wybrać do wspomnianej miejscowości mamy komunikat: do użytku jest tam Centrum Górskie Korona Ziemi.Centrum korzysta z nowych technologii i może zainteresować nie tylko pasjonatów gór.

Centrum Górskie Korona Ziemi - Zawoja 
 

Przedsięwzięcie jest naprawdę ciekawie, ponieważ łączy kilka elementów. W pierwszej kolejności to centrum edukacyjne przybliżające zagadnienia z zakresu geografii, fauny i flory, kultury, historii. Wszystko oczywiście ma związek z górami. To także archiwum gromadzące pamiątki po polskich himalaistach, upamiętniające osoby oraz ich dokonania. To wreszcie miejsce spotkań ludzi związanych z górami.

Są tam.makiety najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów (stąd nazwa Korona Ziemi), w ramach porównania znajduje się tam także położona nieopodal makieta Babiej Góry. Do tego wspomniane pamiątki, zdjęcia, plansze, a dla aktywnych park linowy i ściana wspinaczkowa.

Ale gdzie te nowoczesne technologie? Firma Androbit zaprojektowała i wdrożyła rozwiązanie oparte o technologię iBeacon – połączono tradycyjne eksponaty znowymi narzędziami, dzięki czemu zwiedzanie stało się interaktywne. Wykorzystano stoły dotykowe orazsprzęt mobilny, aefekt jest niezwykle ciekawy:

Cały system jest bardzo intuicyjny. Sieć nadajników Estimote została rozmieszczona naeksponatach i zdalnie komunikuje się zurządzeniami przenośnymi. Informacje wyświetlają się automatycznie pozbliżeniu się dointeresującego nas miejsca. Są tofilmy, zdjęcia, schematy iopisy związane zdanym eksponatem. Dzięki takiej formie przekazu użytkownik może poznawać górską florę ifaunę, poznać strukturę geologiczną poszczególnych masywów isylwetki pierwszych śmiałków zdobywających najwyższe szczyty.

Odwiedziny Centrum topowiew nowoczesności wplacówkach tego typu. W zamyśle pomysłodawców, część zwiedzających zapewne zadowolona jest z iz brakubez bajerów wpostaci tabletu zfilmem, alechyba warto trafić dowiększej grupy odbiorców, przekonać masy, żeopłacało się tu zajrzeć idowiedzieć się czegoś ciekawego. Todotyczy zwłaszcza młodszych odbiorców, dla którychmuzeum wtradycyjnej formie mogłoby być niezbyt atrakcyjnym elementem wycieczki. Trzeba dotego dorzucić trochę elektroniki, sprzętu irozwiązań, które znają izktórychkorzystają, bypojawiło się zainteresowanie.

Gablota z eksponatem może już dzisiaj nie wystarczyć – muszą być fajerwerki.Za swój celą Centrum stawia sobie przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, etnografii, a także turystyki wysokogórskiej ze szczególnym naciskiem na dokonania naszych rodaków w tej dziedzinie. Dzięki Centrum otrzymujemy możliwość obcowania z tymi zagadnieniami, a zwiedzający ma możliwość aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu własnych poglądów a także zdobywaniu wiedzy. Centrum kładzie szczególnie nacisk na obsługę tzw. „zielonych szkół” i wycieczek szkolnych. Odbiorcą tej jakże ciekawej i ważnej dla nas – Polaków – wiedzy, ma być przede wszystkim młode pokolenie. Centrum jest niezwykłą ofertą dla wycieczek szkolnych, rodzin z dziećmi, młodzieży – wszystkich, których interesuje świat, góry, przyroda, himalaizm i niebagatelna rola naszych rodaków w historię ich zdobywania. Centrum nie jest „sztywnym” muzeum. Multimedia oraz najnowocześniejsze technologie gwarantują interaktywny charakter Centrum, w którym można bawić się, uczyć i poznawać.

Korona Ziemi sp. z o.o. to efekt owocnej współpracy gminy Zawoja oraz słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts. Partnerami projektu są: GOPR, Babiogórski Park Narodowy, Salewa, www.zawoja.pl.

Inne atrakcje turystyczne w Zawoi to:

Już pierwsze wzmianki o Zawoi pochodzą z końca XVI wieku. Jednak jej rozwój nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy to w Zawoi działały takie manufaktury jak huty żelaza, tartak parowy, fabryka zapałek. Zawoja rozwijała się jednak też również pod względem turystycznym.Z uwagi na unikalny mikroklimat powstały tu pierwsze domy letniskowe, ponadto pierwsze szlaki turystyczne, pierwsze schroniska. Z chwilą zakończenia drugiej wojny światowej nastąpił dalszy rozwój wsi. W 1954 został utworzony jakże ważny i pożyteczny Babiogórski Park Narodowy, a w 1968 przez wieś i Przełęcz Krowiarki wybudowano słynną Drogę Karpacką, która połączyła region ze Śląskiem, Krakowem a także Skalnym Podhalem.

Zawoja

Niezwykłe walory przyrodnicze, krajoznawcze i klimatyczne pozwalają osobom przybywającym na odpoczynek do Zawoi nie tylko zregenerować siły, nabrać spokoju ducha, ale i nasycić oczy pięknymi widokami. Ile by nie pisać , mówić, to i tak nie sposób opisać wszystkich zalet Zawoi – to trzeba niestety ale po prostu zobaczyć, trzeba tu być. Zawoja czeka.


Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 
 
  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.         

     

Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

W opracowaniu wykorzystano doniesienia medialne.
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
Pensjonat DanutaPensjonat Danuta
Biały Dunajec / Nocleg
Naszym gościom oferujemy pobyt w komfortowych pokojach 1, 2, 3 i 4-o osobowy
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Restauracje

Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.

Warto przeczytać

E-kartki góry