IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pociągiem z z Chabówki do Nowego Sącza i nie tylko...

2015-08-27 //Wstecz
Pociągiem z z Chabówki do Nowego Sącza i nie tylko...Pociągi pojadą najpiękniejszymi trasami kolejowymi Małopolski. Ten ponad 70-kilometrowy fragment tej linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych nie tylko w Polsce ale i w Europie.

Pierwszy z zapowiadanych przejazdów odbędzie się  już w ten ostatni weekend w górach przypadający na 31 sierpnia. Wówczas z okazji otwarcia nowej linii kolejowej, która połączyć ma Dworzec Główny PKP w Krakowie z lotniskiem Kraków Airport całość uświetni historyczny skład zestawiony z lokomotywy EU06-01 z 1962 roku (to pierwsza lokomotywa elektryczna dostarczona PKP przez brytyjskiego producenta AEI) oraz wagonów pasażerskich typu 101A wykorzystywanych w ruchu podmiejskim w latach 60. ubiegłego wieku, wyruszy w trasę w ślad za super nowoczesnym już pociągiem Kolei Małopolskich. Miłośnicy kolejnictwa będą mieli wyjątkową okazję dokonać oryginalnych porównań wizualnych, bo przy nowym terminalu na lotnisku oba wspomniane składy będą dostępne na sąsiednich torach dla zwiedzających.

 Chabówka-Podhale-retro skład

 • 6 września będzie można natomiast wybrać się prawdziwym parowozem przez Dolinę Popradu. Tę liczącą 122 kilometry trasę Nowy Sącz - Stary Sącz - Piwniczna Zdrój - Muszyna - Krynica i z powrotem pokona specjalnie skomponowany na te okazję pociąg retro zestawiony z lokomotywy parowej Ty42-107 z 1946 roku oraz sześciu wagonów pasażerskich z lat 1920 - 1963 serii Bi, Ci, Bhixt. Przejazd urozmaicą przewodnicy PTTK z Nowego Sącza, którzy opowiedzą historię szlaku. To nie koniec atrakcji, na poszczególnych stacjach zaplanowano bowiem oryginalne w swojej wymowie pikniki peronowe. Ponadto w Muszynie i Krynicy przewidziano ciekawe festyny i zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych.
 • 20 września pod hasłem "Perła Małopolski" pociąg retro pojedzie z Nowego Sącza, przez Grybów, Stróże, Gorlice Zagórzany do Biecza i z powrotem. Te 116 kilometrów historycznej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej również pokona niezmordowany parowóz Ty42-107 oraz sześć wagonów pasażerskich z lat 1920 - 1963. Cała trasa wiedzie po tzw. Pętli Grybowskiej nazywanej "Polskim Semmeringiem" z uwagi na jej górski charakter.  

 Piknik na trasie przejazdu retro pociagiem-Podhale

Planowane są kolejne przejazdy, które obędą się m.in. po 77-kilometrowym fragmencie Galicyjskiej Kolei Transwersalnej biegnącej między Chabówką i Nowym Sączem, a która słusznie uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wyjątkowości trasy dodaje fakt, że większość budynków stacyjnych stoi tam do dziś w nienaruszonym, choć nieco już nadszarpniętym przez czas stanie. Obiekty te często z racji ich historycznych zalet wykorzystywane są na planie filmowym, i na jednej ze stacji - w Kasinie Wielkiej słynny Steven Spielberg kręcił fragmenty do nie mniej słynnego filmu wojennego opowiadającego o holocauście -"Listy Schindlera", natomiast Andrzej Wajda umiejscowił tam sceny do "Katynia".

 Piknik na trasie przejazdu pociągu retro-Podhale

Drugie życie nieczynnej stacji dawały wielokrotnie tu kręcone sceny dla licznych filmów. Poza wspomnianymi-"Listą Schindlera" i "Katyniem" kręcono tam także zdjęcia do takich obrazów, jak m.in.: 

 • "Karol. Człowiek, który został papieżem", 
 • "Boże skrawki", 
 • "Szatan z siódmej klasy" w wersji z 2006 r. 

