IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Górale z różnych stron świata opanowali Zakopane

2015-08-28 //Wstecz
Górale z różnych stron świata opanowali ZakopaneOdkąd zainaugurowano w Zakopanem 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich miasto wypełniły widowiskowe imprezy plenerowe.

W miniony-ostatni weekend w górach miała miejsce uroczysta inauguracja Festiwalu, która rozpoczęła się Mszą św. ekumeniczną w kościele Św. Krzyża a następnie barwnym korowodem ulicami miasta. Podczas koncertu Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula uroczyście powitał delegacje wszystkich zespołów i tym samym oficjalnie otworzył 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Piotr Korczak-Biuro Prasowe 47.MFFZG Zakopane 
  •  Już w piątek w namiocie festiwalowym odbył się pierwszy koncert. Gwiazdą wieczoru była „Kapela ze Wsi Warszawa”, łącząca w swoich brzmieniach tradycyjną muzykę ludową z jazzem i współczesną muzyką rozrywkową. Jako support wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Góralska „JUTRZENKA”, prowadzona przez Krzysztofa Trebunia-Tutkę.
  • Sobotnie popołudnie podczas trwającego w Zakopanem 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wypełniły widowiskowe imprezy plenerowe.Na scenie w wiosce festiwalowej prezentowali się najmłodsi - laureaci VI Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych o Złote Kierpce: „Tatry” z Czarnego Dunajca, „Małe Regle” z Poronina, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Mały Hamernik” z Krakowa oraz „Zornica” z Zakopanego. Wiele radości turystom dały ruszające do wioski festiwalowej roztańczone i rozśpiewane kolorowe, pełne życia i muzyki korowody. Publiczność miała też okazję, by wspólnie zaśpiewać znane góralskie szlagiery. Nie obyło się bez tego aby przez miasto nie przejechał uroczysty orszak weselny zakończony prezentacją ślubnego obrzędu w wykonaniu Regionalnego Zespołu „Giewont” z Zakopanego – Olczy, będącego gospodarzem Festiwalu. Następnie na scenie plenerowej publiczność oklaskiwała pierwsze występy zespołów ze Słowacji, Włoch, Węgier, Białego Dunajca, Francji, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Bułgarii i Meksyku.
 Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG

Festiwal obfituje od samego początku w niezwykłe zdarzenia takie jak np. symboliczne wciągnięcie flagi festiwalowej i koncert na trąbitach w wykonaniu rodziny Haniaczyków, a także wzruszające podziękowanie złożone przez organizatorów i władze miasta za dotychczasową pracę wieloletniej Dyrektor Artystycznej Festiwalu dr Stanisławie Trebuni-Staszel, którą w tym roku na tym stanowisku zastąpiła Agnieszka Gąsienica-Giewont. Nie obyło się też bez widowiskowego z tańca zbójnickiego z pochodniami. Z kolei ogień został przeniesiony do wioski festiwalowej, gdzie rozpalono ogniska i odbył się pokaz sztucznych ogni na tle ciemnego nieba.

Nawiązując do wieloletniej tradycji, w sobotę wieczorem w kinie "Sokół” odbył się wyjątkowy koncert, jakim co roku jest ta niezwykła muzyczna wędrówka karpackim szlakiem. Zabrzmiały piękne i żywiołowe melodie z różnych regionów Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii, a motywem przewodnim był taniec pary solowej do muzyki weselnej.

 Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG 
 

Karpaty charakteryzują się bogatą kulturą korzeniami sięgającą do wędrówek wołoskich pasterzy, którzy wyruszyli z południa docierając aż do Orawy i Moraw. Cały ten rejon łączy więc wspólne muzyczne dziedzictwo.

Koncert poprowadził znany muzyk i architekt podhalański Jan Karpiel-Bułecka, który wprowadził widzów w świat muzyki łuku Karpat, barwnie opowiadając o góralskich nutach i ich wykonawcach.

Niedziela z kolei rozpoczęła się wystąpieniem na wysokim poziomie. Uczestniczący w festiwalu górale z całego świata prezentowali się bowiem w pięknej scenerii polskich Tatr - na szczycie Kasprowego Wierchu. Czyż może być bardziej wymowny znak, że mamy do czynienia z góralami?

 Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG 

Temu pełnemu piękna górskiemu otoczeniu towarzyszyła także wspaniała pogoda. Przybyli na szczyt turyści z niemałym zaskoczeniem obserwowali jak przedstawiciele wszystkich zespołów pozowali do zdjęć, a także grali, śpiewali i tańczyli w samym sercu Tatr. Ten ich krótki koncert zatytułowany „Z tatrzańskich szczytów do Wioski Festiwalowej” był tak wielką niespodzianką dla turystów, że nie kryli oznak sympatii ale i jednocześnie odebrali to spotkanie jako zaproszenie do udziału w trwającym do soboty święcie folkloru.

 Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG 

W ramach trwającego festiwalu na Dolnej Równi Krupowej zorganizowano widowiskowe Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Konkurs na Śpiew Pytacki.Ta ciekawa rywalizacja odbywała się w następujących kategoriach: powozów jednokonnych, parokonnych oraz land, a także zaprzęgów sportowych -maratonek: jedno i parokonnych. Uczestnicy mieli za zadanie przejechać tortak, by jak najlepiej zaprezentować swój zaprzęg, nie dotykając przy tym żadnej z przeszkód. Zasłużenie Tytuł Fiakra Roku 2015 otrzymał Maciej Gąsienica-Sieczka, zdobywając najważniejszą z nagród. Po Mistrzostwach w Powożeniu odbył się Konkurs na Śpiew Pytacki. Tu najlepszymi pytocami okazali się Andrzej Dańko i Maciej Czernik.

 Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG 
 

Niewątpliwą gwiazdą tego dnia na festiwalu był występ „Kapeli ze Wsi Warszawa”, która w Zakopanem gościła po raz pierwszy. Zgromadzona tłumnie widownia usłyszała awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej nie tylko z terenu Mazowsza, ale także z wpływami muzyki etnicznej wielu innych kultur. Ciekawostką była pieśń przeciwko wojnie „Bendzie wojna”, którą grupa nagrała przy współpracy z kanadyjską Indianką z ludu Kri. Kapela wykonywała swoje utwory wykorzystując zarówno instrumenty współcześnie popularne, takie jak: skrzypce, perkusję, trąbkę, kontrabas jak i dawne m.in cymbały, baraban i fidel płocką. Publiczności spodobały się wyjątkowo nowoczesne brzmienia muzyki tradycyjnej, nie obyło się zatem bez bisów. Wybrzmiewała muzyka, która dała słuchającym ale i odtwarzającym ją wiele satysfakcji.

Gościnne Zakopane nie ogranicza się tylko do tej jednej chociaż wielowątkowej imprezy. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na zakopiańską część obchodów jubileuszu istnienia 25-lecia partnerstwa z Saint-Die-des-Vosges we Francji.

  • Już 27 sierpnia (czwartek) o godz. 17.00w Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41 odbędzie się ciekawy wernisaż wystawy artystów francuskich poświęcony temu wydarzeniu. Wystąpią też uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza i absolwentki Gimnazjum Nr 2: Anna Chyc Myrmuła, Justyna Lasiak i Natalia Kmiecik pod kierownictwem Aleksandry Łakomik.
Natomiast po wernisażu, o godz. 18.00, na Placu Niepodległości na gości czeka wspólny pokaz akrobatyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Szkoły Czerwonych Nosów z Saint-Die i Akro Dance z Gimnazjum Nr 2 w Zakopanem.
 Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku chcą w sposób szczególny odwołać się do jego początków i nieco zapomnianych już korzeni, przypominając o „Święcie Gór”, które odbyło się 80 lat temu w pierwszych dniach sierpnia. Temu wyjątkowemu Jubileuszowi poświęcony będzie 27 sierpnia. Jeden festiwalowy dzień wypełni specjalnie przygotowany program zakończony „Hołdem górom”. Zakopiańskie „Święto Gór” z 1935r. było ważnym dla całego kraju wydarzeniem, symbolicznym w swej wymowie i zorganizowanym jak na tamte czasy z ogromnym rozmachem. Jego bogaty 8-dniowy program wypełniały wystawy, koncerty, przedstawienia, odczyty, pochody, wieczornice, wycieczki i zawody sportowe. Jak podaje ówczesny dwutygodnik „Echo zdrojowe”, choć brak szczegółowych statystyk, do Zakopanego z tej okazji mogło przyjechać nawet 50.000 osób – uczestników i publiczności.

 

Było to prawdziwe święto gór i górali, którzy przybyli tu z różnych regionów II Rzeczpospolitej od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji. Idea święta nawiązywała bowiem do ruchu regionalnego i działalności Władysława Orkana. W jego organizację oprócz Komitetu Głównego pod przewodnictwem generała Tadeusza Kasprzyckiego włączyły się także liczne komitety powiatowe, m.in. z Cieszyna, Bielska, Żywca, Wadowic, Nowego Targu, Limanowej, Nowego Sącza, Jasła, Krosna, Leska, Sanoku, Sambora, Stanisławowa, Stryja i Kołomyi, a także Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny i Związek Podhalan. Honorowym patronatem objął je Prezydent Ignacy Mościcki, który osobiście wziął w nim udział. - Pierwsze „Święto Gór” miało się odbyć pod Giewontem w 1934 roku, jednakże katastrofalna powódź jaka nawiedziła Podhale uniemożliwiła te zamiary. Święto szczęśliwie odbyło się w dniach 4 – 11 sierpnia 1935 roku. Najważniejszym jego punktem była niedziela 11 sierpnia uświetniona obecnością Prezydenta Mościckiego. Tego dnia rano obok Kościółka na Jaszczurówce miał miejsce historyczny „Hołd Górom”. W południe złożono wieniec pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego, wieczorem zapalono sobótki na szczytach górskich oraz odbyła się pamiętna Iluminacja Tatr. Od 1968 roku namiastką „Święta Gór” była „Jesień Tatrzańska”, a następnie Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – przypomina honorowy Gazda „Święta Gór” Franciszek Bachleda–Księdzularz. Tegoroczne „Święto Gór” organizowane przez Burmistrza Miasta Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego przy współpracy z zakopiańskim Związkiem Podhalan, tak samo jak 80-lat temu, będzie popularyzować góry oraz Zakopane, a przede wszystkim świadczyć o wspólnocie wszystkich górali, wyrażać miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim wciąż są tutaj góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara.

Spacer po Zakopanem, w którym gości tak wielu artystów z rożnych stron świata, którzy wypełniają miasto swoja obecnością, to niezwykła przyjemność i na przeżycie szczególnych doznań.

 
 Materiały udostępniła Anna Karpiel-Semberecka Kierownik Biura Prasowego 47.MFFZG

 Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 

 
  • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
  • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.              

     


Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.

Jacek Grzesiak

 

 Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Hotel RysyHotel Rysy
Zakopane / Nocleg
Pięciogwiazdkowy Hotel Rysy zaprasza.
Restauracje

Karcma U WróblaKarcma U Wróbla
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
"Karcma u Wróbla" to 80 lat tradycyjnej domowej kuchni.
Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.
Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.

Warto przeczytać

E-kartki góry