Nowi właściciele postacyjnego budynku podkreślają, że oprócz niecodziennej historii dworzec w Kasinie ma bardzo wiele innych zalet: 

 • znajduje się tuż przy stoku narciarskim Śnieżnica, 
 • rozpoczyna się przy nim wiele szlaków turystycznych, 
 • leży w miejscowości, z której pochodzi nasza mistrzyni olimpijska-Justyna Kowalczyk. 

Stacja kolejowa w Kasinie Wielkiej, która leży w samym sercu Beskidu Wyspowego w Małopolsce, została otwarta w 1884 r. Była ona najwyżej położonym przystankiem kolejowym na słynnej linii Galicyjskiej Kolei Transwersalnej zbudowanej w latach 1882-85 przez austriackie C.K. Koleje Państwowe.

Pociąg retro na trasie przejazdu-Podhale 
 

Stacja Kasina, to historyczny budynek dworca kolejowego w Kasinie Wielkiej, który po remoncie odzyskał dawny blask prowincjonalnej galicyjskiej stacyjki, jaką był na przełomie XIX i XX wieku, kiedy stanowił przystanek na trasie austriackiej państwowej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, prowadzącej z Czadcy do Husiatyna.

Taka lokalizacja powoduje, że miejscowość leżąca mniej więcej w połowie 77-kilometrowego odcinka tej trasy, ciągnącej się z Chabówki do Nowego Sącza stanowi doskonałą bazę wypadową w góry. Nadal żywe są też  wspomnienia z czasów świetności szlaku kolejowego, przy którym stoi ów budynek stacyjny. Pomimo tego, że to jednak już martwy krajobraz kolejowy i obecnie na odcinku tym nie ma żadnego regularnego ruchu kolejowego, to o jego ocalenie walczy zawzięcie Koalicja Kolei Galicyjskiej.

 Pociąg retro na trasie przejazdu-Podhale

Propagowany z powodzeniem zamysł zawiera pomysł, aby na bazie tej linii miał powstać produkt turystyczny, z jego największą atrakcją, jaką byłyby przejazdy zabytkowymi składami prowadzonymi przez parowozy. Już teraz odbywają się tu organizowane w wakacje weekendy w górach z parowozem a także:  

 • 26 oraz 27 września zaplanowano przejazdy pod hasłem "Weekend pod parą"
 • 9 października odbędzie się kolejowa "Zielona szkoła" 
 • 11 listopada "Pociąg wolności" z okazji Święta Niepodległości. Podczas tych przejazdów goście pojadą lokomotywą parową OKz32-2 z 1932 roku oraz cztery wagony pasażerskie z lat 1920 - 1963 serii Bi, Ci, Bhixt
 • 5 grudnia, niewykluczone, że już w zimowej scenerii podróżni pojadą pociągiem retro z Chabówki do naszej zimowej stolicy Polski, czyli Zakopanego 
 • 6 grudnia wyruszy pociąg-"Mikołajki z parowozem", która wiedzie trasą z Chabówki - do Mszany Dolnej - i Chabówki. W ten oto sposób podsumowany zostanie cały projekt Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej w 2015 roku. Niewątpliwą atrakcja wydarzenia będzie możliwość obejrzeć z bliska prowadzącą lokomotywę parową TKt48-191 z 1957 roku

 Pociąg retro na stacji w Mszanie Dolnej-Podhale

O wszystkich szczegółach planowanych imprez dowiecie się Państwo odwiedzając stronę: www.kolejegalicyjskie.pl. Polecamy ciekawe miejsca do zwiedzania, które znajdziesz na naszych stronach, a tam: 
 
 • podpowiadamy, gdzie i jak ciekawie spędzić weekend lub wakacje w górach.
 • podsuwamy pomysły na ciekawy wypoczynek w górach.               

   


Poczytaj nasze artykuły:

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  - dziękujemy.

Polecamy lekturę tekstów o Pieninach i Podhalu.


Opracowano z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.
Jacek Grzesiak

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAELOśrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAEL
Łopuszna / Nocleg
Pensjonat NATANAEL- to idealne miejsce, nie tylko dla osób poszukujących cis
Restauracje

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***Karczma Hanka Hotel Skalny Dworek ***
Nowy Targ / Nocleg i Restauracja
"Karczma Hanka" w swoim zamyśle ma łączyć tradycyjne wartości kuchni regiona
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry